(0 гласови)
Владата на премиерот Албин Курти не го преживеа гласањето во косовскиот парламент во ек на пандемијата на коронавирусот. Косовското собрание гласаше против косовската влада, конкретно за недоверба гласаа 82 пратеника , 32 беа „против“, а еден гласаше воздржано. Иницијативата за недоверба е поднесена од Демократскиот сојуз на Косово, кој беше коалициски партнер во Владата. Разрешување на Владата се бараше поради неукинување на данокот на стока од Србија и БиХ, што е поврзано наводно со уништување на односите со Соединетите Држави, како и отстранување на Агим Велиу од функцијата министер за внатрешни работи по спорот околу тоа дали да се прогласи…
(0 гласови)
Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ денеска потврди дека државниот секретар во Министерството за животна средина Бранислав Блажиќ е заразен со новиот коронавирусот. Дачиќ во изјава за локална телевизија рече дека Блажиќ присуствувал на состанокот на ресорниот комитет во Владата, во одборот и бил во контакт со други членови на комисијата. – Имаме други вработени во Владата и во министерствата кои се заразени, рече Дачиќ, без да прецизира колку лица се инфицирани. Белградски медиуми синоќа објавија за заразени со Ковид-19 во српската Влада, повикувајќи се на „извори запознаени со ситуацијата“. Блажиќ е од Кикинда, град кој е едно…
(0 гласови)
Албанскиот премиер Еди Рама продолжува да ги повикува граѓаните строго да ги почитуваат препораките кои се однесуваат на забраната за движење и да не ги кршат утврдените часови за тоа. Во објавата на Фејсбук, Рама вели дека бројот на заразени лица ќе се зголеми. Денес бројот на позитивните се зголеми! Сепак во рамките на прогнозата, слава му на Бога и ќе продолжи да расте уште повеќе оваа недела! Но, голем предизвик е тоа да не биде од нашата глупост и да излезе од контрола, пишува Рама. Додава дека доколку се почитуваат владините мерки оваа војна може да се добие со…
(0 гласови)
Хрватскиот Парламент прифати владин пакет мерки во вредност од 30 милијарди куни (3,9 милијарди евра) за да и помогне на економијата погодена од епидемијата на коронавирус. Пакетот содржи 63 мерки насочени кон зачувување на работни места и плати, јави Хина. Овие мерки ќе им овозможат на претприемачите и граѓаните погодени од коронавирусот да го одложат плаќањето на јавните давачки, како што се даноците на приход и добивка, и придонесите. Плаќањата ќе бидат одложени на три месеци, со можност за продолжување на уште три. Потоа, ќе биде овозможена отплата на тие долгови, на рати на 24 месеци без камата. Државата ќе…
(0 гласови)
Пратениците од партијата „Волја“, Веселин Марешки и Кристина Таскова во Парламентот се појавија со заштитна облека, а пратениците од Бугарската социјалистичка партија побараа нивно отстранување со образложение дека дополнително ја влошуваат ситуацијата. Марешки истакна дека сите бугарски пратеници треба да преземат мерки против новиот корона вирусот со цел да се заштитат себе си, своите блиски и бугарскиот народ. Тој додаде дека „бугарскиот Парламент не треба да се претвори во центар на заразата“. Во Парламентот се преземаат сите санитарни мерки, сите пратеници се со маски, а говорницата постојано се чисти. Правиме тоа што можеме, но не можеме да ја запреме работата…
(0 гласови)
Во Хрватска се потврдени уште девет случаи на заразени со коронавирус, така што вкупниот број на инфицирани се зголеми на 65 лица, изјави министерот за здравство Вили Берош. Берош во телевизиска изјава рече дека досега се излекувани четворица пациенти. Досега, повеќе од 800 лица биле тестирани за вирусот во Хрватска, додека 8.464 лица се под надзор. Од друга страна, во Црна Гора сè уште нема пациенти со коронавирус, соопшти денеска Институтот за јавно здравје во оваа земја. „Сите наоди, вклучително и вчерашните, се негативни“, рече епидемиологот Игор Галиќ. Вчера биле тестирани 10 лица, а досега вкупно се направени 98 тестови.
(0 гласови)
„Во Србија денеска имаме вкупно 48 заразени лица. Немаме смртни случаи, но нема сомнеж дека во наредните денови ќе се соочиме и со тоа”, изјави Вучиќ. Во битката за постарите лица, како што рече Вучиќ, ќе бидат преземени најтешки мерки, а лицата постари од 65 години мора да останат во своите домови. Тој најави дека во наредните три дена полицијата ќе проверува колку мерката се почитува. „Доколку мораме, во рок од 72 часа, ако прекршувањето е повеќе од 0,1 или 0,2 отсто, ќе се донесе обврзувачка одлука сите стари лица да останат во своите домови и нивните дворови доколку се…
(0 гласови)
Досега во Црна Гора не се пријавени случаи на коронавирус, меѓутоа граѓаните почнале на големо да купуваат брашно и основни животни намирници. Фотографиите што се појавија на социјалните мрежи покажуваат дека рафтовите во продавниците или супермаркетите се речиси празни, објави подгоричкиот портал ЦдМ. Како што е наведено, граѓаните купуваат брашно, масло, сувомесни производи, но и средства за хигиена. Во супермаркетите во Подгорица има голема навалица, сето тоа поради паника предизвикана од социјалните мрежи, но и пораките кои кружат меѓу граѓаните во кои велат дека постои коронавирус во Црна Гора и дека владата официјално ќе ги објави информациите в четврток. #vijesti…
Top