Во пресрет на финалните натпревари во генерацијата 2002/03 година, за дел од нашите ракометари завршија натпреварите од Вардар Јуниор лигата. По мноштвото изиграни натпревари, момчињата од 6 екипи кои ги видовме на паркетот во сезоната 2016/17, се подготвуваат за краток одмор, додека најдобрите 4 викендов играат Ф4 во големата сала во „Јане Сандански". Заедничко за сите 10 екипи е желбата да продолжат со тренинзи и во текот на летниот период. Илија Димов и Јован Атанасовски од Бисимов Вардар во Вардар Јуниор лигата се вклучиле поради можноста за натпревар со нивните врсници. Момчињата се дел од генерацијата 2002/03, но надвор од…
Вардар Јуниор лигата неколку пати месечно на едно место собира мноштво талентирани момчиња и девојки. Нивниот талент и пожртвуваност во играта го препознаваат и стручните лица од Ракометната академија Вардар, како и врвните тренери на младинските екипи на Вардар, кои ги следат талентите во текот на натпреварите и гледаат како напредуваат. Оние кои се издвојуваат добиваат соодветни награди и признанија дека се најдобри меѓу нивните врсници. Но, особено нѐ радува кога нашите учесници можат да се пофалат и со меѓународни признанија дека се меѓу најдобрите од нивните врсници. Давид Стојкоски од Кале Вардар во изминатите две години има добиено три…
Валентина Радуловиќ, е меѓу најпрепознатливите спортски имиња во македонскиот женскиот ракомет. Поранешната ракометна репрезентативка и победник на лигата на шампионите, со големо интернационално искуство, денеска работи со најмладите категории на деца, кои ги обучува на ракометните вештини и игра. Таа е дел од тренерската екипа во Шампион Вардар, а на нејзините тренинзи се децата од возраст од 2009 до 2011 година, како и постарите од 2004 до 2006 година. Со Радуловиќ разговараме за нејзината инспирација да стартува да работи со најмладите, како изгледа тренингот, како и колкаво е влијанието на проектите на Ракометната академија Вардар, зимскиот турнир "Еден живот, една…
На натпреварот помеѓу Ростов и Луч Москва, за ракометарки родени до 2001. година, се случи нешто што не сме навикнати да гледаме на ракометните терени. Кристина Котолуб, ракометарка на Ростов со неспортскиот потег предизвика бурни реакции од јавноста, која бара таа да биде доживотно суспендирана. Погледнете го овој сосема неспортски потег на руската ракометарка.
Во Вардар Јуниор лигата се радуваме на секој добар резултат и добра игра на нашите екипи. Тоа е одраз и на трудот на тренерите кои ги учат момчињата да го развиваат тимскиот дух, да се поврзат меѓусебно во екипата и да сорабуваат на паркетот.  Екипата е одлична кога сите играат како еден, но тоа значи и играчот да може да препознае кога треба да ја подаде топката, а кога е во можност сам да ја доврши акцијата за погодок. Токму затоа, покрај екипниот напредок, нашите учесници учат да се развиваат и како поединци. Работат на сопствениот потенцијал, талент и наоѓаат…
Тренерот на младинските категории во Вардар, Анжела Платон, во јавноста е препознатлива како поранешна репрезентативка на Македонија, и европска шампионка во деновите кога настапуваше за европскиот првак од 2002 година, Кометал Ѓорче Петров. Платон сега работи со 28 девојки на возраст од 16 до 19 години, а кои настапуваат во кадетската и во младинската лига организирани од РФМ. Со неа разговараме што очекува од девојките кои ги тренира, како и за развојот на младите ракометари преку активностите на Ракометната академија Вардар и на нејзиниот проект Вардар Јуниор лигата. По успешната играчка и репрезентативна кариера одлучивте да бидете тренер и почнавте…
Над 650 момчиња и девојки во Вардар Јуниор лигата ги привлече страста за ракометот и желбата за натпревар. Многу од децата кои редовно учествуваат на натпреварите кои ги организира нашата Ракометна академија Вардар, во ракометот ја гледаат својата иднина. А, можноста за редовни натпревари со своите врсници им помага да ги развијат ракометните вештини и да стигнат поблиску до својот ракометен сон. Со Ферат, Стефан, Дамјан и Виктор редовно се дружиме на натпреварите во лигата. Момчињата играат за екипата на Општина Кисела Вода Вардар 2 во генерацијата 2002/03, а поголемиот дел од екипата се од скопската населба Драчево, освен Ферат…
Вардар секогаш се стреми во своите редови да ги има најдобрите, најталентираните и најперспективни играчи. Селекциите на Вардар секогаш се отворени за оние што во текот на годината ќе покажат напредок и отскокнуваат од другите според своите квалитети, а Ракометната Академија е местото од каде се црпат идните членови на подмладокот, што потоа треба да ги пополнуваат и сениорските екипи. Секоја година се прави евалуација на напредокот на играчите и врз основа на нивните настапи се прави селекцијата за следната година. Честопати од натпреварувачите во Вардар Јуниор лигата слушаме дека условите за тренинг кои ги имаат нашите млади вардарци, се…
Top