Ацо Јоноски со своето огромно искуство беше голем плус на нашата репрезентација во преубедливата победа која ја оствари во клучниот дуел со Чешка за пласман на Европското првенство во Хрватска, а бидејќи оваа пресметка за него воедно значеше враќање во селекцијата, неговото обраќање во микс-зоната беше едно од најинтересните за новинарите.

Столбот во одбраната доби солидна минутажа при своето враќање и навести дека постојат шанси да го гледаме на турнирот во Хрватска, но неговото интервју во подтрибинскиот простор уште поинтересно го направи селекторот Гонзалес.

Раул се втурна меѓу новинарите и го прекина интервјуто на Јоновски и му го порача следново: 

– Сакам да му се заблагодарам на Јоно што дојде одма кога можеше. Кога му се јавив, ми порача: „Раул не се грижи, ќе го фатам првиот авион и ќе дојдам“. Ти благодарам Јоно, – му порача симпатичниот шпански стручњак на Јоноски, потег со кој успеа да ги насмее сите новинари во микс зоната. 

Претходно, Јоноски порача дека бил посебно мотивиран на овој дуел со Чешка бидејќи поради лични обврски не успеал да стигне навреме за Украина. 

– Ми се јави селекторот и ме праша дали можам да дојдам. Имав работи во Германија кои морав да ги средам и за првиот натпревар не можев да дојдам никако. Најдов простор и време да дојдам за вториот меч и мило ми е што бев тука да помогнам. Треба добро да се размисли дали ќе играм на Европското првенство, рано е да ветувам уште од сега, но сепак мислам дека ќе бидам дел од тимот. Бев посебно мотивиран за овој меч, од непознати причини не бев повикан за Светското првенство во Франција, но еве добив нов повик и се вратив. Се надевам дека во иднина ќе биде сè како што треба, – истакна Јоноски.

Нема одмор за дресовите од Вардар Јуниор лигата. Со крајот на натпреварувачката сезона и почетокот на летната сезона нашите млади ракометари веќе се подготвуваат за нови ракометни предизвици. Желни за нови знаења и нови искуства децата веќе се подготвуваат за летните кампови.

Повеќето регионални единици кои членуваат во Ракометната академија Вардар летово организираат кампови за децата кои тренираат во школите, а од кои дел се натпреваруваат и во Вардар Јуниор лигата.

Леа Христоска минатата година се издвои како еден од најдобрите голмани кои се натпреваруваа во лигата, а на зимскиот турнир „Еден живот, една љубов", кој се одржа во јануари годинава, беше наградена како најдобар голман во женска категорија во генерацијата 2004/05. И Леа се подготвува за ракометен камп.

„Важно ми е да продолжам да тренирам и во текот на летото, и додека трае распустот ќе се вклучам на летен камп за ракомет, а веќе со стартот на школската година со девојките од мојата екипа се враќаме на тренинзи во школата на Кастратовиќ Вардар. Вардар Јуниор лигата за мене беше одлично искуство и планирам да продолжам да се натпреварувам и во следната сезона", вели Леа Христоска, која изминатата година и половина тренира за голман во школата Кастратовиќ Вардар.

Леа е родена во 2004 година, и во лигата се натпреварува со нејзината генерација.

„Кога во школо игравме фудбал или ракомет секогаш бранев. А, ракометот ми е интересен спорт и ме привлече да се запишам да тренирам, се разбира како голман. Веднаш се вклучив во лигата. На почетокот ми беше потешко зашто ми беше прва година во лигата, а имаше девојки кои имаат поголемо искуство од мене, но со време, како што тренирав таа разлика ја надминав и ми стануваше сѐ полесно. Тренингот за голманите е во истиот термин со останатите играчи, но јас не ги работам истите вежби со останатите деца. Од тренерот Здравка Дамовска јас добивам вежби кои се наменети за голмани. Многу неочекувана ми беше и наградата за најдобар голман зашто имав повреда и шест месеци не можев да тренирам и сметав дека не сум многу подготвена. Но, имаме одличен тренер кој се грижи за нас и успева и на терен да го извлече најдоброто од нас", вели Леа.

Искуството од изминатата сезона вели дека и помогнало да стане подобар голман.

„Лигата беше супер. Има одлична организација. Се дружиме со нашите врсници и се натпреваруваме. Со нетрпение ја очекувам следната сезона и верувам дека ќе бидеме прво место. Многу повеќе ќе тренираме, ќе се подготвуваме за златото", вели Леа.

Во меѓувреме Леа останува да ја развива желбата за ракомет, за што најголема поддршка и е татко ѝ, кој е голем ракометен фан.

