(0 гласови)
Со Јуниор лигата научив најмногу до сега, најмногу од почетокот кога почнав да тренирам ракомет. Стекнав големо искуство од секој натпревар. Научив што е тимски дух во играта, вели Клара Трајкова која сега настапува во младинската екипа на Вардар. Натпреварите со себе носат наплив на чувства, силни емоции дека си едно со тимот, а заедно сте незапирливи, непоразливи. Барем така ова чувството го опишува 16 - годишната Клара Трајкова, кога раскажува за нејзиното искуството и возбудата на натпреварите од минатогодишната прва сезона на Вардар Јуниор лигата. Токму Јуниор лигата и помогна да се избори за место во младинските екипи на…
(0 гласови)
Ова што Вардар го има веројатно не може да се споредува со ниту еден друг клуб во Европа, или со многу малку. Освен Рајн Некар Левен каде имам настапувано, никој друг клуб немал свој спортски комплекс каде тренира, се подготвува, хотел, теретана. Ова повеќе личат на фудбалски отколку ракометни услови. Еден од најголемите трансфери летово во ракометна Европа беше доаѓањето на крилото Иван Чупиќ (30) во Вардар. Хрватскиот интернационалец во Скопје доаѓа како европски првак, два месеци откако го освои медалот на Ф4 турнирот во Келн. Со репрезентацијата на Хрватска играше и на олимпијадата во Рио, а тимот стигна до…
(0 гласови)
Нова школа од Кичево се приклучува во Ракометната академија на Вардар. Успехот што Академијата го постигна со Вардар Јуниор лигата уште по првата година од формирањето, ја привлече Ракометната школа Асови – Вардар од Кичево да се приклучи кон нашето „црвено – црно" семејство. Иако станува збор за млад проект што допрва треба да ја стартува втората сезона, ракометната јавност по одиграните финалиња од првата сезона ја препозна можноста што Лигата им ја дава на најмладите да се приближат до исполнувањето на ракометниот сон. Тренерот Зоран Андрески од Асови – Вардар од Кичево вели дека токму промените што Вардар Јуниор…
(0 гласови)
Обезбедете си навреме билети за натпреварите на вашиот тим за сезоната 2016/2017. Регуларната продажба на билети почна на 22 август. Првпат ќе биде понудена и ВАРДАР ПАСС картичка со која ќе биде овозможен влез на сите натпревари на двата ракометни клубови, во машка и женска конкуренција, и на фудбалскиот клуб во текот на целата сезона. Со секој купен сезонски билет ќе можат да добијат дрес од ФК Вардар или РК Вардар по цена од 1.299 денари или пак маичка по цена од 399 денари Со цел секој што сака да ги следи натпреварите на Вардар во лигата на шампионите, СЕХА…
(0 гласови)
Хрватскиот интернационалец Иван Чупиќ (30) е нов член на Вардар каде треба да остане во следните четири сезони. Европскиот првак кој во мај на Ф4 турнирот во Келн како член на Кјелце го освои трофејот доаѓа во Скопје како засилување на десната крилна позиција. Чупиќ е четвртото засилување за Вардар во новата сезона и ќе игра заедно со Даниил Шишкарев на десната страна. Хрватското крило зад себе има искуство во играње во повеќе европски клубови и сезонава стана европски првак со Кјелце. Сезонава во лигата на шампионите постигна 67 гола. Како член на Кјелце постојано ја освојуваше двојната круна во…
(0 гласови)
Децата кои досега излегле од екипата на Илинден Вардар продолжиле да играат во пионерските, кадетските и младинските лиги на РК Вардар, правејќи ја една од најуспешните во Ракометната Академија. Во пресрет на новата сезона на Вардар Јуниор лигата во школите од Академијата на Вардар се средуваат впечатоците од минатогодишните први натпревари од овој тип во државава. Во разговор со тренерите се потврдува задоволството и користа од организирање редовни натпревари за најмладите во текот на целата година. Секој тренер сведочи за тоа колку напреднала играта на децата, како и за можноста што оваа лига им ја даде на најталентираните да продолжат…
(0 гласови)
„Оваа Јуниор Вардар Лига недостигаше. Ние да го имавме ова пред 10-15 години не знам уште колку добри играчи ќе извадевме, вели Никола Димовски, тренер во СК Урдаревски Вардар Неверојатен напредок постои во играта на децата вклучени во Вардар Јуниор лигата што се забележува со секоја завршена сезона. Комбинацијата на редовни тренинзи со возбудливи натпревари од децата направи да заблескаат како ракометари, од кои дел се подготвени да ја продолжат кариерата во младинските клубови на нашиот „црвено-црн" шампион. Дека подобрената игра е резултат на редовните натпревари сведочат и тренерите од школите на Ракометната академија на Вардар. Ако во минатото постоеше…
(0 гласови)
Се повеќе девојчиња се решаваат да тренираат во школите на Ракометната академија на Вардар. Од година на година бројот на деца кои се вклучуваат во нашите школи расте. Една од школите е и ракометниот клуб Ново Лисиче – Вардар каде тренираат повеќе од 70-тина девојчиња. Тренерот Марија Аврамовска вели дека нашиот спортски бренд не само што привлекува нови дечиња, туку им нуди и многу поволности во тренирањето. „Голема е предноста да се биде дел од Академијата на Вардар. Нашето школо постои 4 години, заедно сме со Анжела Платон, а во Ракометната академија се вклучивме со нејзиното основање , а еве…
Top