Новата Вардар Cashback Картичка може да се користи во 47 држави насекаде во светот и при секое купување направено со оваа картичка кај Трговските Партнери, фановите ги поддржуваат младите таленти на клубот.

Вардар Скопје и меѓународната Куповна Заедница Cashback World, управувана од Lyoness ги здружија силите во Македонија. Преку оваа соработка, Вардар Скопје ќе стане дел од меѓународната Куповна Заедница, која моментално брои преку 7 милиони Членови, а сето тоа преку Вардар Cashback Програмата. Новата Вардар Cashback Картичка може да се користи во 47 држави насекаде во светот и при секое купување направено со оваа картичка кај Трговските Партнери, фановите ги поддржуваат младите таленти на клубот.

Како дел од оваа соработка, Cashback World, управуван од Lyoness му дава на располагање на Вардар Скопје иновативна Лојална Програма за фановите, која ја вклучува Вардар Cashback картичката, Cashback App., како и онлајн портал за купување во дизајнот на клубот. Освен тоа, ќе бидат преземени многубројни заеднички маркетинг активности кои ќе бидат во полза како за фановите, така и за клубот.

„Меѓународната куповна заедница ни овозможува да допреме до голем број од нашите фанови. На овој начин, тие не само што ќе добиваат атрактивни предности при пазарувањето, туку и ќе ги поддржуваат младите играчи на клубот со секое направено купување кај Трговските Партнери. Членовите на Вардар Cashback Програмата од целиот свет ќе ги поддржуваат на овој начин нашите млади таленти", изјави Давор Стојаноски, Извршен директор на РК Вардар.

Како функционира Вардар Cashback програмата?
• За секое купување направено кај онлајн или офлајн Трговските Партнери, Членовите на Вардар Cashback Програмата ќе добијат до 5% Cashback и дополнително ќе собираат Shopping Points, кои можат да ги искористат за специјални понуди.
• Членовите на Вардар Cashback Програмата можат да ги добијат овие предности при пазарувањето кај некој од 75.000 Трговски Партнери на Cashback World во 47 земји во светот, од кои 650 се наоѓаат во Македонија.
• До 1% од сите купувања направени од страна на фановите преку Вардар Cashback Програмата ќе одат директно за поддршка на младите таленти на клубот.
• Програмата им овозможува дури и на најмалите компании да станат дел од меѓународната Куповна Заедница и да им даваат предности за пазарување на своите потрошувачи.

Елиф Елмас и официјално е промовиран од страна Фенербахче, и сега откупната клаузула за него изнесува 25.000.000 евра

Елиф Елмас денеска, вчера наполни 18 години, и официјално  е промовиран од страна на Фенербахче. Официјализиран е петгодишниот договор со гигантот од Босфорот, и веднаш е ставена откупна клаузула која вели дека секој оној кој ќе сака да купи дијамантот ќе мора да исплати 25.000.000 евра, или пет пати повеќе отколку што Фенер го чинеше севкупниот трансфер на македонскиот мега - талент.

„Среќен сум што сум дел од Фенербахче, од еден така голем клуб. Кога ја добив понудата воопшто не размислував за тоа каде ќе ја продолжам кариерата. Сите мои во семејството, сите мои пријатели навиваат за Фенер. Сакам да му се заблагодарам на Перо Антиќ кој имаше големо влијание на мојата одлука да дојдам тука“ истакна нашиот мега талент.

Фудбалскиот шампион на Македонија ФК Вардар ги откажа настапите на Националната Арена „Филип Втори“ и натпреварите од домашното првенство како домаќин ќе ги игра на стадионот „Борис Трајковски“ во населбата Маџари. На ваков чекор „црвено-црните„ се решаваат на високите цени за изнајмување. Дуелот од 6.коло од Првата лига со Ренова во среда (20.септември) Вардар ќе го игра токму на стадионот во Маџари.

За натпревар од домашната лига и куп дневен термин изнесува 3.000 евра со ДДВ, додека ноќниот термин е двојно поскап.

Од Вардар претходната недела на прес конференција реагираа и за високите цени и за европските натпревари, но дуелите од Лига Европа на УЕФА мора да ги играат на „Арената“ од причина што само тој стадион ги исполнува строгите норми на УЕФА.

Капитенот на Вардар, Бобан Грнчаров јавно го кажа своето мислење за решението на клубот да ги игра натпреварите на стадионот во Маџари. 

