(0 гласови)
Ракометарите на Вардар ќе се обидат и оваа сезона да направат „чудо“ и да ја одбранат титулата во Лигата на шампионите, нешто што досега на ниту еден тим не му успеало од рака. Секако, на РК Вардар во прилог му одат и резултатите, но и местото, градот Келн кое беше потврдено од ЕХФ како домаќин на јубилејното 10. издание на Фајнл-форот од Лигата на шампионите. Договорот на ЕХФ со градот Келн и „Ланксес Арена“ која собира 20 илјади гледачи, го потпишаа во 2010 година со важност до 2020 година, а со клаузула локацијата секогаш да биде потврдена кон средината на…
(0 гласови)
Актуелниот европски ракометен шампион Вардар, ќе отвори ново поглавје идната сезона откако ќе им дозволи на повеќе ракометари да побарат нови предизвици откако освоија се што можеше да се освои со „црвено-црниот“ дрес, а еден од оние кои заминуваат е фантастичниот голман Арпад Штербик. Шпанскиот репрезентативец кој е припадник на унгарското национално малцинство во Србија веќе објави дека се сели во Веспрем, а колку ќе биде тешко да се пополни неговото место укажува и неодамнешниот „Блиц-криг“ во финалето на Еуро 2018, каде што беше прогласен за најкорисен играч во мечот за златниот медал. Сега во игра остануваат неколку опции, а…
(0 гласови)
Шпанецот Роберто Гарсија Парондо од следната сезона ќе биде нов тренер на Вардар, како наследник Раул Гонзалес. Парондо доаѓа од женската екипа на Вардар каде е помошник тренер и во следните две сезони ќе го предводи машкиот европскиот првак од клупата. Парондо (38) е и актуелен помошник во машката сениорска репрезентација на Македонија и беше дел од стручниот штаб на последното ЕП во Хрватска. Претходно тој помагаше и во подготовката на машката младинска репрезентација на настапот на СП во Алжир каде стигнавме до Топ-8. Во моментов заедно со Ирина Дибирова седат на клупата на женската екипа на Вардар и се…
(0 гласови)
После победата над Црна Гора, Филип Миркуловски на Фејсбук го објави победичкото селфи од соблекувалната. Како што дозноваме, ракометарите во соблекувалната славеле со песната „Налеј, налеј“.
(0 гласови)
Вечерва од 20.30 часот македонската ракометна репрезентација ја очекува вториот меч на европското првенство во Хрватска од групата Ц каде за противник ќе го има тимот на Црна Гора. Ова ќе биде прв офоцијален меч против Црногорците бидејќи од осамостојувањето на Црна Гора па досега, овие две селекции единствено се среќавале на пријателски натпревари, вкупно шест. Македонија има четири победи и само еден пораз (на првиот меч во 2013 година), додека еден дуел завршил со нерешен резултат (30:30) во ноември 2015 година. Црна Гора уште пред почетокот на првенството се сметаше за аутсајдер во групата, а по загубата на вардаровиот бек…
(0 гласови)
Актуелниот македонски, но и европски и СЕХА шампион Вардар прераснува во бренд низ целиот свет. Доказ за тоа е фактот што во далечно Мексико, во градот Монтереj, областа Нуево Леон е формиран ракометен клуб по името РК Вардар МX. Овој клуб е релативно нов, формиран пред крајот на 2017 година и за почеток е аматерски. Се натпреварува во Втора регионална лига и е составен од ентузиасти. Просто да не поверуваме, но вистина е. Дојде време и наши клубови да се бренд низ светот. За храбрите Мексиканци и идејата да формират клуб со името на Вардар секоја чест, им посакуваме за…
(0 гласови)
Актуелниот европски шампион Вардар освои најмногу награди во изборот за спортисти на 2017 година што го спроведе Сојузот на спортови на град Скопје. Капитенот на РК Вардар, Стојанче Стоилов е избран за најдобар спортист, пред Дејан Георгиевски (Теквондо) и Евгениј Поп Ацев (маратонско пливање). Меѓу десетте најдобри уште влегоа: Дејан Недев (традиционално карате), Сара Ристевска (ракомет), Слободан Ивчевски (мотоциклизам), Игор Стефановски – Иџе (автомобилизам), Берна Шерифовска (џудо) и Дарио Ивановски (атлетика, маратон). За најдобар странски спортист е прогласен голманот на Вардар, Арпад Штербик. Тренерот на „црвено-црните“ Раул Гонзалез е најдобар тренер. РК Вардар е најдобар клуб во машка конкуренција. ЖРК…
(0 гласови)
Најдобриот македонски ракометен состав, Вардар ќе има сосема поинаков лик во следната натпреварувачка кампања со тоа што веќе се официјализирани заминувањата на дел од играчите, си оди и тренерот Раул Гонзалес што значи „црвено-црните“ ќе отворат сосема ново поглавје. Од истото и понатаму ќе биде одличниот хрватски бек, Игор Карачиќ кој е еден од играчите со најголем стаж во клубот со оглед на тоа што во Скопје е од 2012 година. Ова го најави самиот Игор кој посочи дека очекува Вардар добро да се засили. – Имам договор и за следната сезона и сигурно останувам до тогаш, потоа се е…
Top