(0 гласови)

Најдобриот македонски ракометен состав, Вардар ќе има сосема поинаков лик во следната натпреварувачка кампања со тоа што веќе се официјализирани заминувањата на дел од играчите, си оди и тренерот Раул Гонзалес што значи „црвено-црните“ ќе отворат сосема ново поглавје.

Од истото и понатаму ќе биде одличниот хрватски бек, Игор Карачиќ кој е еден од играчите со најголем стаж во клубот со оглед на тоа што во Скопје е од 2012 година. Ова го најави самиот Игор кој посочи дека очекува Вардар добро да се засили.

– Имам договор и за следната сезона и сигурно останувам до тогаш, потоа се е магла. Ќе видиме што ќе биде. По оваа сезона ќе имаме доста промени во играчкиот кадар. Многумина ќе си заминат, но очекувам и засилувања, -истакна Игор кој го искоментира овој Вардар.

– Ова е зрел тим и машинерија, што е резултат на напорите кои траеја четири години. Постигнавме огромен успех за македонскиот спорт, колку се цени тоа во земјата се гледа по тоа што државата ги одликува Македонците од екипата. Нема да се правам важен и да зборувам за одбрана на титулата во ЛШ, императивот е да се пласираме на завршниот фајналфор. Сепак, се надевам дека нема да застанеме на тоа. Не очекува пауза во ЛШ до февруари и ќе се обидеме што подобро да се подготвиме за следните предизвици. Ќе одиме чекор по чекор, како што го правевме тоа и минатата сезона, -порача Игор за „Независне“.

(0 гласови)

Вардар денес го очекува последниот меч од групната фаза од Европа лига, а противник е екипата на Розенборг. Стратегот на „црвено-црните“ пред мечот со составот од Норвешка најави храбра игра кој неговиот тим треба да го одведе до први бодови во дебитантската сезона во групната фаза од ова натпреварување.

„Како што знаете ова за нас е последен натпревар во Лигата на Европа. Сите досегашни мечеви ни служеа да собираме искуство, и ние како стручен штаб и фудбалерите видовме што значи да се игра во една ваква Лига. Овие мечеви треба да ни бидат мотив за следните сезони исто така да се обидеме да обезбедиме учество во вакви натпреварувања, бидејќи од овие фудбалери еден ден многумина ќе играат надвор, да знаат што ги очекува, и како е да се игра во Европа. Во овој последен натпревар сакаме да ги освоиме првите бодови, затоа што освен искуството мора да гледаме и резултатски. Знаеме дека резултатски не поминавме добро. На гостувањата бевме блиску, против Розенборг на гости одигравме добар натпревар со шанси, но за жал го загубивме. Со Зенит исто бевме рамноправен противник, особено во второто полувреме, каде што можевме да дојдеме до тој историски бод, и таму не успеавме. Утре ни е последен натпревар, последна шанса да дојдеме до бодови. Како тоа би го направиле? Со еден добар пристап организациски, тактички, желба, знаење и верба во своите квалитети и пред нашата публика, бидејќи знаеме дека двата меча дома не ги одигравме на нивото и доживеавме порази кои и ден денес не болат. Кончено очекувам со поддршка на нашата публика да ги освоиме тие бодови“, изјави Јаневски.

Сепак предводникот на Вардар пред денешниот меч се соочува со проблеми околу играчкиот кадар. Нема да може да смета на  Ховханес Хамбарџумјан кој што има жолти картони, а Владица Брдаровски одамна не е во комбинација поради повреда.

(0 гласови)

Фудбалерите на Џенова синоќа славеа на гостувањето кај Верона со 1:0 на последниот натпревар од 15-то коло во италијанска Серија А.

Моментот на одлука се случи во судиското продолжение од првото полувреме кога фудбалерите на Џенова организираа контра-напад, а топката во шеснаесетникот стигна до нозете на македонскиот фудбалер Горан Пандев кој што погоди за 1:0 за голема победа и важни три бода за Џенова.

Во второто полувреме имаше вистинска опсада по голот на Џенова. Верона имаше неколку фантастични шанси, меѓутоа Перин успешно го сочува својот гол.

Џенова сега се наоѓа на 15-то место на табелата со 13 освоени бодови, додека Верона останува на предпоследното место со девет освоени бодови.

