Албанец од Косово искасапил Србинка на улица во Виена, а таа била трета негова жртва

67-годишниот Брахим, инаку Албанец од Косово кој на 20-ти мај ја искасапи сопругата Драгица која што имала српско потекло, осуден е на доживотна затворска казна.

Брахим Е. на сослушувањето признал дека го сторил злосторството, но сепак тврдел дека не сакал да ја убие и сето тоа се случило во афект.

Мотивот за ова убиство е љубомора, а Брахим пред судот повторувал дека ја сакал неговата сопруга и не сакал да ја убие. Меѓутоа, судијата донесувајќи ја пресудата, го зел во предвид и тоа што Брахим веќе претходно имал убиено две жени, а во 2008-ма година бил осуден на пет години затворска казна поради трговија со дрога.

 

Драгица пред да биде убиена, го напуштила својот сопруг и заминала да живее со синот. Таа во меѓувреме започнала и постапка за развод, а на ручек го повикала и Брахим. Меѓутоа, двајцата се скарале поради внуците, додека пак останатите роднини се обиделе да ја смират ситуацијата.

Сепак, Брахим успеал со нож да ја искасапи несреќната жена и да ја остави да лежи на улица облеана во крв. Тој се обидел да побегне, но граѓаните го спречиле во тоа. На полицајците им рекол дека сакал само да ѝ ги предаде документите за развод на Драгица и дека не сакал да ја убие.

Синот на жртвата сепак сведочел дека Брахим често ѝ се заканувал на неговата мајка и нагласил дека тој веќе бил во затвор поради убиство.

primer 8

Top