Дуа Липа (23) во петокот на 2-ри август присуствувала на фестивалот „Sunny Hill“ кој се одржува во Приштина, а во еден момент се опуштила и ги поздравила сите присутни и тоа покажувајќи го двоглавиот орел, симболот на „Голема Албанија“. Потоа, Дуа Липа прекриена со албанското знаме во Приштина заиграла “шота“ со пораката која ја напишала: „Некоја вечер само треба да станеш и да покажеш колкава Албанка си“. Очигледно со овие гестови ги освоила поедини жители на Приштина затоа одлучиле фасадата на една од зградите која се наоѓа таму да ја украсат ни помалку ни повеќе со нејзиниот лик.   Дуа Липа неодамна…
Новоизбраниот градоначалник на Скадар, Валдрин Пјетри поднесе оставка од таа функција поради обвинувањето на албанската полиција дека во Италија бил осуден за шверц на дрога. „Свесен сум за важноста на политичкиот имиџ и одлучен сум да превземам законско решавање на обвиненијата од позиција на обичен граѓанин. За никого да не оптоварувам, одлучив да поднесам оставка од функцијата градоначалник на Скадар“, порача Пјетри. Формирањето на новиот совет на општина Скадар и положувањето на заклетвата на новиот градоначалник се одложени додека обвинителството не донесе одлука за утврдување на точноста на тврдењата на албанската опозиција дека Пјетри во Фиренца бил осуден за шверц…
Серија земјотреси се регистрирани попладнево во Албанија, од кои најсилниот со јачина од 4,4 степени бил со епицентар во Корча, на длабочина од 10 километри. Нема информации за повредени лица. По овој следуваале уште четири земјотреси со послаб интензитет. На подрачјето на Корча на први јуни годинава регистриран беше потрес со јачина од 4,9 степени, што предизвика материјални штети и голем број семејства сè уште се сместени во шатори. Изминативе 30 дена во Албанија се регистирани 50 земјотреси.  
Според наводите на Генералштабот на грчката национална одбрана, два F-16 и два F-4 на турската воена авијација, биле препознаени и пресретнати од грчките борбени авиони. Четири турски борбени авиони денес влегле во Атинскиот воздушен информациски простор - FIR, а не поднеле план за летање.  Во 14:42 авионите ги прелетале островите Стронгило и Плака, јужно од островот Фурни, на надморска висина од 4.876 километри, пренесува "ANA".   Според наводите на Генералштабот на грчката национална одбрана, два F-16 и два F-4 на турската воена авијација, биле препознаени и пресретнати од грчките борбени авиони.
Косовскиот премиер во заминување Рамуш Харадинај стигна во Хаг каде денеска ќе биде сослушан во специјалниот суд за воени злосторства. Според најавите, специјален обвинител би требало да го испита во текот на денот. Тој во петокот поднесе оставка на местото премиер, токму поради сослушувањето пред Специјалниот суд, а денеска ќе се појави пред истражителите. Не се познати следните чекори на судот во врска со Харадинај, но е познато дека тој ќе биде сослушан во својство на осомничен. Харадинај, кој беше еден од командантите на ОВК во војната во Косово во 1998-99 година, отпатува за Хаг вчера, четири дена откако поднесе…
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вели дека се надева оти властите во Приштина нема да го искористат присуството на францускиот претседател, Емануел Макрон, во Белград за да направат инциденти и проблеми, посочувајќи дека српските служби се информирани за сите потези. „Тие имаат проблем со северот на Косово, бидејќи мислат дека владеат во другите области, па затоа сакаат дефакто да го завладеат и тој простор“, рече Вучиќ во емисија на Пинк ТВ. „Кога реков дека ќе можеме да ги снабдиме нашите продавници, успеавме, и еден ден, за 10-15 години, ако не ме убијат и не ме запалат како што најавуваат, и ако…
Додека на Халкидики се санираат последиците од катастрофалното невреме кое однесе седум човечки животи, на социјалните мрежи се појавуваат нови видеа на кои може да се види за колку силно невреме станува збор. Најновата снимка објавена на „Фејсбук“ ја направил британски турист кој бил на вечера со своето семејство кога започнал хаосот надвор. 48-годишниот Енди Џилхрист уживал во вечерата со својата сопруга Кејти и ќерката Грејс во ресторанот во хотелот со пет ѕвезди во моментот кога грчкиот полуостров Халкидики беше погоден од силна бура. На снимката се слуша како келнерите во паника ги викаат гостите да се засолнат внатре, додека…
Синоќа некои делови од Јадранското море беа погодени од силна бура, а хрватскиот остров Хвар бил погоден од метеоролошко цунами, пренесуваат тамошните медиуми. Станува збор за нагли осцилации на нивото на морето проследени со брзи промени на воздушниот притисок. Дошло до плима, па до осека кога морето се повлекло за околу 105 сантиметри за само 10 минути. Бројни грмотевици биле забележани ширум јадранскиот брег, а за 120 минути биле регистрирани неверојатни 25 илјади молњи. Како што пренесува „Далмација данас“, Цетинскиот крај бил погоден од силна бура која срушила бројни дрвја и предизвикала материјална штета. Големото невреме го зафатило подрачјето од…
Top