(0 гласови)

Најдобриот македонски ракометар, Кирил Лазаров со години е заштитно лице на познатата компанија за спортска опрема Hummel. Данскиот бренд ги презентираше новите патики кои Лазаров ќе ги носи веќе од дербито во францускиот шампионат помеѓу Нант и ПСЖ, кое се игра во четврток.

Патиките се во сино-бела боја и го имаат заштитното лого „Лазаров7“.

Инаку од март наредната година, во сите специјализирани продавници на Hummel ќе можат да се купат овие патики.

Лазаров е еден од најдобрите и најпопуларни македонски спортисти во историјата така што данската компанија очекува дека патиките добро ќе се продаваат во Македонија.

Заради популарноста на Лазаров во нашата земја и низ светот, несомнено е дека патиките добро ќе се продаваат.

Hummel ги дизајнира и патиките за Лазаров и кога тој игра за репрезентацијата.

 

 
(0 гласови)

Останува уште помалку од една седмица дo последниот натпревар на Вардар во групната фаза од Лигата на Европа, во оваа историска сезона во која нашата екипа направи историја, и стана првата од Македонија што учествува во групите на едно европско натпреварување. 

Натпреварот со норвешки Розенборг се игра во четврток на 7-ми декември на Националната Арена „Филип Втори“ со почеток во 21:05 часот. Посакуваме полни трибини за овој последен меч од групата, за да испишеме уште еден дел од историјата, со тоа што ќе дојдеме до првите бодови во групната фаза. 

Билетите за овој натпревар се веќе во продажба. Набавете билет на следните продажни места, и дојдете да го проследиме и шестиот настап на Вардар во групната фаза од Лигата на Европа, со надеж дека нашиот најдобар македонски клуб ќе стигне до првите бодови. 

Ова беше европска „бајка“ за паметење, нека биде така и на последниот дуел. Во последните месеци имавме чест да ја гледаме македонската фудбалска гордост меѓу најдобрите  тимови од Лигата на Европа. За играчите како и за сите кои што се дел од „црвено-црните“ е едно огромно искуство. Време е сето тоа да биде заокружено со бодови и, конечно, со радост во четврток навечер. 

(0 гласови)

Раул Гонзалес, тренерот на македонскиот и европски ракометен шампион Вардар во интервју за „офф.нет.“ вели дека неговото семејство ужива во Скопје и дека на неговите девојчиња ќе им биде тешко кога ќе заминат.

Популарниот „Ел комаданте“ кариерата како тренер од Вардар ќе ја продолжи во Париз Сен Жермен.

– Уф, сите уживаат овде. Мојата постара ќерка Ана има 15 години и игра ракомет за Вардар. Во клубот и се сите другарки, се дружат и излегуваат. Помалата Сузана има 10 години и тренира хип-хоп. Минатата недела освои златен медал на некој интернационален натпревар во Србија. И двете зборуваат македонски и учат во гимназијата „Нова“. Ана прави повеќе проблеми, не сака да оди во Шпанија, не сака да оди во Франција, сака да остане во Скопје. Ама, животот е таков, таа знае дека ќе мора да оди – вели Гонзалес во интервју за „офф.нет.“

Прочитајте го целото интервју на следниов ЛИНК.

(0 гласови)

Валенсија ја победи Сарагоса со убедливи 4:1 во повратниот дуел вo 1/16 финалето на Копа дел Реј и со вкупни 6:1 се пласираше во наредната фаза на најмасовното национално натпреварување, но ако по нешто се издвои овој натпревар од останатите, тоа е еден момент кој го изрежира Симоне Заза.

Италијанскиот напаѓач е познат по тоа што често влегува во забележниците на судиите и по своите конфликти со арбитрите, а изминатава ноќ се надмина самиот себеси, бидејќи во 20-та минута од средбата имаше неверојатна конверзација со главниот судија.

Заза најпрво се обиде да изглуми пенал откако имаше минимален контакт со противничкиот дефанзивец, а потоа бараше од судијата да му покаже жолт картон, односно го прашуваше зошто не му доделил картон кога веќе не покажа пенал.

(0 гласови)

Вечерва во Ст. Петерсбург петти пораз по ред за македонскиот шампион во дебитантската сезона во Лига Европа.

