(0 гласови)

На вчерашниот дерби натпревар меѓу Црвена Звезда и Спартак Суботица,кој заврши во корист на ,,црвено-белите” со резулат од 1-0, многу малку недостастуваше голманот на Звезда Милан Борјан уште на почетокот на мечот да стане светски мега хит со потегот кој многу ќе ги чинеше Звезда. За среќа се извлече во последниот момент…

(0 гласови)

Дојде денот за нов европски предизвик на Вардар во групната фаза во Лигата на Европа. Цела Македонија е во исчекување на вечерашната пресметка против Реал Сосиедад, во третото коло од групата „Л“. Цела Македонија се надева и посакува први бодови на нашиот најтрофеен тим. 

Вардаровите играчи, стручниот штаб одбројуваат часови до почетокот на натпреварот. Натпревар во кој ќе дадат сè од себе за добар резултат вечерва со шпанскиот претставник. Дојдете и Вие да бидете дел од вечерашниот спектакл на Арената „Филип Втори“. Нека биде ова ноќ која долго ќе ја паметиме.

Да заборавиме на сето она што се случуваше во минатите натпревари. Од натпревар во натпревар играме се подобро, време е сега да дојдат и бодовите. Ова е нов меч, нов предизвик, нова шанса. Шанса која што треба да се искористи заедно со нашата верна публика, со нашите верни навивачи. 

Ајде вечер да бидеме дел од една нова историја, од натпревар во кој што ќе дојдеме до прв успех во оваа фаза. Ајде вечер да ги бодриме нашите момци до победа, каква што беше онаа со Фенербахче, со Малме, со Копенхаген... Да славиме сите заедно до долго во ноќта, да биде ова уште една незаборавна вечер за сите... Незаборавна ноќ за Вардар!

(0 гласови)

Нов натпревар од Лигата на Европа, Вардар против Реал Сосиедад кој што се игра на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје на 19.10.2017 година (четврток) со почеток во 19:00 часот. 

ИНДЕКС24 доделува 10 билети на своите читатели. Пет најсреќни читатели ќе добијат по две карти. Се што треба да направите е да го лајкнете и споделите (шерувате) овој пост на Фејсбук фан страната. Најсреќните ќе бидат избрани по случаен избор и ќе бидат објавени на index24.mk и ќе добијат порака во инбокс, како и инструкции за подигање на билетите.

Инаку цените на билетите за натпреварот изнесуваат:

Цената за блоковите 1, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 19, 25, 26, 27, 28, 29 и 30 изнесува 600 МКД.

За блоковите 2, 5, 14, 18, 20 и 24 билети се продаваат по цена од 900 МКД.

Билет за блоковите 3, 4, 15, 16, 17, 21, 22 и 23 чини 1.200 МКД.

Од управата на ФК Вардар ги потсетуваат имателите на ваучери за блок влезници, дека е во тек замената за електронски картички со кои ќе се влегува на следните два домашни натпревари во Лигата на Европа. Замената се врши на билетарницата на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје секој ден од 10 до 18 часот. 

Сите на стадион, нашиот шампион Вардар заслужува да игра пред полни трибини!

Еден живот, една љубов!

 

(0 гласови)

Аријан Адеми не ги криеше емоциите од враќањето на фудбалот по две години пауза поради суспензијата од ФИФА. На најдобар можен начин се врати на терените, со деби погодок крунисувајќи го враќањето во националниот тим….

„Ова е специјален момент за мене кој го доживеав навистина премногу емотивно… Не бев апсолутно виновен за тоа што ми се случи и затоа сега и со солзи го прославив погодокот“ – ни изјави Адеми по дуелот, веднаш искажувајќи благодарност до селекторот за повикот и начинот на кој беше дочекан од репрезентативните соиграчи.

„Навистина сакам да се заблагодарам на селекторот Ангеловски кој веруваше во мене и ме повика и покрај тоа што бев надвор од терените. Сакам да се заблагодарам на Пандев и сите мои соиграчи од репрезентацијата кои ме дочекаа со отворено срце назад во селекцијата. Сакам да се заблагодарам на цела македонска спортска јавност и навивачите во Струмица. Сето тоа многу ми значи. Оваа репрезентација има срце, но има и квалитет за многу поголеми резултатски постигнувања од досегашните. Тоа го докажавме во Италија, а верувам ќе го докажеме и во следниот квалификациски циклус уште повеќе“.