Сергеј Самсоненко во изминативе неколку години вложи многу средства за да го изгради Вардар како надалеку познат спортски бренд, а напорната работа и потрошените пари на огромно задоволство вродија со плод пред 10 дена кога РК Вардар ја освои титулата во Лигата на шампионите.

Рускиот газда со честите финансиски инјекции направи од Вардар спортски проект кој сега служи за пример на овие простори, а дека Самсоненко едноставно е вљубеник во спортот и инвестирањето во истиот ни потврди со својот последен потег.

Самсоненко кој инаку е сопственик на „Бет Сити“, како спонзорски партнер влезе во рускиот фудбалски гигант ЦСКА Москва, а клубот ова попладне ја потврди заемната соработка.

– Среќни сме што ќе имаме соработка со „Бет Сити“, гледаме оптимистички на иднината. Уверени сме дека оваа меѓусебна соработка ќе биде навистина плодна и исполнета со многу успеси и среќни моменти, – вели Евгениј Гинер, првиот човек на ЦСКА.

samsonenko-beit

Скопје, односно „Телеком арена“, на 8-ми август ќе биде домаќин на УЕФА Суперкупот. За овој трофеј ќе се борат освојувачите на Лигата на шампионите и Лига Европа, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед.

Реал и Манчестер Јунајтед, два трофејни, атрактивни тима, преполни со фудбалски ѕвезди, на 8-ми август ќе гостуваат во Скопје. Интересот за УЕФА Суперкупот е огромен, не само во Македонија, туку и низ целиот регион.

Интересот за билетите е огромен, а она што е познато дека продажбата ќе оди преку УЕФА. Дел од влезниците ќе бидат поделени на двата тима, дел УЕФА ќе задржи за своите спонзори, а остатокот е предвиден за локалното население. 

Продажбата на влезниците ќе започне денес, а по тој повод ќе биде одржана прес конференција (Телеком арена 18 часот), на која ќе биде соопштено како најлесно и најбргу заинтересираните ќе можат да стигнат до влезница. 

Гости на прес конференцијата покрај претставници на УЕФА, ќе бидат и Емилио Бутрагењо и Луј Саха како претставници на Реал, односно Манчестер Јунајтед.

 

Десет од најголемите ракометни клубови во Европа, меѓу кои е и македонскиот и од неодамна европскиот шампион Вардар, поставија ултиматум до ЕХФ за промени на Лигата на шампионите. Најмоќните ракометни клубови од ЕХФ бараат поголемо влијание и повеќе пари во Лигата на шампионите. Доколку ЕХФ не одговори на нивните барања, тогаш клубовите се подготвени да направат сопствена „пиратска“ лига.

Данскиот портал „БТ“ информира дека овој став бил утврден на Генералното собрание на Форумот на ракометни клубови што се одржа за време на Ф4 турнирот во Келн минатиот викенд. Во овој Форум се: Барселона, Целје, Фленсбург, Кил, Кјелце, КИФ Колдинг Копенхаген, Монпелје, Кадетен Шафхаузен, Вардар и Веспрем.

Идејата за создавање паралелна Лига од овие клубови е присутна веќе подолг период, но овој пат таа добива и многу поконкретен белег со ангажман на медиумскиот гигант ИМГ кој има искуство во создавање на вакви лиги во различни спортови, како што е Евролигата во кошарка.

Еден од творците на новиот проект на новата ракометна Лига би бил спортскиот директор на Колдинг Копенхаген и член на бордот на директори Форумот на ракометните клубови, Ласе Боесен.

„Учеството во Лигата на шампионите веќе не е економски атрактивно. Некои клубови трошат пари за да учествуваат во европските ракометни купови. И клубовите кои стигнуваат најдалеку во овие натпреварувања, не се соодветно наградени. Постои потреба за поголем комерцијален развој во ракометот и тоа може да го постигнаме со помош на ИМГ која е агенција со долгогодишно искуство во оваа област“ – истакнува Ласе Боесен.

Само за информација, Вардар како европски шампион заработи скромни 500.000 евра за освојувањето на титулата во Келн, сума што е прениска во однос на вложените средства во еден сериозен ракометен проект.

Од друга страна, престедателот на ЕХФ, Михаел Видерер ја нагласува добрата соработка со клубовите и позитивниот развој на европските клупски натпреварувања.

„Соработката меѓу ЕХФ и најдобрите клубови во Европа доведе до позитивен развој на европските купови од година во година, што се потврдува со зголемена популарност на овие завршни турнири и посебно на успехот што го имаше годинашниот Ф4 турнир од ЛШ во Келн. Јас не гледам никаква причина тоа да не продолжи и понатаму“ – истакна Видерер.

Со ова индиректно се потврдува дека ЕХФ има поинаков став и не ја сфаќа сериозно заканата од Форумот на ракометните клубови, па останува да се види дали екипите ќе се решат за конкретен чекор во следниот период, за гласно да ги претстават своите ставови.

