Еден хрватски град на Јадранот оваа година е поскап од Мајорка. Хрватска ја дели судбината со повеќето медитерански земји кои се борат со падот на побарувачката во однос на минатата година и поради тоа се спуштаат цените дури и до 20 отсто, а поскапувањето од 12,7 отсто во Задар и тоа како го привлече вниманието. 7-дневен одмор во Задар е поскап отколку, на пример, во Пафос, Кипар, Мармарис во Турција, Мајорка и Коста дел Сол во Шпанија, како и во бугарското одморалиште Сани бич, покажало истражувањето кое го спровел британскиот таблоид “Сан”.    Хрватскиот “Вечерњи лист” наведува дека во Хрватска…
Ако се постигне договор за Косово, со силна поддршка на САД, Русија и Франција, Србија ќе ја зајакне својата меѓународна позиција и, следствено, влијанието врз внатрешните работи во земјите од поранешната СФРЈ. Во хрватските медиуми, политичкиот есеј на поранешниот хрватски министер за надворешни работи, Давор Иве Стиер, беше опишан како “драматичен”. Тој во своја статија пишува за новите политички односи на политичката сцена на Европа и на Балканот, и на Србија гледа како на динамична политичка сила по примерот на Русија и Турција која се полека ја шири својата моќ во поранешна Југославија и се заканува да стане – хегемона.…
Србија е лидер по мафијашки убиства во регионот во 2018 година – објави српската телевизија Н1 повикувајќи се на статистичките податоци од регионот. Според анализите на телевизијата, на второ место е Македонија со 15. Според новинарката Јелена Зориќ која ја направи анализата, податоците се базираат на информации од медиумите, бидејќи македонската полиција не им дала официјални податоци. Според неа, во 2018 во Србија се случиле 29 убиства кои се доведуваат со врска со мафијашки пресметки, од кои 21 се случиле во Белград. Потоа е Македонија со 15, па Црна Гора со седум, Република Српска во рамки на Бих со три,…
Управникот на Клубот за лечење на зависниците од коцка во Мостар, Марко Ромиќ изјави дека во Босна и Херцеговина продолжува трендот на зголемување на бројот на зависници од коцкање и додаде дека во Босна има најголем број обложувалници во Европа, во однос на бројот на жители. Тој за „Фена“ рече дека БиХ по бројот на зависници предничи во регионот, а во последно време сѐ повеќе жени бараат помош поради коцката. „Имавме за пример една старица која сета своја пензија заработена во странство, ја потрошила на бинго и обложувалници. Таа во еден ден ја потрошила целата пензија, која изнесувала околу 1.500…
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска од Нови Сад порача дека властите повеќе нема да дозволат насилство на протестите, како она од минатата сабота, додавајќи да доколку сепак дојде до насилство тоа ќе трае „толку кратко, што секој добро ќе ја разбере пораката на државата”. Она што се случи беше затоа што мислевме дека имаме работа со лидери кои се нормални и рационални, но кога ќе видите дека имате работа со двајца тајкуни, кои брзаат да ги обноват своите финансии со грабеж на државниот имот и со еден фашист, направивме погрешна проценка. Сега повеќе не сметам на разумот на фашистот (Бошко)…
Внесувањето на моторни пили во зградата на РТС предизвика поделени осуди во јавноста, а како дознаваме, нив ги внеле припадниците на организацијата Движење на обединетите фантоми, кои ги предводуваат Милјан Ч. и Миња П. Тие досега повеќе пати се истакнувале со различни перформанси во кои настојувале да бидат духовити, а овој пат предизвикале страв со своето дивеење со смртоносниот алат.  МУП соопшти дека поради сомнение дека синоќа внеле моторна пила во зградата на РТС и мафтале со неа пред вработените во оваа медиумска куќа, приведени се М.Ч. (1997) и М.П. (1976). Како што на Твитер објави адвокатот и претседател на…
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска напладне се обрати пред српската јавност во однос на вчерашните случувања, кога дел од демонстрантите од протестот „1 од 5 милиони“ упаднаа во зградата на Радио-телевизја Србија (РТС) во Белград. Меѓу оние кои упаднаа беше и Драган Ѓилас, лидерот на опозициската коалиција „Сојуз за Србија“ (СЗС), официјално формирана на 2 септември 2018 година. Вучиќ истакна дека на вчерашниот протест имало околу 1.500 луѓе, а дека денеска се уште помалку, мислејќи на толпата демонстранти собрана пред зградата на претседателството. Тој во обраќањето се насочи кон организаторите на протестите. „Наидоа на тврд орев, на некој кој не…
Приштина е најгрозна европска претстолнина, оценил репортерот на BBC, кој во 2018-та година се нашол во близина на булеварите Џорџ Буш и Бил Клинтон во тој град во Косово и Метохија. Наведува дека уредно платил соба во хотел без вода и одлучил да ги искористи наредните два дена за обиколка на градот изграден во комунистички стил со бетонски блокови, на неговите, како што вели, валкани улици.  "Не мислам дека е ова е најлошиот хотел на светот, но само затоа што светот е многу голем", рекол Хашим Тачи за државниот хотел "Grand", потсетува "BBC" и додава дека на сајтот "Lonely Planet"…
Top