Пензионираниот американски генерал Бери Мекафри тврди дека Америка ќе влезе во војна со комунистичкиот режим на Пјонгјанг најдоцна до следното лето.

Ким Јонг Ун продолжи да ја ескалира својата заканувачка реторика против Соединетите Американски Држави и нејзините сојузници, додека кризата на Корејскиот полуостров се продлабочува.

Поранешниот американски генерал ја отфрли можноста Северна Кореја да се врати на преговарачка маса.

„Проблемот е во тоа што имаме толку многу кризи кои што се одвиваат, потенцијално, а тоа ги преоптоваруа дипломатските напори, како и способноста на американските вооружени сили тоа да го решат. Не сакам да го тргнеме вниманието од Северна Кореја“.

 

„Сегашниот начин на комуницирање на американската администрација и според моето мислење, недостатокот на дипломатска и сериозна стратегија не води во војна следното лето“, изјави пензиониранот генерал Бери Мекафри.

Пред неколку ден, експертите ја открија својата загриженост дека Северна Кореја ќе изврши одмазда со балистичка ракета во пресрет на најновата заедничка поморска вежба на воените морнарици на Соединетите Американски Држави и Јужна Кореја.

На сателитските снимки направени над Северна Кореја, биле забележани проектили поставени над лансери кои што се транспортирале од хангар во близина на Пјонгјанг.

Американските и јужнокорејските воени аналитичари сметаат дека Пјонгјанг и сега има ракети кои што имаат доволно голем домет за да долетаат до западниот брег на Соединетите Американски Држави, а секако, загриженоста е присутна и од ден во ден најмногу расте во Јужна Кореја и Јапонија.

Турската армија продолжува да ги распоредува своите сили во соседна Сирија и моментално се опкружува курдскиот кантон Африн.

Присутноста на турската војска е се поголема на просторот на северозападната сириска провинција Идлиб, а извори од терен за западните медиуми пренесуваат дека турската војска има две цели.

Наводно една од целите на турската армија е опкружување на курдската енклава, а втората цел е да се спречат руските напади во провинцијата Идлиб во спроведувањето на планот за истерување на терористичките сили на овој простор.

Многумина сметаат дека Турците ќе се обидат да извршат притисок врз Русите и да ја спречат Русија да го бомбардира теренот со самата присутност на турската војска на теренот.

 

Според последните информации кои што ги пренесоа неколку руски медиуми, досега во сириската провинција Идлиб, од правец на Турција навлегле најмалку четири воени конвои на турската армија.

Воениот советник на сириската милитатна група „ФСА“, Ибрахим Ал Идлиби порача дека околу 200 турски војници веќе се позиционирале на просторот помеѓу курдските и сириските опозициски сили, што можеби сугерира кон тоа дека Турција се обидува да ги опкружи сириските Курди, а со тоа да избие и нова војна.

Сведоци од терен откриваат дека булдожерите на турската армија работат без сопирање ден и ноќ, градејќи утврдувања за турската војска на теренот. Во близина се наоѓа курдскиот кантон Африн кој што е јасно дека целосно ќе биде опкружен од турската армија.

 

Инаку, во меѓувреме се огласија од сириското министерство за надворешни работи, од каде што го осудија навлегувањето на турската армија на сириска територија. Како што пренесува сириската новинска агенција „САНА“, Дамаск бара итно повлекување на турската армија од Сирија.

Од сириското министерство за надворешни работи го нарекоа турското воено присуство во Сирија „голема агресија против суверенитетот и територијалниот интегритет на Сирија и безобразно прекршување на меѓународните закони и норми“.

"Вундеркинд", "Басти Фантасти" и "Месија" се само некои од прекарите на австрискиот конзервативец Себастијан Курц, идниот најмлад европски лидер.

Неговата Народна партија "OVP", која 31-годишниот Курц ја прекроил во бескомпромисно движење, победила на парламентарните избори во неделата со околу 31,5 проценти од освоените гласови. 

Многу луѓе положија големи надежи во нашето движење. Време е да создадеме нов политички стил. Ја прифаќам оваа одговорност со голема понизност, изјавил Курц во неделата во Виена, обраќајќи им се на насобраните симпатизери. 

Меѓутоа, неговиот следен чекор - влегување во коалиција со десничарската Слободарска партија - "FPO" на Хајнц Кристијан Штрахе - би можела да ја загрози сликата за Курц, пишува порталот Local Austria. 

