(0 гласови)
Малтешката полиција започнала масовна потера по еден Србин по нападот со нож кој се случил во Бугиба. Како што пренесуваат локалните медиуми, полицијата го третира нападот како обид за убиство.  Се трага по Србинот, кој по една расправија, избодел 58-годишен маж од Македонија. Македонецот и натаму е во болница и лекарите се борат за неговиот живот. Македонецот крвав, со убодни рани, се појавил во болницата "Mater Dei". Се претпоставува дека се судрил со споменатиот Србин, по што бил избоден со нож. Полицијата веднаш тргнала во потрага по злосторникот, но тој и натаму не е пронајден. Малтешката полиција ги замолила сите…
(0 гласови)
Грчките вооружени сили се во состојба на подготвеност поради турските „провокативни делувања“ во источниот Медитеран, пренесува грчки „Катимерини“. Според информациите на споменатиот грчки весник, и покрај повиците на Европската унија да се сопре барањето на нафта и гас во ексклузивната економска зона околу Кипар, Грција останува во состојба на подготвеност за да се спречи евентуална ескалација во источното Средоземно море. Весникот додава дека клучно прашање во Атина е како да се реагира во случај Турција да спроведе истражувања во внатрешноста на, според тврдењата на официјална Грција, грчкиот континентален појас. „Плановите првенствено се засноваат на маневрите на грчката воена морнарица, затоа…
(0 гласови)
Грчките вооружени сили се во состојба на подготвеност поради турските „провокативни делувања“ во источниот Медитеран, пренесува грчки „Катимерини“. Според информациите на споменатиот грчки весник, и покрај повиците на Европската унија да се сопре барањето на нафта и гас во ексклузивната економска зона околу Кипар, Грција останува во состојба на подготвеност за да се спречи евентуална ескалација во источното Средоземно море. Весникот додава дека клучно прашање во Атина е како да се реагира во случај Турција да спроведе истражувања во внатрешноста на, според тврдењата на официјална Грција, грчкиот континентален појас. „Плановите првенствено се засноваат на маневрите на грчката воена морнарица, затоа…
(0 гласови)
Шефовите на дипломатиите на Европската унија утре во Луксембург ќе ги усвојат заклучоците за понатамошната политика за влегување на нови членки и извештаите на Европската комисија за реформите на Западен Балкан, но одлуката за преговори со Скопје, како што се очекува, се одложува за есен. Како што изјавиле за "Beta" службеници од Советот за Министри на ЕУ, иако денес на подготвителниот состанок на амбасадорите на ЕУ на дневен ред не било ставено и прашањето за отворање на ново поглавје во преговорите со Србија, иако за тоа станувало збор на пониско ниво, во Комитетот за Западен Балкан. Министрите на ЕУ би…
(0 гласови)
Откако припадниците на РОСУ утринава влегле во Зубин Поток, дошло до пукање близу импровизираните барикади кои ги поставиле исплашените жители. Снимките од лице место, кои се објавени на социјалните мрежи, ги прикажуваат моментите на пробивање на барикадите и пукотниците, како и ситуацијата набрзо по фрлање на шок бомбите и рушење на барикадите. Според последните информации, специјалните единици на косовската полиција го напуштиле подрачјето на Зубин Поток после операцијата која траела повеќе од пет часа. За време на акцијата уапсени се пет лица, тепани се локалните Срби, претресувани им се куќите. Се внатре им е скршено. Има голема штета – рекол…
(0 гласови)
По дебаклот на Сириза на европските избори, грчкиот премиер Алексис Ципрас најави предвремени избори во Грција. Предвремените избори во Грција ќе се одржат на крајот на јуни. Ципрас синоќа во телевизиски говор изјави дека на почетокот на јуни од претседателот на државата ќе побара распишување предвремени избори. Најавата за предвремени избори доаѓа по лошите резултати постигнати на европските избори. Сириза на Ципрас, според неофицијалните резултати, освои околу 25 проценти гласови, додека опозициската Нова Демократија има 33,5% гласови. Шефот на конзервативците, Киријакос Мицотакис, оцени дека Ципрас веќе ја нема довербата од народот. „Премиерот мора да преземе одговорност и да се повлече…
(0 гласови)
Се проценува дека речиси шест милиони луѓе од овој регион во моментов живеат во странство, што претставува третина од популацијата на Западен Балкан, изјави претседателот на Европската банка за обнова и развој Сума Чакрабарти. – Без оглед што тие луѓе испраќаат значителен износ во своето родно место, сепак нивните таленти ги користат други земји. Исто така, дознаките немаат значаен ефект на развојот. Тие ја ограничуваат и подготвеноста за работа на оние кои останале „дома“, вели во разговор за РТС Чакрабарти. Анализите на ЕБРД покажуваат дека при миграциите, земјите повеќе ги напуштаат висококвалификувани кадри, отколку вработени со просечни знаења и вештини.…
(0 гласови)
Еден хрватски град на Јадранот оваа година е поскап од Мајорка. Хрватска ја дели судбината со повеќето медитерански земји кои се борат со падот на побарувачката во однос на минатата година и поради тоа се спуштаат цените дури и до 20 отсто, а поскапувањето од 12,7 отсто во Задар и тоа како го привлече вниманието. 7-дневен одмор во Задар е поскап отколку, на пример, во Пафос, Кипар, Мармарис во Турција, Мајорка и Коста дел Сол во Шпанија, како и во бугарското одморалиште Сани бич, покажало истражувањето кое го спровел британскиот таблоид “Сан”.    Хрватскиот “Вечерњи лист” наведува дека во Хрватска…
Top