Владимир Рогановиќ и Стефан Вилотијевиќ биле во друштво на уште едно лице кое не е повредено, а се верува дека токму тоа лице би можело да даде клучен исказ кој би го расветлил убиството и обидот за убиство на соработникот на "кавачкиот клан". 31-годишниот Владимир Рогановиќ и 22-годишниот Стефан Вилотијевиќ, во кои во петокот било пукано во Виена, биле во друштво на уште едно лице, кое не било повредено во нападот. Полицијата го чува во тајност идентитетот на тоа лице кое се наоѓа под полициски мерки. Австриските медиуми вчера соопштиле дека на Вилотијевиќ, кој закрепнува во болница, му е одреден…
67-годишниот Брахим, инаку Албанец од Косово кој на 20-ти мај ја искасапи сопругата Драгица која што имала српско потекло, осуден е на доживотна затворска казна. Брахим Е. на сослушувањето признал дека го сторил злосторството, но сепак тврдел дека не сакал да ја убие и сето тоа се случило во афект. Мотивот за ова убиство е љубомора, а Брахим пред судот повторувал дека ја сакал неговата сопруга и не сакал да ја убие. Меѓутоа, судијата донесувајќи ја пресудата, го зел во предвид и тоа што Брахим веќе претходно имал убиено две жени, а во 2008-ма година бил осуден на пет години…
На социјалната мрежа Фејсбук се појавиле фотографии на кои може да се види како 60-годишниот заменик градоначалник на српскиот град Бор, прегрнува и бакнува 15-годишно девојче. Голем скандал изби во соседна Србија откако во јавноста се појавија фотографии на кои се гледа како 60-годишниот заменик градоначалник на Бор, Бранко Периќ прегрнува и бакнува 15-годишно девојче кое што овие фотографии ги објавило на социјалната мрежа Фејсбук. Откако на социјалната мрежа биле објавени овие фотографии, од Периќ наводно веднаш била побарана оставка. Периќ после тоа наводно поднел оставка со образложение дека тоа го прави од лични, здравствени причини, а оставката која што…
63-годишен имигрант од Албанија бил убиен во кафеана во Грција поради кавга за името Македонија. Како што пренесува „Фокус“, член на ултрадесничарската партија „Златна зора“ го убил имигрантот од Албанија – Петрит Зифле откако избила кавга во кафеана. Убиството се случило на 25-ти ноември. Убиството го извршил 44-годишен Грк, а за време на расправијата во локалната кафеана, убиецот и албанскиот државјанин расправале за малцинствата во Грција, по што биле искажани навреди. Набрзо потоа ситуацијата ескалирала, а жртвата била исфрлена од локалот. Набрзо потоа, симпатизерот на „Златна зора“ го пронашол Албанецот и го убил со ловечка пушка. Неговото тело било фрлено покрај локалниот…
Руската компанија „Гаспром“ донесе одлука гасоводот „Турски тек“ да ја продолжи трасата низ Бугарија, Србија, Унгарија и Словачка. Исто така, почнаа сите подготвителни процедури во тие земји, објави рускиот весник „Комерсант“. Првата испорака на гас во Бугарија и во Србија ќе почне во 2020 година, до Унгарија рускиот гас ќе стигне една година подоцна, што ќе ѝ овозможи на руската компанија до 2022 година во целост да ја запре испораката на гас преку Украина. „Комерсант“ укажува дека ова е ткн. „Јужен тек“ кој Европската Унија го запре уште во 2014 година под притисок на САД. Како што оценува весникот, овој…
Бурна ноќ во Белград по одлуката на Приштина да ги зголеми таксите на производите од Србија и Босна и Херцеговина за 100 проценти. Одржана беше и седница на Советот за национална безбедност. Претходно српскиот претседател, Александар Вучиќ разговараше со амбасадорите на Кина, Русија, ЕУ и САД. Тој прецизираше дека Србија нема да донесе контрамерки, бидејќи не сака да ги крши Договорите за стабилизација и аспоцијација и ЦЕФТА. Вучиќ очекува пред сѐ земјите од ЕУ да ѝ укажат на Приштина дека потегот е неприфатлив, со давачките се ризикува да дојде до ескалација на препирањата и доведен е во опасност мирот во…
Наскоро во Белград ќе почне да кружи автобус кој барем малку ќе им го олесни животот на сите луѓе што живеат на улица. Ќе го следи ли Скопје овој пример? „ДрумоДом“ наскоро почнува со работа (по една година подготовки). Ќе биде наменет за сите во Белград што се без дом. Станува збор за адаптиран автобус кој ќе ги посетува местата каде што престојуваат овие наши сограѓани и ќе им обезбеди бесплатно туширање, тоалет, потстрижување, перење на облеката и можност за разговор. Заедно ќе бараме трајни решенија. „ДрумоДом“ ќе биде наш проект, проект на сите луѓе што сакаат да ги поддржат овие…
Фотографиите од Зоолошката градина во Албанија го згрозиле светот. Приватната зоолошка градина, Сафари Парк ЗОО Фиер во Албанија ги чува животните во несоодветни услови. Фотографиите објавени на "Daily Mail" се многу вознемирувачки, а ја прикажуваат ужасната ситуација и страшната хигиена на ова место. Сафари ЗОО се наоѓа во близина на албанскиот град Фиер.  По објавувањето на фотографиите од болниот и изгладнет лав, без едно око, со очигледни повреди, додека другото му е полно со скрама, кој нема сила ни да се помести, па тажно гледа околу себе, се вознемириле голем број на светски медиуми. Оваа вест ја пренеле сите, а снимките…
Top