„Дали ваков гигант како што е Вардар заслужува да игра на вакви селски стадиони. Во Маџари... во Автокоманда... во Ѓорче Петров.. Вардар само на „Градски““

Покрај Вардар домашните натпревари надвор од „Филип Втори“ ќе ги игра и екипата на Работнички, која како домаќин ќе го користи стадионот во Ѓорче Петров.

Во меѓувреме, Арената за која државата потроши сериозна сума на пари ќе зјае празна, а македонските прволигаши ќе “кршат нозе“ на стадионите низ Македонија од кои, поголемиот дел не ги задоволуваат ниту најниските стандарди на УЕФА.

Македонскиот фудбалски првак Вардар ќе добие нов стадион во наредниот период, а тоа го потврди управата на клубот, на прес-конференција. 

Пред извесен период се појавија информации дека најтрофејниот македонски клуб ќе добие нов дом во Карпош, а од Вардар соопштија дека активно се работи на барање на земјиште за нов стадион.

„Засега, не би сакале да шпекулираме со никакви информации. Бараме земјиште и локација за изградба на нов стадион. Сите информации кои се појавуваат во јавноста се од луѓето во Општините“, изјави Самсоненко.

Вардар во својата 70-годишна историја своите натпревари ги игра на Градскиот стадион, сегашен „Филип Втори“, а кога е приморан се сели од Градскиот парк и игра на стадионот во Ѓорче Петров, „Борис Трајковски“ во Маџари...

Сергеј Самсоненко, првиот човек на Вардар, соопшти дека ја променил одлуката и дека по крајот на сезоната нема да си замине од редовите на „црвено-црните“. Русинот пред извесен период најави заминување од трите клуба и ќе прекине со финансирање, но на прес-конференција ден по мечот со Зенит најави дека ќе остане и дека ќе се бори со сите неправди.

„Пред извесно време донесов одлука дека од наредната сезона нема да инвестирам во трите клуба. Причината беше само една, затоа што се собра цел куп на пишувања од одредени медиуми, кои промовираа невистини, лаги, превртување на факти. Ми се собра до срце и емоционално ја донесов таа одлука и ја кажав на жешка глава. Не сакав да заминам од Вардар и сакам да кажам дека на сите добри луѓе да не веруваат во невистините. Сакам да порачам на тие што пишуваат лаги, дека Вие немате ниту срам, ниту совест. Ве сметам како предавници, затоа што не сум направил ништо лошо за оваа држава, ја засакав како своја, направив само добри работи. Не направив ништо лошо. Тоа е дно да се прави такво нешто. Затоа, јас нема да заминам од Вардар, тука ќе сум засекогаш. Ги повикувам сите да не поддржат и заедно да се бориме со сите неправди. Сигурен сум дека ќе има многу успеси“, изјави Самсоненко.

Потоа, тој се надоврза и за цената на стадионот која пред натпреварот против Зенит во Лига Европа беше трикратно зголемена. Во изминатите години Вардар плаќаше 12.000 евра за еден натпревар, додека оваа година, непосредно пред првиот дуел, киријата беќе трикратно зголемена од сопствениците на стадионот.

„Би сакал да кажам нешто и за стадионот и за цената која му беше поставена на Вардар. Нашите соседи Ц. Звезда и Партизан ми дадоа информација за трошоците, клубот плаќа по 30.000 евра годишно, плус трошок за користење на рефлеторите и струјата. Плус-минус 500 евра по натпревар. Исто така, побарав информации и од Бриж, Белгија. Таму се Клуб Бриж и Серкл Бриж, кои имаат големи бенефиции и не плаќаат како тука. Се надевам дека власта ќе ја земе работата во свои раце и ќе ги преземат сите мерки да застанат зад Вардар и ќе застанат за клубот“, додаде Самсоненко.

За крај, сопственикот на Вардар кажа нешто и за мечот во Лига Европа на кој македонскиот клуб беше поразен со високи 0-5.

„Ние заслужуваме само критики, честитки за Зенит. Лошо одигравме, целосно потфрливме. Не е за оправдување, но нашите момци заслужуваат поддршка. Нашето мислење е дека фудбалерите изгореа во желба. Има лош ден и во фудбалот, тежок е поразот, но наше е сега да се сплотиме и да продолжиме. Од овој пораз ќе извлечеме поуки и ќе бидеме многу посилни. Тоа не беше вистинското лице на екипата“, заврши Самсоненко.

