Еден е Перо Антиќ: Каде и да игра, клубот освојува Европска титула

Фенербахче убедливо стигна до својата прва титула во Евролигата откако во финалето на фајнл форот во Истанбул го совлада Олимпијакос со 80:64.

За Перо Антиќ ова е веќе трет трофеј во Евролигата по двата триумфа токму со денешниот противник Олимпијакос во 2012 и 2013 година. Македонскиот центар вечерва помина нешто над осум минути на паркетот и реализираше 4 поени, од кои една тројка во финишот со која ја завери победата на Фенербахче. Веќе во медиумите почнаа пишувањата на сметка на Перо Антиќ дека ако некој клуб сака да ја освои европската кошаркарска титула, потребно е во своите редови да го има ,,среќниот” Антиќ.

Мартовските пишувања околу шпекулациите пред дека Антиќ по завршувањето на сезоната, би се вратил во Олимпијакос каде што е добредојден и каде што има успешна историја, по се изгледа паднаа во вода. Тој е човекот којшто му помогна на Олимпијакос да стигне до две европски титули едно по друго во 2012 и 2013 година, како и да победи во домашниот шампионат во 2012 година. 

Меѓутоа, сега е време на прослава за освоената титула, а каде Антиќ ќе продолжи,ќе се знае евентуално во месец јуни кога ќе почнат трансферите и комбинациите на тимовите кои ќе настапуваат во Евролигата.

Top