На албанско – грчката граница состојбата е напната, а граничната линија ја надгледуваат и хеликоптери на грчката армија, пренесува „Макфакс“.  Влошувањето на односите се случи по реакцијата на албанското министерство за надворешни работи, кое ја обвини Атина дека се меша во внатрешните работи на Албанија. Тензиите меѓу Тирана и Атина се зголемени по состанокот на Советот на албанската погранична општина Химара во петокот на кој советниците од Партијата за човекови права, во која членуваат претежно припадници на грчкото малцинство, бараа Химара да се прогласи малцинска зона. Истото барање веднаш беше подржано од Грчкото министерство за надворешни работи, а Тирана оцени…
Претседателот на Република Српска Милорад Додик изјави дека Босна и Херцеговина е невозможна заедница и оти кога станува збор за нејзиниот интегритетсостојбата никогаш не била полоша, оценувајќи дека муслиманите во БиХ манипулираат со резултатите од пописот со цел да направат исламска држава во Европа. Додик, во интервју за „Политика“, изјави дека мисли дека германската канцеларка Ангела Меркел не е во право кога вели дека БиХ направила голем напредок на европскиот пат, пренесува Танјуг. – БиХ е невозможна заедница. Секако дека Меркел е уважена и треба да се почитува она што таа го работи, но не мора да значи дека таа…
Пратениците од движењето Самоопределување во Парламентот на Косово во понеделникот вечерта поставија знаме на Албанија и табли со натписи “Република Косово” и “Добродојдовте” внатре во територијата на Црна Гора, во областа која, според нивно мислење, му е одземена на Косово во процесот на разграничување. Полицијата ги отстрани поставените предмети и ознаки, толкувајќи го овој настан како пограничен инцидент за што и го извести Министерството за надворешни работи и европски интеграции на Црна Гора и побара од овој ресор проблемот да се реши по дипломатски пат. Од косовското Самоопределување соопштија дека со сите средства ќе продолжат да се противат на наводното…
Газдата на една хрватска фирма одлучи сите вработени да ги прати на одмор на Канарските острови. Основачот на фирмата „Белабит“, Сандро Мур, вели дека на „Фејсбук“ гледал како работодавачи се шетаат и се фотографираат на луксузни дестинации. – И јас сакав да бидам на тие места, но поради работата во компанијата, тоа не можев да го изведам, едноставно затоа што не е фер кон целиот тим. Затоа, решивме да го промениме моделот и да создадеме ситуација – или одат сите или не оди никој – вели Мур за хрватскиот портал „Индекс“. Ваква одлука донел затоа што жештините во Загреб се…
Јуни е вообичаено меѓу најпопуларните термини за свадби, па во текот на овој месец своето судбонско „да“ реши да го каже и една двојка од западна Херцеговина. Но, за нивна несреќа на тој ден и во истиот термин кога беше закажана свадбата, се играше и осминафиналната средба од Европското фудбалско првенство во Франција меѓу Хрватска и Португалија. Во таква ситуација младенци и покрај свадбата не сакаа да се откажат од нивнита голема љубов кон фудбалот, па за време на прославата гостите можеа да го следат напреварот на голем видео бим. Работата отиде до таму што младенците дури и го одложија…
Мандатарот за состав на новата српска влада Александар Вучиќ им забрани на членовите на техничката, но и на идната Владата ан Република Србија да заминуваат на одмор во летот на летото. Како што дознава “Блиц”, Вучиќ им порачал на министрите дека мора да останат во Белград цело лето оти ги чека важна работа околу продолжувањето на спроведувањето на реформите. -Можете да одите на море, но од септември, им порача Вучиќ и разочара многумина кои веќе испланирале заминување на одмор. Исто така, по се изгледа, годинава море нема да видат ниту пратениците од Собранието на Србија. Според весникот, препорака од Вучиќ…
Според зборовите на лидерот на Српската радикална странка, Воислав Шешељ, состојбата во Македонија е дел од специјалната војна којашто Западот ја води против Русија. Гостувајќи на информативниот ТВ канал Пинк3, лидерот на радикалите, Воислав Шешељ го изнесе своето тврдење дека Западот и на Балканот води војна против Русија. За да го поткрепи своето тврдење, претседателот на радикалите ја анализираше моменталната состојба во Македонија.Според неговите зборови, македонскиот премиер Никола Груевски, водејќи се од интересите на македонскиот народ, ги отворил можностите за комуникација со Русија.Тоа одеднаш отпочна лавина од западна хистерија и пропаганда против неговиот режим со цел да го соборат од власта.Што…
Босанското село Крушев До, во близина на Сребреница, кое се нарекува и „село на ергени“, објави конкурс за невести, јави радиото „Слободна Европа“. Во минатото во Крушев До имало околу 400 жители, но сега таму живеат само триесетина бегалци-повратници, од кои повеќето мажи. – Жените се поретко враќаат овде. Имаме 13 или 14 ергени. А и оние кои се женети, ги сметаме за ергени затоа што нивните сопруги не се со нив, изјави за радиото Заим Омеровиќ, един од селските ергени. За да не живеат осамено, ергените кои сепак се наоѓаат во добра форма, објавија конкурс за невести. Омеровиќ нагласи…
Top