(0 гласови)
Најдобриот македонски ракометар, Кирил Лазаров со години е заштитно лице на познатата компанија за спортска опрема Hummel. Данскиот бренд ги презентираше новите патики кои Лазаров ќе ги носи веќе од дербито во францускиот шампионат помеѓу Нант и ПСЖ, кое се игра во четврток. Патиките се во сино-бела боја и го имаат заштитното лого „Лазаров7“. Инаку од март наредната година, во сите специјализирани продавници на Hummel ќе можат да се купат овие патики. Лазаров е еден од најдобрите и најпопуларни македонски спортисти во историјата така што данската компанија очекува дека патиките добро ќе се продаваат во Македонија. Заради популарноста на Лазаров…
(0 гласови)
Раул Гонзалес, тренерот на македонскиот и европски ракометен шампион Вардар во интервју за „офф.нет.“ вели дека неговото семејство ужива во Скопје и дека на неговите девојчиња ќе им биде тешко кога ќе заминат. Популарниот „Ел комаданте“ кариерата како тренер од Вардар ќе ја продолжи во Париз Сен Жермен. – Уф, сите уживаат овде. Мојата постара ќерка Ана има 15 години и игра ракомет за Вардар. Во клубот и се сите другарки, се дружат и излегуваат. Помалата Сузана има 10 години и тренира хип-хоп. Минатата недела освои златен медал на некој интернационален натпревар во Србија. И двете зборуваат македонски и учат во гимназијата…
(0 гласови)
По информациите за голем број заминувања од Вардар, доаѓа една одлична вест, а најверојато нов голман на РК Вардар од следната натпреварувачка сезона ќе биде Никлас Ландин од редовите на Кил. Станува збор за доста добро познато име, еден од топ – пет голмани во светот во овој момент. Данецот во овој момент настапува за тимот на Кил, договор со овој германски тим има до јуни 2018 година. Никлас Ландин ќе биде замената за Арпад Штербик кој би требало да го напушти „црвено–црниот“ тим по завршувањето на оваа натпреварувачка сезона. Покрај нов голман, Вардар со сигурност ќе добие и екстра…
(0 гласови)
Интернационалецот во редовите на Вардар, Тимур Дибиров во иднина ќе настапува во домашното првенство како Македонец. Натпреварот од Супер Купот на Македонија беше првиот официјалeн натпревар за левото крило на Вардар со македонски пасош. Од неодамна Дибиров има македонски пасош, но сепак тоа не значи дека ќе игра за Македонија. Двојното државјанство ќе му послужи пред сѐ за настап во македонското првенство, но и за други поволности како граѓанин на Македонија. „Не е тајна дека имам македонски пасош. Тоа беше познато од поодамна уште кога се правеа листите на играчи. Јас сум посебно горд што сум граѓанин на Македонија и…
(0 гласови)
Кога го донесе Лино Червар на клупата на хрватската ракометна репрезентација, првиот човек на хрватскиот ракомет Зоран Гобац истакна дека нема да дозволи тој да седи на две столчиња, поточно да има и клупски ангажман. Меѓутоа, Червар се уште престојува во Скопје и го подготвува вицешампионот Металург за новата сезона. –Се уште решавам некои работи и затоа се уште сум во Металург. Не се случува се преку ноќ. Можам да кажам дека наскоро се ќе биде решено и немојте повеќе да ме прашувате за Металург, бидејќи немам друг коментар, изјави Лино. Во интервјуто за “Вечерњи лист#, проговори и за случувањата…
(0 гласови)
Европскиот ракометен првак Вардар во иднина ќе има ново клупско лого. Иако истото сѐ уште не е официјално објавено, можеше да се види на вчерашната дружба на ракометарите и навивачите на отворениот ден, на официјалниот банер што беше поставен во салата во СЦ „Јане Сандански“. Се работи за додавање на звездичка на врвот од логото, со што се одбележува европската титула што ја освоија вардарци во Келн на почетокот на јуни. Тоа е пракса на сите европски прваци кои на тој начин го одбележуваат постигнатиот успех, а истовремено „им се дава до знаење“ на другите дека пред себе имаат европски…
(0 гласови)
Сопственикот на Вардар, Сергеј Самсоненко е познат по тоа што знае да им угоди на спортистите. По освојувањето на европската титула со машката екипа, ракометарите добија покана од Самсоненко за заеднички одмор во Хрватска. Ова ќе им биде како бонус, покрај премиите што ги заработија за титулата. На клупскиот „тим билдинг“ се најголем дел од ракометарите, кои веќе се пофалија на социјалните мрежи за нивниот пат до Сплит и на хрватското приморје. Погледнете како изгледа нивниот одмор… 24Ракомет.мк  
(0 гласови)
Руската Република Дагестан, која е дел од Руската федерација, денес го одликува ракометарот на РК Вардар и член на руската репрезентација, Тимур Дибиров. Повод за ова одликување беше огромниот придонес на Дибиров кој го даде за развојот на спортот во Дагестан. Претседателот на Владата, Абдусамад Гамидов ја имаше честа да му го врачи ова одличје со гравиран часовник и плакета од Министерството за спорт на вардаровиот ракометар.  Дибиров, како и секогаш скромен и видно возбуден истакна дека ќе продолжи да дава максимум во спортот и преку неговите игри и неговото име ќе ги презентира и боите на неговата татковина.  Во…
Top