Русинот во македонскиот спортски бренд почна да инвестира од 2012 година, а успеа фудбалскиот клуб да го однесе во Лигата на Европа, машкиот ракометен клуб до европскиот трон, а девојките до среброто во ЛШ.

„Комити“ уште доажаа како се сака омилениот клуб. И покрај убедливиот пораз од Зенит (5-0) во првиот меч од групната фаза во Лигата на Европа, навивачите на македонскиот шампион по завршување на мечот ги вратија вардаровите фудбалери им порачаа дека нема да ги остават. 

Македонскиот првак Вардар обезбеди пласман во групите на Лига Европа, а љубителите на видео-игрите ќе може да играат фудбал со македонскиот првак.

Познатата игра PES во верзијата за 2018 година го постави најтрофејниот македонски клуб меѓу тимовите за избор, а како сето тоа изгледа, погледнете во продолжение:

Перо Антиќ ќе биде втор најплатен играч со примања од 400.000 евра годишно

По десет години, Перо Антиќ одново ќе го носи дресот на Црвена Звезда.

Медиумите од Србија сега пренесуваат дека тој ќе биде вториот најплатен играч во Белград.

За новата сезона, Црвена Звезда ќе има буџет од околу 3 милиони евра, а прв на списокот со плати е Тејлор Рочести, кој има примања од 500.000 евра.

Зад него е Перо Антиќ со годишна плата од 400.000 евра, а потоа следи Џејмс Фелдин со 350.000 евра.

Само за потсетување, Перо Антиќ во Фенербахче имаше плата од околу 1,3 милиони евра.

Интернационалецот во редовите на Вардар, Тимур Дибиров во иднина ќе настапува во домашното првенство како Македонец. Натпреварот од Супер Купот на Македонија беше првиот официјалeн натпревар за левото крило на Вардар со македонски пасош.

Од неодамна Дибиров има македонски пасош, но сепак тоа не значи дека ќе игра за Македонија. Двојното државјанство ќе му послужи пред сѐ за настап во македонското првенство, но и за други поволности како граѓанин на Македонија.

„Не е тајна дека имам македонски пасош. Тоа беше познато од поодамна уште кога се правеа листите на играчи. Јас сум посебно горд што сум граѓанин на Македонија и секогаш така ќе се чувствувам. Македонија и Скопје се мојот втор дом. Отсекогаш посакував да бидат македонски граѓанин, и сега тоа ми се исполни, изјави Дибиров.

Поради ограничувањето на бројот на странци на натпреварите од домашното првенство на максимум 10, на мечот со Еурофарм Работник неколкумина ракометари останаа на трибините, a играа Ѓорѓески, Поповски, Ончев, Стоилов и Дибиров.

РФМ реши секоја година да се намалува бројот на странски ракометари во секоја екипа додека не се дојде до бројката од максимум седум играчи. Тоа се однесува само за мечевите од домашното првенство и купот. За ЛШ нема ограничувања.

Кристијано Роналдо на крајот на месец јули мораше да го прекине својот одмор и да се врати во Мадрид по повод закажаното судење во кое тој се гони за проневера на неколку милиони евра, а на шпанските медиуми им беа потребни речиси два месеци за да дојдат до првиот видео материјал кој ни ги доловува сцените од судењето.

Во јавноста веќе беа пренесени изјавите на Роналдо дека еден ден сака да се врати во Англија поради тоа што таму никогаш не бил гонет за затајување на данок, но сега на видеото се гледаат неколку тензични, но и интересни моменти.

Најтензичен е моментот кога Роналдо се обидува да и докаже на судијката дека е невин, а тоа го направи со малку повишен тон што не и се допадна на госпоѓата.

– Погледнете ме во очи кога ви зборувам, јас никогаш не кријам ништо – и порачува Роналдо, на што судијката бара од него да ја остави да зборува.

– Остави ме да зборувам (Роналдо се извинува веднаш после тоа). Вака, на нас не ни е важно твоето име. И да се викаше Антонио Перез, повторно ќе мораше да дојдеш тука, – му возврати судијката во тој дел од разговорот, а од видеото исто така за издвојување е еден момент кога Роналдо го губи здивот од многу зборување, па побара од луѓето да му дадат вода.

Top