Денес започнува главниот дел од Меѓународниот турнир Теnnis Europe за тенисери и тенисерки до 16 години. Турнирот ќе се одржи на терените на Теннис Парк од 12-ти до 18-ти јуни. Тенискиот клуб Теннис Парк ја има честа да го организира овој одличен и значаен турнир на кој ќе погледнеме беспрекорни тенисери и тенисерки, и без сомнение квалитетен тенис. Ги покануваме сите љубители на тенисот да дојдат во нашиот кафе-бар веднаш до терените и заедно да ги проследиме натпреварите. За повеќе информации контактирајте не на 070 385 021. 
Лина Ѓорческа со новите поени на ВТА листата стигна до најдобриот пласман во кариерата и тоа на 182-то место во поединечна конкуренција и на 136-то место во игра на двојки. Со новиот ранкинг на Ѓорческа, сигурно ќе настапи на пласман во квалификациите на вториот годинашен гренслем турнир на Ролан Гарос во Париз, кој почнува на 22 мај, а има шанси и да се сретне со Шарапова во квалификациите. Ѓорческа трет пат ќе настапи во квалификации на еден гренслем турнир. Минатата година загуби во воведното коло на САД Опен во Њујорк, а на почетокот од годинава беше запрена на последното, трето…
ТК „Теннис Парк" со огромно задоволство ви го најавува меѓународниот ИТФ турнир кој ќе се одржи од 25-30 април на терените при тенискиот клуб. Квалификациите за турнирот започнуваат овој викенд, каде младите тенисери во машка и женска категорија ќе се борат за место во главниот дел од турнирот. Турнирот е за тенисери и тенисерки до 18 години. Ги покануваме сите љубители на тенисот да дојдат и да ги проследат натпреварите од кафе-бар „Теннис Парк" кој е лоциран веднаш до тениските терени.   За повеќе информации посетете ја нашата веб страница www.scjanesandanski.mk, или следете нè на Facebook и Instagram.
Македонската Тениска Федерација ги поканува сите јуниори и јуниорки до 11 години да се пријават на Отвореното првенство во тенис на Македонија кое ќе се одржи во ТК „Теннис Парк" при СЦ „Јане Сандански". Првенството ќе се одржи од 11-13.03.2017, на земјените терени покриени со балон. Комплетната листа на учесници ќе биде објавена во петок (10.03.2017) до 09:30 часот на страната на МТФ (www.mtftennis.mk).   Турнирот започнува во сабота (11.03.2017) во 10:00ч. Ги покануваме сите љубители на тенисот да дојдат и да ги проследат натпреварите, а потоа да се релаксираат во опуштена атмосфера во кафе-бар „Теннис Парк" кој е лоциран веднаш до терените, покрај реката Вардар.…
Новак Ѓоковиќ лут како ретко кога ја напушти прес-салата по новиот неочекуван пораз кој го претрпе од Ник Кирјос во четвртфиналето на турнирот во Акапулко, но наспроти скромните резултати кои ги остварува по освојувањето на Ролан Гарос минатата година, она што посебно ги загрижува неговите фанови и српските медиуми е начинот на исхрана кој и натаму го форсира доскорешниот светски рекет број еден. Ѓоковиќ во многу поголем размер ја практикува веганската диета која смета дека е правилна за неговиот начин на живот и неговото здравје, но денеска српските медиуми објавија две шокантни фотографии кои најдобро нѝ докажуваат колку многу има…
Оваа недела од 25-28.02.2017 на терените на ТК „Теннис Парк" при СЦ „Јане Сандански" ќе се одржи Зимското отворено првенство за ветерани .   Поканети се сите ветерани со наполнети 30 години односно 50 години и задолжително треба да се приложи уреден лекарски преглед не постар од 6 месеци. Натпреварите ќе се играат на два терени со црвена земја, покриени со балон. Комплетната листа ќе биде објавена во петок (24.02.2017) до 09:30 часот на страната на МТФ www.mtftennis.mk.     Сите љубители на тенисот ТК Теннис Парк ги поканува да дојдат и да ги проследат натпреварите, а потоа опуштете се во кафе-барот кој е веднаш…
Вчера на терените на ТеннисПарк при СЦ "Јане Сандански" се одиграа финалните мечеви од Зимското Отворено Првенство на Македонија за Јуниори и Јуниорки до 16 години. Во машка категорија, Ѓорѓи Јанкуловски триумфираше над Лука Андонов со резултат од 2-0 во сетови, додека пак во женска конкуренција Јана Стојанова која со своите 11 години, успешно им парираше на далеку повозрасните конкурентки успевајќи да стигне дури до финалето, каде по голема борба, во три сета загуби од Јана Огњановска.
Идејата на ТК ТеннисПарк-Скопје уште од самиот почеток беше тренерскиот кадар да биде составен од врвни професионалци, чиешто знаење и искуство ќе привлече што поголем број на дечиња во нашиот клуб. За почеток, успеавме да го привлечеме едно од најуспешните имиња во македонскиот тенис, Предраг Русевски кој без размислување ја прифати соработката, за веднаш потоа и поранешниот македонски Дејвис-куп репрезентативец Димитар Лабудовиќ да се приклучи во нашиот тим. Во понатамошниот текст, би сакале да ви претставиме дел од членовите на нашиот клуб, кои за кратко време постигнаа одлични резултати, како дома, така и на меѓународни турнири.  Срѓан Спасеновски е дел од…