Универзална сала нема да се гради и годинава. Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, вели дека нема пари ниту Градот ниту Министерството за култура за реализација на проектот за нова Универзална сала.

-Во соработка со Министерството за култура правиме обид да го рестартираме проект за реконструкција на Универзалната сала. За жал заради лошата материјална состојба и во Министерството за култура и во Градот Скопје заради плаќањето на долговите од ‘Скопје 2014’ не сме во можност да предвидиме реконструкција во буџетската 2018 година. Со министерот сме во координација во буџетите за 2019 година да одвоиме средства за реконструкција на Универзалната сала во Скопје, рече градоначалникот Шилегов.

За Универзална сала или Јавна установа Конгресен центар „Александар Македонски“ – Скопје, како што ѝ е официјалното име, Министерството за финансии во буџетот за 2017 имаше предвидено 35 милиони денари, средства одобрени на Министерството за култура, но тие беа укинати со ребалансот на буџетот по смената на власта. Објаснувањето беше дека Министерството за култура оценило дека се работи за нереализиран проект кој не е во нивна надлежност.

Последниот проект за обнова на салата го подготви Градежниот институт Македонија. Со него Универзална го задржува сегашниот изглед, но од страна се додаваат неколку сали за разни намени, а паркирањето е решено на две нивоа под земјата. Бројот на седишта се зголемува за 200. Проектот го подготви Градежниот институт Македонија кој доби обврска од Град Скопје да го преработи и да го прилагоди стариот проект за обнова на салата од 2008 година на „Архангел бојс“ откако се покажа дека проектот за обнова на салата во форма на јајце е прескап.

Рускиот претседател Владимир Путин изрази предупредување до Израел дека секакви закани за воениот персонал во Сирија “нема да бидат толерирани”.

Руското Министерство за надворешни работи, исто така, го продолжи предупредувањето, наведувајќи дека создавањето на закани од страна на израелската влада во Сирија, каде што е присутна руската војска, е “неприфатливо”. Коментарите доаѓаат по воздушните напади на израелските одбранбени сили (ИДФ) против целите во централна Сирија за време на викендот. Русија ја повика глобалната заедница да го почитува суверенитетот на Сирија и територијалниот интегритет од земјите на Блискиот Исток.

Во официјалната изјава на руското Министерство за надворешни работи, таа рече:

“Москва е длабоко загрижена од најновите случувања и напади врз Сирија”. Опасноста од ескалација на тензиите во и околу де-ескалационите зони, кои станаа важен фактор за намалување на насилството во Сирија, е од особена загриженост “.

Генералниот секретар на Исламаката заедница во Република Словенија Невзет Пориќ во интервју за новинарот Анадолија, се осврнал на процесот на изградба на првата џамија во Словенија.

Пориќ потсетил дека камен-темелникот за изградба е поставен во 2013 година и дека Исламскиот центар се гради на околу 13.000 квадратни метри.

Тој истакнал дека работите на џамијата треба да се завршат за една година и дека планира да биде официјално џамијата треба да биде отворена во 2019 година.

– Изградено е и 40-метарско минаре, завршени се фасадите, челичната конструкција на џамија која ја симболизира Каба во Мека, – рекол Пориќ, додавајќи дека мрежата што може да се види на фасадата на џамијата е симболична, како што рече, босански орнамент видлив во традиционална босанска куќа на преградите кои го раздвојуваат машкиот од женскиот дел на куќата.

Архитектите го презеле овој мотив затоа што повеќето муслимани ќе ја користат оваа џамија се со босанко потекло.

Така се обидоа да најдат некоја симболична босанска махала која била откаена во самата џамија – рекол Пориќ.

Тој додал дека со проектот исто така изградена е целата придружна инфраструктура, а улицата што ќе води до џамијата, осо одлука на Градскиот совет на градот Љубљана, и на предлог на Исламската заедница, ќе се вика “Џамијска”.

– Капацитетот на молитвениот простор во џамијата е 2.000 луѓе, со тоа што надворешниот дел ќе може да прими уште околу 660 клањачи. Кога станува збор за самиот проект на џамијата, добивме многу позитивни реакции – надополнил Пориќ.

Иако ова ќе биде единствената џамија во Словенија, односно муслиманскиот верски објект со минаре, Пориќ истакнува дека во 2017 година обележале 100 години од изградбата на првата џамија во Словенија.

– Првата џамија во Словенија била изградена во Лог под Мангарт во 1916 година. Значи, била изградена за време на Првата светска војна, по што била уништена. Денес таму постојат само темелите на џамијата – рекол Пориќ.

– Ова е моментно единствената џамија, односно Исламски културен центар, во Словенија. Активни сме и во 18 други градови каде што имаме месџиди и места за молитва, но, како што реков, ова е единствената џамија во Ребулика, Словенија “, додал тој.

