(0 гласови)
Двајца Руси се осудени во Грција на по 300 години затвор за нелегален транспорт на мигранти, изјави потпретседателот на Комитетот за човекови права на ООН за Русија. „Алексеј Игумонов и Никита Шепталов беа осудени на 300 години затвор за секој од нив, за наводно организирање шверц на мигранти во Грција. Таа казна е еднаква на 20 години затвор во рускиот казнен систем“, рече Иван Мелков.  Тој објасни дека таквата строга казна произлегува од фактот што судот ги осуди руските граѓани на седум до 12 години затвор за секој шверцуван мигрант. Русите пред судот се изјаснија за невини.Според нив, тие нашле…
(0 гласови)
Три лица настрадале од последиците на "медитеранскиот ураган", многу редок вид на бура која во текот на викендот зафатила дел од Грција. Бурата Јанос корнела дрвја и предизвикала снемување на струја на јонските острови и во подрачјето на западен Пелопенез.  Потоа се проширила во централна Грција, погодувајќи во главно подрачја околу градовите Кардитса и Фарсале, а потоа го зафатила и Крит. Експертите проценуваат дека на подрачјето на Кардитса биле поплавени 5.000 куќи. Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најавил помош од владата. Бури како Јанос за прв пат биле забележани во Грција во 1995-та година, но во последните години се почесто. Слична…
(0 гласови)
Белград и Приштина формално се обврзаа на воспоставување економски врски, но тоа може да има сериозни геополитички последици, пишува московскиот весник „Комерсант“. Според анализата на весникот, овие последици се рефлектираат во тоа што ќе ја ослабат зависноста на Србија од рускиот гас и ќе обезбедат поврзување на Белград и Приштина со безбедносниот систем предводен од САД. Весникот наведува дека и натаму нема официјална реакција од Русија во однос на потпишувањето на документот во Белата куќа, но дека тој „делумно“ се појавил на фејсбук-страницата на портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. „Комерсант“ објаснува дека Захарова објавила фотографија од Доналд Трамп зад…
(0 гласови)
Во Вашингтон денес под покровителство на американската администрација треба да започнат разговорите помеѓу Белград и Приштина. Од кабинетот на Вучиќ беше соопштено дека српскиот претседател во Вашингтон „ќе учествува во разговори за економска соработка помеѓу Белград и Приштина кои ги организира Белата куќа“. Од друга страна, Вучиќ кон крајот на минатата седмица нагласи дека во понудената агенда има една точка која е „неприфатлива“. Не е прецизирано за што станува збор, но според пишувањето на српските медиуми, се чини дека тоа е веќе откриено. Имено, белградските медиуми пренесуваат дека Вучиќ добил документ според кој Србија треба да го признае независно Косово. „Сè…
(0 гласови)
Во Подгорица, неколку лица биле повредени во судир кој што се случил помеѓу приврзаниците на ДПС и опозициската коалиција. Полицијата ги разделила двете групи и со тоа спречила посериозен инцидент. Наводно, приврзаниците на власта славеле во локалното кафуле „Штрафта“, пееле црногорски песни и извикувале „Е ВИВА“, а потоа запалиле и факели. Во тој момент наишла група приврзаници на опозицијата, по што инцидентот започнал. Црногорските медиуми пренесуваат дека некои од припадниците на ДПС започнале да фрлаат шишиња од барот кон опозициските приврзаници. Во тепачката имало повредени, но брзата интервенција на полицијата спречила да настане посериозен инцидент. Набрзо потоа пристигнале и екипи од Брзата помош. Инаку, синоќа во повеќе…
(0 гласови)
Во Подгорица, неколку лица биле повредени во судир кој што се случил помеѓу приврзаниците на ДПС и опозициската коалиција. Полицијата ги разделила двете групи и со тоа спречила посериозен инцидент. Наводно, приврзаниците на власта славеле во локалното кафуле „Штрафта“, пееле црногорски песни и извикувале „Е ВИВА“, а потоа запалиле и факели. Во тој момент наишла група приврзаници на опозицијата, по што инцидентот започнал. Црногорските медиуми пренесуваат дека некои од припадниците на ДПС започнале да фрлаат шишиња од барот кон опозициските приврзаници. Во тепачката имало повредени, но брзата интервенција на полицијата спречила да настане посериозен инцидент. Набрзо потоа пристигнале и екипи од Брзата помош. Инаку, синоќа во повеќе…
(0 гласови)
Неколку лица се повредени во близина на кружен тек во црногорскиот град Никшиќ откако возач на автомобил БМВ удрил во група на луѓе кои ја прославувале изборната победа на опозицијата на вчерашните избори. Од полициската управа соопштија дека има повеќе повредени, додека едно лице е во тешка состојба после инцидентот. Предниот дел на автомобилот е целосно уништен, што најдобро сведочи за силината на ударот. На социјалните мрежи се појави и видео кое е направено непосредно после инцидентот во вториот град по големина во Црна Гора. Да потсетиме, споре резултатите од вчерашните избори, опозицијата освои мнозинство мандати, што значи дека Демократската партија на Мило Ѓукановиќ после…
(0 гласови)
Хрватскиот институт „Plavi svet“ објави дека, благодарение на дојавите од граѓаните, во вторникот кит долг петнаесет метри конечно бил пронајден во Јадранското Море во близина на Стариград-Пакленица. Пред два дена експертите на Институтот ги повикаа граѓаните да им помогнат да го пронајдат китот, кој со денови се наоѓа во каналот Велебит, за да се утврди неговата здравствена состојба. Китот е пронајден, но на вработените во Институтот времето не им одеше од рака. -Китот беше на самиот раб на претстојната бура и по неколкуте појавувања се гњурна во водите… Но, вредеше – напишаа од Институтот на Фејсбук. Додадоа дека китот што…
Top