 

"Царот Курц", како што уште го нарекуваат, многу брзо го преземал лидерството на "ОВП" во мај. Прво ставил крај на несреќната коалиција со Социјалдемократската партија, која траела цела деценија. Потоа ја преобратил "OVP" и нејзината црна боја во тиркизно движење, кое е цврсто кон мигрантите, а дарежливо за граѓаните. Неговата партија, имено, се заложува за намалување на данокот на плата, пишува Local Austria

Курц е заслужен за затворањето на балканската мигрантска рута во 2016. година, поради што познатиот сајт "Politico" го именувал за највлијателен Европеец. 

Полн е со пофални зборови за унгарскиот претседател Виктор Орбан. 

Стратегијата за поставување на Австријците на прво место му ја донела водечката позиција во анкетите. Секогаш во добро сошиено одело и бела кошула, средна фризура, а каде и да се појави приврзаниците во тиркизни маици го извикуваат неговото име. Фото-сесиите со Курц знаат да траат повеќе од два часа. 

Познат е и по тоа што ја чува сопствената приватност - ретко се гледа во јавност со долгогодишната девојка Сузан Тијер. 

 

Набљудувачите велат дека ваква еуфорија за некој австриски политичар немало уште од Јорг Хајдер, харизматичен но контроверзен лидер на "FPO", кој умрел во автомобилска несреќа во 2008. година, кога возел во алкохолизирана состојба. 

"Неговиот феномен не е нов и потсетува на очекувањата положени во Хајдер", напишала новинарката на "Profil", Криста Коклинг. 

Курц во текот на кампањата ветил дека ќе ги намали даноците и "ќе ја врати оваа прекрасна земја на самиот врв". 

"Времето е сега", пишува на изборните плакати со ликот на Курц кој гледа во далечина. 

Појавата на Курц како носител на промени е неверојатна, земајќи го во предвид фактот дека бил класичен работник во политичката машинерија кога сега сака да ја "ремонтира". 

Тој е син единец на секретарка и професор, а на младината на "OVP" се приклучил во 2003. година. 

Како нејзин лидер, предизвикувал потсмев на изборната кампања во 2010. година поради слоганот "Црното е жешко". Тој тогаш окружен со убави девојки делел црни кондоми. 

И покрај тоа, Курц, поранешен студент по право, доживеал успех речиси преку ноќ - веќе во 2011. година станал секретар за интеграција, а две години подоцна и министер за надворешни работи - тогаш имал 27 години. 

Меѓутоа, дури и неговото преземање на лидерството на "OVP" било планирано со месеци, покажуваат документите кои протекле во јавноста. Критичарите го обвинуваат дека е мал диктатор и еден човек за се. 

Некои аналитичари предупредиле дека изборот на Курц ќе биде земјотрес за ЕУ, и покрај неговото про-европско декларирање. 

Тој е полесна верзија на Хајдер. Идеите на Курц за се, од имиграцијата до економската политика, претставуваат комплексен раскин на ЕУ - вели експертот за Австрија од Париз, Патрик Моро. 

Кандидатката на Демократската партија на американските избори во 2016. година, Хилари Клинтон, вчера рекла дека основачот на "Wikileaks", Џулијан Асанж, бил оружје на руските разузнавачки служби, кога ги објавил нејзините хакирани мејлови, со што и наштетил на нејзината кампања.

Клинтон за австралиската државна телевизија рекла дека Асанж "станал нихилистички опортунитист кој ги извршува барањата на диктаторот", со тоа мислејќи на рускиот претседател Владимир Путин. 

"Тој е оружје во рацете на руските разузнавачки служби, и кога е таков маченик за слободата на говорот, зошто никогаш не објавува нешто за Русија?", додала поранешната американска државна секретарка. 

Таа зборувала за објавувањето на политички штетните мејлови на Демократскиот национален комитет во текот на изборната кампања во 2016. година. 

Асанж денес на Твитер напишал дека Хилари Клинтон "не е кредибилна личност". 

 

Благодарение на храброста на еден човек, се појавиле снимки од оваа затворена и непозната земја, со сцени кои го прикажуваат животот на Севернокорејците. 