Избраниците на тренерот Чедомир Јаневски се покажаа во досега најдобро издание во групата Л, во Русија загубија минимално со 2:1 од Зенит.

На „Крестовски“ стадионот во текот на првото полувреме поведоа домаќините со голот на Полоз во 16. минута, потоа асистентот на тој погодок Дзјуба не реализираше пенал во 27-та, откако неговиот удар го одбрани Гачевски.

Пред крајот на првото полувреме после една загубена топка на Демири, во 43. минута на еден прекрасен начин за зголемување на предноста се погрижи Ригони.

Вардар беше далеку поактивен во вториот дел, создаваше шанси, во 72. минута Џигаури одлично шутираше, но уште подобро реализираше домашниот голман Лодигин.

Сиот налет на „црвено-црните“ барем да го ублажат поразот се исплати во 93. минута, после еден изведен корнер на Фелипе, еден фантастичен еврогол постигна Блажевски за поставување на конечниот епилог.

Лига Европа, 5. коло

Група Л, резултати:

Зенит-Вардар 2:1
Розенборг-Реал Сосиедад 0:1

Табела:

1.Зенит 13 бодови
2.Реал Сосиедад 12
3.Розенборг 4
4.Вардар 0

Последно, 6. коло (двојки):

7. декември (21:05 ч.)

Реал Сосиедад-Зенит
Вардар-Розенборг

-Со вечерашните победи официјално пласман во нокаут-фазата обезбедија екипите на Зенит и Реал Сосиедад кои во последното коло ќе се борат за првото место во групата, а Вардарци својата последна, можеби и најдобра шанса за освојување на првите бодови ќе ги има на „Филип Втори“ Арената против норвешкиот Розенборг.

Видео од голот на Блажевски, на следниот линк

(0 гласови)

Прес-конференцијата на тренерот на Вардар, Чедомир Јаневски, пред мечот од Лигата Европа против Зенит Санкт Петербург предизвика внимание кај руските новинари, кои посебно беа фасцинирани од тоа што сопственик на Вардар е руски државјанин, Сергеј Самсоненко.

„Да, добро сте информирани, нашиот сопственик Сергеј Самсоненко е од Русија. Тој прави многу не само за фудбалот туку воопшто за спортот во Македонија. Ги има и ракоментите клубови, кои се во моментов едни од најдобрите во Европа, и е заслужен за подемот на фудбалскиот клуб и за овој успех. Се работи за одличен човек, и имаме многу помош од негова страна. Има доста вложено во инфраструктура. Ракометните тимови имаат своја сала, фудбалскиот доби свој тренинг камп, што е предуслов овие екипи само да напредуваат“, изјави Јаневски.

Вардар утре ќе се обиде да стигне до првиот поен во Лигата на Европа по четирите убедливи порази во четирите меча, но Јаневски знае дека Зенит е фантастичен тим.

„Да бидам искрен, не очекував четири порази од четири натпревари, но зошто е тоа така има неколку фактори. Прво, играчите имаа малку одмор пред да почнат да се подготвуваат за европските натпревари. Второ, тимот одигра шест исцрпувачки мечеви во Европа пред да се пласира во групната фаза. Трето, нашата група е тешка, патувањата се долги, а сите наши противници имаат искуство во вакви натпревари, кое ние го немаме. Не е Зенит само обичен тим туку е еден од најдобрите во нашата група, и не само во нашата група туку и од сите кои се натпреваруваат во Европската лига. Зенит не губи на домашен терен, но ние доаѓаме подготвени за овој меч, знаеме дека имаме добар тим и ќе истрчаме на терен со мотив за бод или три, затоа што овој тим на Вардар со добри тимови покажа дека знае да игра“, додаде Јаневски.

Фото: ФК Вардар

(0 гласови)

На снег и студ, Вардар го одработи единствениот официјален тренинг пред мечот со Зенит Санкт Петербург на стариот „Петровски“ стадион.

Тренингот го одработија сите фудбалери кои се на располагање на шефот на стручниот штаб, Чедомир Јаневски ,кој ги воигруваше последните техничко-тактички варијанти пред утрешниот натпревар.

Натпреварот Зенит – Вардар се игра утре во 19 часот по македонско време.

 
 
 

 

Top