Тој, исто така, истакнал дека главниот донатор на изградбата на џамијата во Љубљана е државата Катар, но дека градењето го помогнале муслиманите од Словенија, Босна и Херцеговина и други земји.

Управата за верски работи на Турција Дијанет (Diyanet) учестувала во помагањето да се купи земјиштето за изградба на џамијата, кое чини пет милиони евра. Пориќ додал дека во Словенија, според податоците од 2002 година, живеат околу 50.000 муслимани. Во Словенија не постои попис базиран на верска припадност, и се претпоставува дека бројот на муслимани значително се зголемил.

Тепачката во Сплит, која ја потресе Хрватска и регионот, доби епилог.

Средношколките сепак не добија иста казна за крвавата тепачка. Едната на возраст од 16 години е казнета со укор, а на другата, не и е изречена никаква казна.

Ученичката од прва година во Економското училиште доби укор, додека ученичката од втора година во Средното сообраќајно училиште е ослободена од секаква казна, зашто инцидентот наводно се случил надвор од училиштето.

И во двете средни училишта се работи на нормализирање на тензиите меѓу учениците со цел да не се случуваат слични насилства. Двете средношколки од полицијата добија прекршочни пријави за нарушување на јавниот ред и мир.

На 31 јануари во Сплит девојките жестоко се тепаа, додека стотина нивни соученици навиваа и ги бодреа.

Причина за тепачката било момче.

Базен, интимност, голем двор,камери... вака гласат огласите за куќите кои се во поскапиот дел во нашиот град.

Цените на македонскиот пазар за недвижнини се движат од 900.000 евра па надолу.Помеѓу огласите на Пазар3 се продава  и четирикатна историска палата во Дебар Маало за два милиона евра.

Еве дел од другите елитни куќи кои се на продажба:

Локација:Водно, цена: 500.000 евра

Локација:Козле, цена: 700.000 евра

Локација:Пржино, цена: 400.000 евра

Локација:Сопиште, цена 269,000.00 евра

Локација:Сопиште, цена 450 000 евра

 

skopjeinfo.mk

17-годишната Хана Карбочи била во својата училница за време на масакрот во училиштето во Флорида пред неколку дена. Куршум го пробил ѕидот на училницата во која се наоѓала. Некој од нејзините пријатели во одделението бил повреден. Слушнала истрели, слушнала врисоци. Се сокрила под масата на наставничката. Се обидела да и се јавила на својата постара сестра Кејтлин. Од мобилниот слушнала само тишина.

Тогаш и пратила порака. За среќа, пораката минала и сестра ѝ и одговорила. 

Хана го преживеала масакрот, но тие неколку минути додека се допишувала со својата сестра мислела дека ќе умре. 77-те пораки кои ги размениле ги пратиле и во CNN. "Нивниот разговор е одраз на паника, страв и немоќ", напишал CNN.

Хана: Кејтлин, некој пука во училиштето. Не се шегувам. Јави се на 911, те молам. Прати ги тука.

Кејтлин: Молам? Навистина?

Хана: Кејтлин, не се шегувам. Некој низ ѕидот застрела некој во моето одделение. Не се шегувам. Јави им се на мама и тато. Не можам да се јавам на никој. Не знам како воопшто минуваат пораките.

Кејтлин: Се јавувам на 911. Потоа ќе им се јавам на мама и тато.

Хана: Те молам. Ти благодарам.

Кејтлин: Многу те сакам.

Хана: Многу се плашам. Не можам да вртам. Те сакам и јас тебе.

Кејтлин: Дојде ли полиција? Што се случува? Пиши ми.

Хана: Мислам дека дојде. Слушам врисоци.

Кејтлин: Тато доаѓа. 911 е на пат.

Хана: Многу се плашам Кејтлин. Кажи им дека многу ги сакам.

Кејтлин: Знам Хана. Ќе бидеш добро.

Хана: Многу се плашам.

Кејтлин: Знам дека се плашиш. Тато е на пат кон училиштето. Хана, те молам продолжи да ми пишуваш.

Хана: Кажи им дека ги сакам.

Двократниот фудбалски светски шампион Аргентина во јуни би можел да гостува во Скопје, објави „Екипа“.

Како што пишува спортскиот портал ЕКИПА, веќе течат преговорите за пријателски натпревар меѓу Аргентина и Италија кој би бил последен подготвителен за Аргентинците пред настапот на Светското првенство во Русија а би се одиграл на националната арена „Филип Втори“ во Скопје.

Фудбалскиот мундијал почнува на 14 јуни во Русија.

Се разгледуваат две можности: Тест на Аргентина со Италија или некоја друга европска селекција, или пријателски натпревар со Македонија. Но, сето тоа ќе зависи од желбата на стручниот штаб на Аргентинците, но и од реалното наоѓање начин за покривање на комплетните финансиски трошоци.