Тој успеал со скриена камера да ги сними случувањата на патот по кој се движел и да ги забележи овие ретка снимка од Северна Кореја под режимот на Ким Јонг Ун. 

Снимката неодамна дошла до јавноста, и засега никој не ја избришал.

 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ доживеа дебакл на шестите локални избори. Партијата ги загуби и оние општини кои важеа за традиционални бастиони. Апсолутен победник на изборите е владејачката СДСМ која победа извојува уште во прв круг во околу 40 општини.

ВМРО-ДПМНЕ ги освои општините Сопиште, Петровец и Илинден, Зрновци, Чешиново-Облешево и Пробиштип. Партијата на Груевски води и во Штип за околу 1%, како и во Кавадарци и во Новаци.

Паднаа скопските општини Гази Баба, Бутел, Кисела Вода, Ѓорче Петров и Аеродром, кои досега беа упоришта на ВМРО-ДПМНЕ, но и Прилеп и Битола. Петре Шилегов од СДСМ со повеќе од 60 проценти обработени податоци води со 28.964 гласа пред Коце Трајановски, и извесна е победа во првиот круг. Изненадувања се Вевчани и Кратово, каде што победа издвојува СДСМ.

СДСМ победи во Бутел, Ѓорче Петров, Арачиново, Кисела Вода, Аеродром, Гази Баба, Шуто Оризари.

Во меѓувреме, шпанската влада подготвува донесување на специјална одлука, која приоритетно ќе се занимава со контрола на каталонската специјална полиција Мосос и финансиите.

Каталонскиот претседател Карлес Пучдемон, денес не дал јасен одговор за тоа дали прогласил независност на Каталонија, јавува шпанскиот весник "El Pais". 

Во писмото на четири страни, каталонскиот лидер повикал на ставање на крај на "репресијата над каталонскиот народ" и на одржување на состанокот со шпанскиот премиер Маријано Рахој, на кој би разговарале за ситуацијата во Каталонија и би постигнале договор. 

Тој во писмото навел дека дијалогот меѓу Шпанија и Каталонија би требало да се одвива во текот на наредните два месеци, и побарал од шпанскиот премиер да ја сопре судската постапка против шефот на каталонската полиција. 

"Нашата понуда за дијалог е искрена, и покрај тоа што се случи", напишал Пучдемон. 

Од друга страна, како што пишува El Pais, шпанската влада подготвува донесување на специјална одлука, која приоритетно ќе се занимава со контрола на каталонската специјална полиција Мосос и финансиите. 

Централната шпанска власт на Пучдемон му дала рок до денес прецизно да наведе дали прогласил независност или не, и одговорот би морал да биде јасен и едноставен - да или не, што Пучдемон не направил, со што и го отворил патот на шпанската влада да ја преземе контролата. 

Пучдемон на почетокот на минатата седмица во парламентот рекол дека Каталонија пристапува прогласување на независност, но предложил замрзнување на примената на тоа прогласување на неколку недели, за да се овозможи дијалог со посредство на шпанската влада.

Рептил маркети е компанија со традиција од 21 година, компанија која е синоним за најдобра услуга во градот Скопје.

Ланец на маркети познати по големиот и квалитетен асортиман по разумни цени, отвори нов маркет во трговскиот центар во населба Лисиче. Граѓаните од населба Лисиче ќе уживаат во топла и искрена услуга, како и во дополнителните вредности за купувачите.

Во маркетот од 410m2 во Лисиче, купувачите ќе можат да набавуваат секојдневно свежо овошје и зеленчук, свежо месо со гарантирано македонско потекло одгледано по највисоки стандарди. Во фурната секојден се печат свежи кифли,лиснати теста, переци... како и различни видови на леб од кои најпознат е Рептил багет лебот.

Рептил е познат и по огромниот избор на домашно зготвени јадења со супер коректни цени, изборот толку е голем што слободно може да парира и на најбогатите менија на најдобрите ресторани. Купувачите може да набават и свежа морска и слатководна риба, а готвачките се тука да им ја припремат рибата или месото доколку кај купувачот постои и таква потреба.

Разумните цени се уште една одлика што се реализира преку бројните неделни акции, намаленија и  клуб на попусти – Клуб Рептил. Клуб картичката купувачите може да ја користат без услови како собирање поени, тие заштедата веднаш ја добиваат на каса.

1234

Рептил истовремено врши и дистрибуција на производи на големо за потребите на јавни и приватни компании.