Веќе долго време се шпекулира дека Кристијано Роналдо може да се врати на „Олд Трафорд". Сега тие најави се зголемија откако се почесто се најавува дека Манчестер Јунајтед е подготвен да плати рекорден трансфер за враќање на Португалецот во своите редови.

Роналдо веќе осум сезони е прва ѕвезда во Реал Мадрид, со кои освои три европски титули во Лигата на шампионите. Пред да дојде на „Сантијаго Бернабеу“, тој играше за „црвените ѓаволи“, со кои се радуваше на еден трофеј во елитната европска лига на УЕФА. 

Според најавите, Манчестер е подготвен летово да плати 200 милиони евра за 32-годишниот виртуоз. Тоа е повеќе од двојно за тоа што Реал во 2009 година даде 94 милиони евра за Кристијано.

Интересно е тоа што Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед ќе играат во Суперкупот на Европа, на 8 август во Скопје. Од Мадрид најавија дека планираат да го чуваат Роналдо и тој да не игра на овој меч. Сепак, ако се случи најавуваниот трансфер, тогаш Роналдо би можел да истрча на теренот на „Телеком арената“ и тоа во дресот на Манчестер Јунајтед.

Останува следните два месеци да покажат дали оваа шпекулација има реалност да се случи.

Денес започнува главниот дел од Меѓународниот турнир Теnnis Europe за тенисери и тенисерки до 16 години. Турнирот ќе се одржи на терените на Теннис Парк од 12-ти до 18-ти јуни. 
Тенискиот клуб Теннис Парк ја има честа да го организира овој одличен и значаен турнир на кој ќе погледнеме беспрекорни тенисери и тенисерки, и без сомнение квалитетен тенис.

Ги покануваме сите љубители на тенисот да дојдат во нашиот кафе-бар веднаш до терените и заедно да ги проследиме натпреварите.

За повеќе информации контактирајте не на 070 385 021. 

Играчите на Саудиска Арабија добија свирежи од навивачите на Австралија откако не се поставија прописно во линија кога беше побарана минута молчење за жртвите од терористичките напади во Лондон.

Фудбалерите на Саудиска Арабија се подготвуваа за мечот со Австралија од квалификациите за СП кога спикерот на стадионот побара минута молчење за жртвите во Лондон.
 
Австралискиот тим се постави прописно и изрази почит за жртвите во Англија, но играчите на Саудиска Арабија не го направија тоа, тие беа расфрлани на својата половина од теренот.
 
Некои од играчите на Саудиска Арабија стоеа мирно додека траеше минутата молчење, а други продолжија со загревањето.
 
Инцидентот предизвика револт на социјалните мрежи, некој твитна: „Се надевам дека ФИФА ќе ја повика Саудиска Арабија на еден убав состанок поради неискажаната почит пред почетокот на мечот. Неучеството во минута молчење е одвратно“.
 

Лионел Меси останува во Барселона. Шпанските медиуми објавија дека Аргентинецот договорил нова соработка до 2022 година, а клаузулата за отштета ќе изнесува неверојатни 400 милиони евра.

„Секогаш сум сонувал дека кариерата ќа ја завршам во Барселона“, рекол Меси, кој во 2022 година, кога ќе му истекне договорот, ќе има 35 години.

Меси оваа сезона со својот клуб остана без двете најзначајни титули, во првенството и во Лигата на шампионите, а со тоа ќе остане и без „Златната топка“, која со голема веројатност ќе заврши во рацете на Кристијано Роналдо. Доколку ја освои „Златната топка“, Португалецот ќе се израмни со Меси, двајцата ќе имаат по пет вакви награди. 

„Сите се трудат да бидат најдобри, ништо повеќе. Не ме интересираат такви приказни. Кристијано Роналдо е голем фудбалер кој поседува голем квалитет. Еден е од најдобрите во светот“. 

Најдобриот играч на Барселона открил дека најмногу болка во фудбалската кариера му нанеле поразите со Аргентина во финалињата на Мундијалот во Бразил и Копа Америка. 

„ Трипати бевме блиску, но решија детали. Мислам дека во клучните моменти немавме среќа. Едно финале загубивме во продолженијата, а две на пенали. Тие порази болат. Не е лесно да се вратите по такви порази, но ние успеавме, двапати“, рекол Меси, кој се наоѓа на подготовките со репрезентацијата за пријателскиот меч со Бразил.

Доколку не стигнавте да ја проследите церемонијата за победата на Вардар која се одржа на плоштад Македонија можете да ја проследите во ова видео. Видеото трае цели два часа така што сместете се удобно...

 

Top