Дибиров стана Македонец!

Интернационалецот во редовите на Вардар, Тимур Дибиров во иднина ќе настапува во домашното првенство како Македонец. Натпреварот од Супер Купот на Македонија беше првиот официјалeн натпревар за левото крило на Вардар со македонски пасош.

Од неодамна Дибиров има македонски пасош, но сепак тоа не значи дека ќе игра за Македонија. Двојното државјанство ќе му послужи пред сѐ за настап во македонското првенство, но и за други поволности како граѓанин на Македонија.

„Не е тајна дека имам македонски пасош. Тоа беше познато од поодамна уште кога се правеа листите на играчи. Јас сум посебно горд што сум граѓанин на Македонија и секогаш така ќе се чувствувам. Македонија и Скопје се мојот втор дом. Отсекогаш посакував да бидат македонски граѓанин, и сега тоа ми се исполни, изјави Дибиров.

Поради ограничувањето на бројот на странци на натпреварите од домашното првенство на максимум 10, на мечот со Еурофарм Работник неколкумина ракометари останаа на трибините, a играа Ѓорѓески, Поповски, Ончев, Стоилов и Дибиров.

РФМ реши секоја година да се намалува бројот на странски ракометари во секоја екипа додека не се дојде до бројката од максимум седум играчи. Тоа се однесува само за мечевите од домашното првенство и купот. За ЛШ нема ограничувања.

Top