(0 гласови)
Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров не го криеше задоволството од значајната победа над Исланд во квалификациите за ЕП во Хрватска 2018 година. По натпревраот Лазаров потенцираше дека победата е резултат на одличната колективна игра во која и помладите имале значаен удел, но пред се и публиката присутна во СЦ „Борис Трајковски“ која безрезервно во текот на целиот меч ги бодреше црвено-жолтите.  – Одигравме квалитетен натпревар, речиси во сите 60 минути и имавме само мали падови. Не се сеќавам кога сме одиграле толку квалитетно против силна репрезентација. Среќен сум поради победата, но и поради нашата ментална стабилност. Делувавме како…
(0 гласови)
Ако ПСЖ беше посочен како најнепосакуван противник во полуфиналето на Лигата на шампионите од страна на дел од играчите на Вардар, Барселона секако беше втората неповолна опција поради тоа што некои македонски претставници ќе мора да се задоволат само со игра во малото финале на фајнл-фор турнирот во Келн. Денешната ждрепка која ја одржаа одговорните луѓе на ЕХФ ни донесе токму пресметка меѓу македонски тим и двајца македонски претставници во противничкиот табор, бидејќи четата на Раул Гонзалес ќе ги одмерри силите со Барселона во чии редови играат Кирил Лазаров и Борко Ристовски. Втората полуфиналната двојка на фајнл-фор турнирот секако ја…
(0 гласови)
Ракометарите на Вардар изборија пласман во Келн, на завршниот турнир во Лигата на шампионите. Вардар во четвртфиналниот двомеч, го победи Фленсбург, најпрвин во Германија 26:24, а потоа и во реваншот во Скопје 35:27. Вардар, во четвртиот обид конечно успеа да се пласира во елитната четворка на европскиот ракомет и на почетокот на јуни ќе биде дел од завршниот турнир во Лигата на шампионите, во Келн. Екипата, која од клупата ја предводи Раул Гонзалес, во двата четвртфинални натпревари, го надигра аспирантот за германскиот ракометен трон, Фленсбург. Овој тим пред четири години, само поради поголемиот број на голови постигнати на гостински терен,…
(0 гласови)
Филип Вардар се шампиони во машка и во женска категорија во генерацијата 2000/01 во втората сезона од Вардар Јуниор лигата. Двете екипи се закитија со злато откако триумфираа против екипите на Карпош Вардар во женската категорија и на Гостивар Вардар во машка конкуренција. Во СЦ „Јане Сандански" најдобрите четири екипи во машката и во женската категорија приредија силни, брзи и возбудливи натпревари, од кои дел на моменти беа неизвесни, а на моменти искреа силни дуели за да се постигне гол повеќе. Децата покажаа и амбиција и ракометна игра за да се освои златото. Натпреварувачкиот ден стартуваше со полуфиналињата во машка…
(0 гласови)
Четири екипи во машка категорија се подготвуваат за финалните натпревари во генерацијата 2000/01. Филип Вардар, Гостивар Вардар, Општина Кисела Вода Вардар и Урдаревски Вардар викендов ќе си ги одмерат силите за последен пат во оваа сезона од Вардар Јуниор лигата, со една и единствена цел – да се освои шампионската титула во нивната конкуренција. За адреналинот, возбудата, исчекувањето и нетрпението што побрзо да се одиграат финалните натпревари, разговараме со Филип Велковски и Филип Дабески од Општина Кисела Вода Вардар. Двајцата играат на позицијата среден бек, но по потреба кога се менува стратегијата се поместуваат на други позиции на теренот, коишто…
(0 гласови)
Сопственикот на ракометмиот клуб Вардар, Сергеј Самсоненко, ја искористи прес конференцијата на екипата пред заминувањето на „црвено-црните“ во Германија, да изјави дека се сомнева во судиски неправди и можни местенки. Рускиот бизнисмен порача дека ќе се повлече од Вардар каде што инвестира седум милиони евра годишно, доколку се остварат „црните сценарија“ за кои слушнал. – Ова за нас е многу важен момент. Четврта година по ред влегуваме меѓу осумте најдобри, четири години се бориме на спортскиот терен, но и надвор од спортски терен, со една цел, да влеземе во „Фајнал 4“. Имавме добри моменти, имавме лоши моменти, но секогаш само…
(0 гласови)
Сите со нетрпение го чекаат летото да се одморат. Повеќето планираат каде ќе се сончаат, како да ги искористат топлите денови за пливање, патувања или прошетки. Но, не и нашите најмлади ракометари од Вардар Јунир лигата. Нашите момчиња и девојки планираат како во текот на летото да ја одржат и кондицијата, да ја развијат играта и ги унапредат вештините за следната сезона да бидат уште подобри. Се воодушевувам кога по натпреварот ги слушам децата како раскажуваат дека ќе тренираат цело лето. Некои планираат да се собираат, да се дружат и да тренираат. А други, пак, кои имаат постари браќа, сестри…
(0 гласови)
Почна одморот за дел од момчињата што настапуваа во Вардар Јуниор лигата, а меѓу последните што ќе си ги одмерат силите на паркетот се дел од тимовите во женска категорија. Чувствата се измешани, дел жалат за пропуштената шанса, среќни се оние кои дома заминуваат со медали, и над сѐ виси исчекувањето за нова средба во новата сезона. Изминативе неколку месеци ги претставувавме тимовите кои учествуваат во лигата, и до последното финале останаа уште неколку тима со кои не сме Ве запознале. За денес ги одбравме момчињата од Урдаревски Вардар од генерацијата 2004/2005, со кои се дружевме по последниот натпревар што…
Top