(0 гласови)

„Боливија дома си гази“ е една од честите маалски фрази кога се гледаат паровите од Јужна Америка. И не случајно е така, затоа што Боливија дома има голема предност над противникот кој не знае кај е лево на толкава висина.

Во четвртокот репрезентацијата на Бразил, која одамна го обезбеди првото место и директен пласман на Светското првенство 2018, со најсилен состав (Нејмар, Кутињо и Габриел Жезус) дојде на гости кај безнадежниот аутсајдер Боливија. И одигра нерешено во натпревар на кој Бразилците имаа преку 10 стопостотни шанси за гол.

Најинтересно е што никој особено немаше голем интерес за овој меч па букмејкерите на победа на Бразил дава коефицент околу 2,00. Зошто толку кога „Кариоките“ се надмоќни и први? Затоа што Боливија кога игра дома е во состојба да ги победи сите најдобри репрезентации на светот.

Тајната на Боливијците е проста и одамна позната: стадионот „Ернесто Силес“ во престолнината Ла-Пас се наоѓа дури на 3.637 метри надморска висина!

За човековото тело да се прилагоди (аклиматизира) на оваа висина треба неколку недели. Фудбалерите немаат толку време затоа што сите претпочитаат да дојдат на неколку часа пред мечот, да играат и да одлетаат. Тоа им помага да ги намалат непријатните последици, но не и да ги избегнат.

Се смета дека на висина поголема од 2.5 км неприлагоден човек може да исползува околу 30% од своите физички способности. Во таква ситуација кај него често се појавува мачнина, повраќање, вртоглавица и тешко дишење.

„Првата работа која што ќе ја видите во соблекувалните во Боливија се боците со кислород. Тешко е не само физички туку и ментално. Малку да ве заболат градите и веднаш ќе помислите: ’А јас мислев дека сум спремен за ова’.

На таа висина, необично но вистинито, и топката се движи побрзо па е многу тешко и за голманите. Сума сумарум, за сите е тешко. 

„Нечовечки услови за игра. Теренот, надморската висина, топката... се ужасно. Но ние сме доволни спремни да играме дури и во такви услови“, напиша Нејмар на Instagram со фотографија од соблекувалната.

Но тоа е предност за домаќинот којшто на Мундијал не отишле уште од 1994 година но дома редовно си ги победуваат гигантите. На пример во 2001 година Боливија го совлада Бразил со Ривалдо и Лусио 3:1, а во 2009-та во Ла Паз ја згромија Аргентина со Меси 6:1. Најголемиот успех во историјата на фудбалската репрезентација на оваа земја бил триумфот на Копа Америка во 1963 година - тоа се случило погодете каде, на родната височина.

Еве како тоа изгледа поедноставено:

Боливија против Бразил (0:0 дома, 0:5 на гости)
Боливија против Аргентина (2:0 дома, 0:2 на гости)
против Чиле (1:0 дома, 0:3 на гости).

Дома: 4 победи, 2 нерешени, 3 порази
На гости: 8 порази

Пред 10 години ФИФА се закани дека ќе забрани одигрување натпревари на висина поголема од 2.500 метри но на крајот ја качија границата до 3.000 метри надморска височина и направија посебен исклучок за стадионот во Ла Паз, така што историјата ќе продолжи.

 
 
(0 гласови)

Новата Вардар Cashback Картичка може да се користи во 47 држави насекаде во светот и при секое купување направено со оваа картичка кај Трговските Партнери, фановите ги поддржуваат младите таленти на клубот.

Вардар Скопје и меѓународната Куповна Заедница Cashback World, управувана од Lyoness ги здружија силите во Македонија. Преку оваа соработка, Вардар Скопје ќе стане дел од меѓународната Куповна Заедница, која моментално брои преку 7 милиони Членови, а сето тоа преку Вардар Cashback Програмата. Новата Вардар Cashback Картичка може да се користи во 47 држави насекаде во светот и при секое купување направено со оваа картичка кај Трговските Партнери, фановите ги поддржуваат младите таленти на клубот.

