Публиката и спикерот на натпреварот помеѓу Филаделфија и Њујорк Никс 109:104 еден навидум обичен погодок го прославија како да се освоил шампионатот. Причината за тоа е што Бен Симонс конечно успеа да ја постигне својата прва тројка во кариерата во НБА лигата. Одличниот 208 см висок кошаркар во досегашната двегодишна НБА кариера и заработените над 19 милиони долари за прв пат успеа да погоди од три поени, по “цели“ 17 обиди во претходните две години. Ben Simmons tonight:18 Points7 Rebounds13 Assists1 Steal1 Block7-9 FG (77.8%)3-4 FT (75%)1-1 3P (100%)‼️‼️‼️BEN SIMMONS MADE HIS FIRST 3 POINTER pic.twitter.com/ycUifO3NwE— NBA Stats (@DailyNBAStats) November…
Кина е втор по важност пазар за американската кошаркарска НБА лига, а од Пекинг зависи и висината на платата која ја добиваат играчите. Политиката и спортот, за жал, веќе одамна се длабоко поврзани, а кога во сето тоа ќе се вмешаат и парите, поточно милијарди долари од спортски договори и права на пренос, секој погрешен чекор може да резултира со катастрофални последици. Токму еден таков „погрешен чекор“, односно порака напишана на социјалната мрежа Твитер, преку ноќ стана исклучително скап и опасен избор на зборови во спортско-корпоративна Америка која пред целиот свет капитулираше пред заканата од Кина.   Колку еден Твит…
Прославениот македоснки кошаркар, а сегашен претседател на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, ја отвори душата и призна дека одбил прилика да заигра со Мајкл Џордан. Во периодот кога играше најдобра кошарка во неговата кариера и кога европските екипи „се тепаа“ за потписот на Пеце, македонскиот кошаркар не сакал да биде само уште едно име во редот во НБА лигата, открил Намуоски во интервју за Баскетбол.мк. – Тоа беше 1996 година додека настапував за Ефес Пилсен и бев прогласен за најдобар играч во Европа според францускиот весник Л’Екип. Ивица Дукан, тогашен и сегашен скаут за Чикаго Булс за европските простори, мој пријател од времето кога…
Винарската визба „Тиквеш“ од денеска е дел од спонзорскиот тим на фудбалскиот, кошаркарскиот како и на спортското друштво Црвена звезда, објавија денеска од таборот на белградскиот гигант.Македонската компанија потоа потпиша три различни договори со трите субјекти на црвено-белите и тоа со Петар Шкундриќ во име на спортското друштво, Светозар Мијаиловиќ во име на фудбалскиот и Небојша Човиќ во име на кошаркарскиот колектив. „Би сакале да му изразиме посебна благодарност на Светозар Јаневски, сопственикот и директор на компанијата М6 која стои позади „Тиквеш“ што препозна голема можност за заедничко делување преку најголемиот српски и регионален бренд – Црвена звезда“, изјави Шкундриќ.…
Перо Антиќ ќе биде втор најплатен играч со примања од 400.000 евра годишно По десет години, Перо Антиќ одново ќе го носи дресот на Црвена Звезда. Медиумите од Србија сега пренесуваат дека тој ќе биде вториот најплатен играч во Белград. За новата сезона, Црвена Звезда ќе има буџет од околу 3 милиони евра, а прв на списокот со плати е Тејлор Рочести, кој има примања од 500.000 евра. Зад него е Перо Антиќ со годишна плата од 400.000 евра, а потоа следи Џејмс Фелдин со 350.000 евра. Само за потсетување, Перо Антиќ во Фенербахче имаше плата од околу 1,3 милиони…
Турскиот медиум „Хуриет“ излезе со бомбастична информација. Македонскиот кошаркар Перо Антиќ се враќа кај јастребите во Атланта. Токму, поради тоа тренерот на Атланта Хоукс, Мајк Буденхолцер бил присутен на фајнал-фор турнирот во Евролигата. Антиќ со Буденхолцер имаше одлична соработка и многу добро се снајде во тимот за времето поминато во НБА. Тој двете натпреварувачки сезони ги одигра на високо ниво што доби и добри оценки од аналитичарите во НБА. Од неофицијални извори блиски до клубот, се дознава дека Перо со освојувањето на европскиот трофеј ја активирал клаузулата за продолжување на договорот со турскиот клуб Фенербахче, меѓутоа тој бил решен да…
Фенербахче убедливо стигна до својата прва титула во Евролигата откако во финалето на фајнл форот во Истанбул го совлада Олимпијакос со 80:64. За Перо Антиќ ова е веќе трет трофеј во Евролигата по двата триумфа токму со денешниот противник Олимпијакос во 2012 и 2013 година. Македонскиот центар вечерва помина нешто над осум минути на паркетот и реализираше 4 поени, од кои една тројка во финишот со која ја завери победата на Фенербахче. Веќе во медиумите почнаа пишувањата на сметка на Перо Антиќ дека ако некој клуб сака да ја освои европската кошаркарска титула, потребно е во своите редови да го…
Ревија на забивања имаше во Њу Орлеанс. Вкупно 75 пати играчите со забивање постигнале поени. Тоа е за 18 пати повеќе од минатата сезона. Толку многу ѕвезди на едно место е знак на многу атрактини потези и шоу за сечиј вкус. Токму така беше во Њу Орлеанс, каде се поставија нов стандарди во НБА. За прв пат на еден меч се стигна до бројката од 274 поени, а беше надмината и бариерата, еден играч да даде над 50 поени на ваква средба. Уживајте во најдобрите моменти од НБА натпреварот
Top