Вистинска семејна драма се случувала вчера во скопско Љубин кога Е.Б. (46) од пријавил дека од страна на неговиот внук Е.Б. (19) му била загрозена сигурноста.

-Според кажувањето на пријавителот, истиот ден преку Вибер, Е.Б. му испратил пораки со закана дека ќе го убие него и неговото семејство доколку не му ја даде неговата 17 годишна ќерка. Претходно, на 14.02.2018 година околу 23,50 часот му се јавил неговиот братучед А.Б. и го предупредил да внимава затоа што неговиот внук избегал од домот. Тој избегал откако дознал дека пријавителот ја верил неговата ќерка и бил револтиран затоа што бил во љубовна врска со неа, информираат од МВР.

Пријавителот, исто така, појаснил дека внукот Е.Б. на 31.12.2017 година ја зел неговата ќерка и два дена биле заедно во хотел во Тетово без негова дозвола, а бидејќи не знаел каде е ќерка му тој ја пријавил за изчезната во Полициската станица.

Федерацијата на планинарски спортови објави детален извештај од командантот на тимот за брз одговор за заштита и спасување на планина при Дирекцијата за заштита и спасување за тоа што се случувало на Кајмакчалан каде што викендов младите планинари Калина Велевска и Александар Миновски ги загубија животите.

Во продолжение го пренесуваме извшетајот интегрално:

Хронологија на случувањата

10.02 2018 :
01 часот поагање на автобусот од Скопје.(мк време)
9 часот (грчко време )присигнување во ски центарот Ворас.
9,30 поаѓање на групата
10 часот враќање на I група планинари (23)
11 часот поделба на колоната на две групи
11,15 часот I-та група е на врвот
11,20 часот групата се враќа назад
11,30 средба на групата што се симнува со групата што се качува. Наредба да втората група го прекине искачувањето поради влошените временски услови и да се вратат заедно назад. Наредбата е издадена од водичот Зоран Костадинов лично на водичот на втората група.
11,35 часот двете групи почнуваат заедничко симнување кон ски – центарот освен 7 планинари кои се одвојуваат од групата и самоиницијативно продолжуват кон врвот, стигнуваат до маузолејот. Во тој момент е воспоставен радиоконтакт помеѓу водичот Зоран и Александар. Александар добива изричита наредба од Зоран да тргнат назад што побрзо.

Пет члена од оваа група се сретнува со остатокот од групата и со водичот Зоран на 50 метри од контролната ски куќичка. Увидувајќи дека недостасуваат двајца планинари водичот придружуван со уште двајца планинари (Д.К. и Б.П) се враќаат назад кон врвот, пристигнуваат на врвот и ја пребаруваат околината обидувајќи се да воспостават радио контакт и телефонски контакт. Пребарувањето на тренот трае 30-40 минути. Под претпоставка дека двајцата планинари (К.В. и А.М.) се вратени назад, групата што ги пребарува се упатува надолу кон центарот.

13 часот групата која што пребарува пристигнува во ски центарот, констатира дека недостасуваат двајца планинари и ја алармира спасителната служба во центарот.
13,10 часот, два ратрака од центарот придружувани во едниот со водичот Зоран и во другиот со Дејан се упатуваат кон врвот по потрага.

Ратракот придржуван со Дејан го пребарува теренот до 14,30. По нивното враќање во центарот Дејан воспоставува телефонски контакт со Калина и Александар, кои му кажуваат дека се добро и дека се под некоја карпа во заветрина. За ова по радиоврска од центарот е информиран ратракот во кој се наоѓа Зоран и почнува претрага на терен каде што се претпоставува дека има карпа.

17 часот потрагата со ратракот е прекината и тимот со Зоран се враќа во Ски центарот. Во меѓувреме 1 ратрак во кој е Дејан повторно трнува во потрага во обид да ги лоцира според остварениот контакт. Телефонски контакт помеѓу овој ратрак и Алексадар и Калина се одржува се до 19 часот.

АНАЛИЗА И ИЗВЕШТАЈ ЗА ЗИМСКОТО ИСКАЧУВАЊЕ НА КАЈМАКЧАЛАН 2018

1. Терен и карактеристики на маршутата

Појдовна точка: Скијачки центар Ворас (2070 мнв) – Грција

Целна точка: врв Кајмакчалан (2520 мнв), маузоолеот и костурницата од I Светска војнa

Завршна точка: Ски центар Ворас

Карактеристики на теренот: Планираната маршута е на чист, непошумен терен со просечен нагиб од 25-30 степени што се зголемува до 35 степени на 400 метри пред врвот.

Целиот трен е прекриен со снег кој е добро утапкан и чврст ( ски стаза што го олеснува движењето)

Теренот е обезбеден со уредно поставени зимски маркации од левата и десната страна на ски стазата како и жичарата и столбовите кои можата да послужат како добра маркација.