Како дел од оваа соработка, Cashback World, управуван од Lyoness му дава на располагање на Вардар Скопје иновативна Лојална Програма за фановите, која ја вклучува Вардар Cashback картичката, Cashback App., како и онлајн портал за купување во дизајнот на клубот. Освен тоа, ќе бидат преземени многубројни заеднички маркетинг активности кои ќе бидат во полза како за фановите, така и за клубот.

„Меѓународната куповна заедница ни овозможува да допреме до голем број од нашите фанови. На овој начин, тие не само што ќе добиваат атрактивни предности при пазарувањето, туку и ќе ги поддржуваат младите играчи на клубот со секое направено купување кај Трговските Партнери. Членовите на Вардар Cashback Програмата од целиот свет ќе ги поддржуваат на овој начин нашите млади таленти", изјави Давор Стојаноски, Извршен директор на РК Вардар.

Како функционира Вардар Cashback програмата?
• За секое купување направено кај онлајн или офлајн Трговските Партнери, Членовите на Вардар Cashback Програмата ќе добијат до 5% Cashback и дополнително ќе собираат Shopping Points, кои можат да ги искористат за специјални понуди.
• Членовите на Вардар Cashback Програмата можат да ги добијат овие предности при пазарувањето кај некој од 75.000 Трговски Партнери на Cashback World во 47 земји во светот, од кои 650 се наоѓаат во Македонија.
• До 1% од сите купувања направени од страна на фановите преку Вардар Cashback Програмата ќе одат директно за поддршка на младите таленти на клубот.
• Програмата им овозможува дури и на најмалите компании да станат дел од меѓународната Куповна Заедница и да им даваат предности за пазарување на своите потрошувачи.

(0 гласови)

Елиф Елмас и официјално е промовиран од страна Фенербахче, и сега откупната клаузула за него изнесува 25.000.000 евра

Елиф Елмас денеска, вчера наполни 18 години, и официјално  е промовиран од страна на Фенербахче. Официјализиран е петгодишниот договор со гигантот од Босфорот, и веднаш е ставена откупна клаузула која вели дека секој оној кој ќе сака да купи дијамантот ќе мора да исплати 25.000.000 евра, или пет пати повеќе отколку што Фенер го чинеше севкупниот трансфер на македонскиот мега - талент.

„Среќен сум што сум дел од Фенербахче, од еден така голем клуб. Кога ја добив понудата воопшто не размислував за тоа каде ќе ја продолжам кариерата. Сите мои во семејството, сите мои пријатели навиваат за Фенер. Сакам да му се заблагодарам на Перо Антиќ кој имаше големо влијание на мојата одлука да дојдам тука“ истакна нашиот мега талент.

(0 гласови)

Фудбалскиот шампион на Македонија ФК Вардар ги откажа настапите на Националната Арена „Филип Втори“ и натпреварите од домашното првенство како домаќин ќе ги игра на стадионот „Борис Трајковски“ во населбата Маџари. На ваков чекор „црвено-црните„ се решаваат на високите цени за изнајмување. Дуелот од 6.коло од Првата лига со Ренова во среда (20.септември) Вардар ќе го игра токму на стадионот во Маџари.

За натпревар од домашната лига и куп дневен термин изнесува 3.000 евра со ДДВ, додека ноќниот термин е двојно поскап.

Од Вардар претходната недела на прес конференција реагираа и за високите цени и за европските натпревари, но дуелите од Лига Европа на УЕФА мора да ги играат на „Арената“ од причина што само тој стадион ги исполнува строгите норми на УЕФА.

Капитенот на Вардар, Бобан Грнчаров јавно го кажа своето мислење за решението на клубот да ги игра натпреварите на стадионот во Маџари. 

„Дали ваков гигант како што е Вардар заслужува да игра на вакви селски стадиони. Во Маџари... во Автокоманда... во Ѓорче Петров.. Вардар само на „Градски““

Покрај Вардар домашните натпревари надвор од „Филип Втори“ ќе ги игра и екипата на Работнички, која како домаќин ќе го користи стадионот во Ѓорче Петров.