Новитет е он-лајн продавницата www.reptilmarketi.mk, преку која купувачите заштедуваат време купувајки производи по цени од полица. Он-лајн купувањето на reptilmarketi.mk е прекрасна можност за сите кои сакаат повеќе време да поминат со семејството, пријателите. Овој тип на услуга е наменет и за постарите лица на кој излегувањето од  домот им е се потешко.

Едноставно додека  купувачот е на неговото работно место или во домот може да ги нарача сите потребни производи кој ќе му бидат доставени  на адреса и тоа време кое тој ќе го одбере. 

Во училишта во Сараево наскоро ќе биде забранет чипсот, газираните пијалоци и слатки, а новиот Правилник за исхраната на деца во предучилишни и училишни установи, забранува продажба на нездрава исхрана.

Според новиот Правилник за исхраната во основни, средни училишта, претшколски и специјализирани установи од сите училишта на просторот на Сараево ќе бидат исфрлени автомати со слатки и газирани сокови, а ќе биде забранета и продажбата на нездрава исхрана на помфрит и чипс.

Како резултат на истражувањето кое покажало дека секој трет средношколец во Сараево има прекумерна тежина, кантоналното Министерство за образование донело Правилник за исхраната на децата во училиштата, кој поттикнува здрава храна во воспитно -образовните установи во кои учениците го поминуваат поголемиот дел од денот.

Правилникот ќе се применува во градинки, основни и средни школи, специјализирани установи, а целта е да се развијат правилни прехранбени навики кај децата, како и спречување на болести предизвикани со неправилна исхрана, потоа контролирана понуда на здрава храна и пијалоци и на децата чија здравствена состојба тоа го бара да им се овозможи.

Сите оброци и ужини ќе бидат подготвувани од свежи намирници нутритивно приспособени на психо-физичките потреби и возраст на ученикот. Правилникот наложува и еднаш дневно да се јаде свежо овошје: јаболка, круши, праски, сливи, банана, мандарина или портокали.

Предност им се дава на печивата изработени од интегрално, брашно од хељда и ’ржано брашно, со додаток на семки и свежо сирење, млечни намази, полутврдо сирење. Со ова ќе се поттикне купување на домашните млечни производи.

Пекарските и слаткарски производи, крофни, лиснати теста, чоколадни, месни и крем намази, паштети, виршли, колбаси и слично на менито ќе може да се најдат само два пати месечно, додека продажбата на сите видови чипс и помфрит ќе бидат забранети во градинките и училиштата како и продажбата на газирани сокови, енергетски пијалоци и засладени индустриски сокови.

Албанското село Лазарет за кое се сметаше дека е еден од најголемите произведувачи на марихуана ширум подрачјето на Балканот во 2014 година три дена беше жариште на вистински судир на полицијата и мештаните.

Лазарет со години имаше одреден вид на автономија и албанската полиција таму едноставно не стапнувала, додека бизнисот незапирливо растеше.

Image may contain: one or more people and plant

Image may contain: one or more people and people sitting

За ова албанско село пишуваа и „Гардијан“, „Дејли меил“ но и Дојче веле.

Со селото господареа локални нарко моќници и нивни чувари, а колку биле моќни сведочат и фактите дека Албанија тогаш на село испратила и цела армија.

Image may contain: one or more people

Насловните страни на медиумите беа полни со приказни за тоа како мафијата дури и со „зољи“ ја гаѓаше полицијата во оклопни возила кои одеа во „заземање“ на Лазарет. Добро организирани и тешко вооружени мештаните се бранеа со денови, но албанската полиција со поддршка на војската беше посилна и Лазарет на крајот падна. Тогаш се запленети преку 12 тони марихуана.

Image may contain: one or more people, people standing and outdoor

Па сепак, тоа не беше единствено место во Албанија кое ја производство и шверц на марихуана ја темели својата економија.

Многу места опстанаа и денес, а дека тоа е навистина така сведочи и Фејсбук страницата Albania Weed, на која доминираат фотографии од плантажи со марихуана од различни албански, неименувани села.

Судејќи по она што на нив може да се види, бизнисот цвета, а дури во маркетинг се вклучиле и убави Албанки, берачки на забранети супстанци.

Image may contain: one or more people

Image may contain: one or more people, ocean, outdoor and water

loading...