На 410 метри од врвот постои контролна куќичка од ски лифтот (види прилог топографска карта и google earth).

2. Просечни времетраење на искачувањето
– 3-4 часа во зимски услови.

3. Метеореолошки услови (види извод од хидромереолошки завод):
На самиот старт, временските услови биле релативно неповолни со ветер 30-40 м /сек.

Температура од -9 степени целзиусови и магла со видливост од 100 -150м. Овие метереолошки услови се вообичаени и очекувани за периодот и локацијата на акцијата.

Подоцна, метео-условите се влошуваат со ветер до 50 км на час и температура од -10 до -12 степени целзиусови и магла со видливост од 15 – 20 м. што веќе може да се смета за неповолни услови за зимско планинарење.

4. Целата група на местото на пристигнувањето брои 54 (пристигнати со автобус), плус 12 учесници (од Демир Хисар пристигнати со минибус) и плус две учесничи (странски државјани пристигнати со сопствени возило).

По информација за временските услови на турата кон врвот појдуваат 63 планинари предупредени од водичот дека во зависност од временските услови искачувањето може да биде прекинато во било кој момент.
На половина пат кон врвот 23 планинари се откажуваат од понатамошното искачување и се вракаат во ски центарот.
Кон врвот продолжуваат колона од 40 планинари. На отприлика 600 м од врвот колоната се поделува на две групи: 22 планинари предводени од Зоран Костадинов одат први, а останатите од групата предводени од Калина Велевска ги следат на околу 100 -150 метри растојание.

5. Состав на групата:
Водичи: два

Искусни планинари: 28
Планинари: 6
планинари- почетници 4

6. Лична опрема на учесниците:

80% од учесниците се соодветно опремени за искачување во зимски услови, а 20% релативно добро опремени.

7. Средства за комуникација:
Индивидуални мобилни телефони
Радиоврска (токи-воки) 2 комада – на почетокот и крајот на колоната.

8. Опрема за ориентација:
GPS, компас и топографска карта
мобилните телефиони имааат апликација за GPS и локација.

ПРЕТХОДНИ АКТИВНОСТИ

1. Организатор ДПС.„Трансверзалец“ ( 20 години традиција, 200 регистрирани членови, 6 лиценцирани водичи и 4 во постапка на лиценцирање).

2. Акцијата зимско искачување е најавена 45 дена пред реализацијата на facebook на друштвото со точно наведени напаствиjа за секој од учесниците.

Блокирани се сметките на граѓани и претставниците на фирмите кои не го платиле данокот на имот за 2016 година.

-Пред некој ден бев да си ја подигнам пензијата во банка, но кога стигнав на ред ме известија дека не можат да ми ја дадат бидејќи ми е блокирана сметката.Обично сите сметки наврмено си ги плаќам, но овој пат блокадата ми е направена заради неплатениот данок за имот. Го платив данокот и плус 2000 денари за да ми ја одблокираат сметката, вели пензионерот Васко од Кисела Вода.

Градот Скопје сака да им појасни на граѓаните дека во согласност со законот за даноците на имот, секој даночен обврзник добива решение за плаќање годишен данок на имот и комунална такса фирмарина до 31 март во тековната година.

-Јас редовно си го плаќам данокот за имот, сакав да подигнам пари, и ми рекоа дека сум блокиран.Мојата сметка за данмок за 2016 година е платена.Сега ќе морам да одам и да се докажувам, вели Весна од Аеродром.

Решението се плаќа на тримесечни рати до крајот на годината или во рок од 15 дена по добивањето на решението.

Откако ќе помине рокот во кој требало да се изврши наплата на данокот на имот и фирмарината по доставената опомена, Град Скопје изготвува решение за присилна наплата до физичките и правните лица (даночните обврзници), а доколку по решението за присилна наплата не е извршена уплата на даночната обврска се изготвува решение за блокада на сметка по банките.

По објавеното соопштение до јавноста од Град Скопје, испратено на 29.01.2018 година, дека постапката за присилна наплата на данокот на имот за 2016 година е во тек со цел да се избегне непотребното блокирање на трансакциските и жиро-сметките, и по апелот обврзниците уште еднаш да си ги проверат и подмират уплатите за 2016 година, Градот Скопје изготви решенија за блокада на сметките на даночните обврзници што не ги подмирија даночните обврски.

Градот Скопје сака да нагласи дека секое физичко или правно лице кое што смета дека погрешно му е блокирана сметката во банка може да дојде во просториите на Град Скопје, во бараката со број 16 или на сајтот на Град Скопје (www.skopje.gov.mk) да пријави проблем, по што службите ќе го разгледаат нивното барање и соодветно ќе одговорат.