Во меѓувреме, Арената за која државата потроши сериозна сума на пари ќе зјае празна, а македонските прволигаши ќе “кршат нозе“ на стадионите низ Македонија од кои, поголемиот дел не ги задоволуваат ниту најниските стандарди на УЕФА.

(0 гласови)

Македонскиот фудбалски првак Вардар ќе добие нов стадион во наредниот период, а тоа го потврди управата на клубот, на прес-конференција. 

Пред извесен период се појавија информации дека најтрофејниот македонски клуб ќе добие нов дом во Карпош, а од Вардар соопштија дека активно се работи на барање на земјиште за нов стадион.

„Засега, не би сакале да шпекулираме со никакви информации. Бараме земјиште и локација за изградба на нов стадион. Сите информации кои се појавуваат во јавноста се од луѓето во Општините“, изјави Самсоненко.

Вардар во својата 70-годишна историја своите натпревари ги игра на Градскиот стадион, сегашен „Филип Втори“, а кога е приморан се сели од Градскиот парк и игра на стадионот во Ѓорче Петров, „Борис Трајковски“ во Маџари...

(0 гласови)

Сергеј Самсоненко, првиот човек на Вардар, соопшти дека ја променил одлуката и дека по крајот на сезоната нема да си замине од редовите на „црвено-црните“. Русинот пред извесен период најави заминување од трите клуба и ќе прекине со финансирање, но на прес-конференција ден по мечот со Зенит најави дека ќе остане и дека ќе се бори со сите неправди.

„Пред извесно време донесов одлука дека од наредната сезона нема да инвестирам во трите клуба. Причината беше само една, затоа што се собра цел куп на пишувања од одредени медиуми, кои промовираа невистини, лаги, превртување на факти. Ми се собра до срце и емоционално ја донесов таа одлука и ја кажав на жешка глава. Не сакав да заминам од Вардар и сакам да кажам дека на сите добри луѓе да не веруваат во невистините. Сакам да порачам на тие што пишуваат лаги, дека Вие немате ниту срам, ниту совест. Ве сметам како предавници, затоа што не сум направил ништо лошо за оваа држава, ја засакав како своја, направив само добри работи. Не направив ништо лошо. Тоа е дно да се прави такво нешто. Затоа, јас нема да заминам од Вардар, тука ќе сум засекогаш. Ги повикувам сите да не поддржат и заедно да се бориме со сите неправди. Сигурен сум дека ќе има многу успеси“, изјави Самсоненко.

Потоа, тој се надоврза и за цената на стадионот која пред натпреварот против Зенит во Лига Европа беше трикратно зголемена. Во изминатите години Вардар плаќаше 12.000 евра за еден натпревар, додека оваа година, непосредно пред првиот дуел, киријата беќе трикратно зголемена од сопствениците на стадионот.

„Би сакал да кажам нешто и за стадионот и за цената која му беше поставена на Вардар. Нашите соседи Ц. Звезда и Партизан ми дадоа информација за трошоците, клубот плаќа по 30.000 евра годишно, плус трошок за користење на рефлеторите и струјата. Плус-минус 500 евра по натпревар. Исто така, побарав информации и од Бриж, Белгија. Таму се Клуб Бриж и Серкл Бриж, кои имаат големи бенефиции и не плаќаат како тука. Се надевам дека власта ќе ја земе работата во свои раце и ќе ги преземат сите мерки да застанат зад Вардар и ќе застанат за клубот“, додаде Самсоненко.

За крај, сопственикот на Вардар кажа нешто и за мечот во Лига Европа на кој македонскиот клуб беше поразен со високи 0-5.

„Ние заслужуваме само критики, честитки за Зенит. Лошо одигравме, целосно потфрливме. Не е за оправдување, но нашите момци заслужуваат поддршка. Нашето мислење е дека фудбалерите изгореа во желба. Има лош ден и во фудбалот, тежок е поразот, но наше е сега да се сплотиме и да продолжиме. Од овој пораз ќе извлечеме поуки и ќе бидеме многу посилни. Тоа не беше вистинското лице на екипата“, заврши Самсоненко.

Русинот во македонскиот спортски бренд почна да инвестира од 2012 година, а успеа фудбалскиот клуб да го однесе во Лигата на Европа, машкиот ракометен клуб до европскиот трон, а девојките до среброто во ЛШ.

Top