Вечерва од 20.30 часот македонската ракометна репрезентација ја очекува вториот меч на европското првенство во Хрватска од групата Ц каде за противник ќе го има тимот на Црна Гора. Ова ќе биде прв офоцијален меч против Црногорците бидејќи од осамостојувањето на Црна Гора па досега, овие две селекции единствено се среќавале на пријателски натпревари, вкупно шест.

Македонија има четири победи и само еден пораз (на првиот меч во 2013 година), додека еден дуел завршил со нерешен резултат (30:30) во ноември 2015 година.

Црна Гора уште пред почетокот на првенството се сметаше за аутсајдер во групата, а по загубата на вардаровиот бек Вуко Борозан, остана без клучниот играч. Токму затоа Македонија важи за фаворит на оваа средба, а и обложувалниците нудат доста мал коефициент за победа на нашата репрезентација.

Манасков: Не сме велесила и мора да се испотиме за нов триумф

Стрелецот на осум гола на дуелот против Словенија, Дејан Манасков јавно упати апел да се смири непотребната еуфорија и порача дека ќе мора максимално да се потрудат на теренот за да ја совладаат Црна Гора.

– Победивме и се дигна некоја еуфорија, се спомнуваат медали и не знам уште што. Ова е само еден натпревар и мора да сопреме со тие приказни. Утре е нов натпревар и уште ништо не сме направиле. Треба да бидеме сконцентрирани и скромни – да не летаме во облаци. Ние не сме велесила и мора да се испотиме за да ја добиеме Црна Гора, вели Манасков од Хрватска.

Митревски: Црна Гора има одлични бекови

Голманот Никола Митревски кој на саботниот натпревар против Словенија внесе свежина и со одбраните го најави пресвртот, очекува уште подобра игра на „црвено-жолтите“.

– Дуелот со Словенија е веќе зад нас, а пред нас е натпреварот со Црна Гора. Треба да се претставиме во исто такво светло и со Црна Гора, која евидентно не играше најдобро против Германија. Ќе бидат и дополнително мотивирани. Тие се репрезентација со одлични бекови, иако се ослабени бидејќи нема да им игра Борозан. Јасно е дека и ние треба да бидеме подобри од тоа што го одигравме во саботата, вели Митревски.

Црногорскиот селектор:  Македонија игра типичен шпански ракомет

Селекторот на репрезентација на Црна Гора, Драган Ѓукиќ вели дека и покрај тоа што Македонија во овој натпревар важи за фаворит неговите момци не губат надеж.

– Македонците имаат две ударни тупаници – Лазаров и Манасков кои најмногу шутираат и постигнуваат најмногу голови. Но, се се случува на линијата на средниот бек Миркуловски – пивотменот Стоилов. Ако го запрете тоа, може да ја запрете и Македонија. Македонија игра типичен шпански ракомет, сигурно до гол со пивотмен кој е тешко да го чуваш. Често изнудува исклучувања и речиси е незапирлив во игра еден на еден. Од друга страна ако останете „плитко“ да браните, го имате шутот на Лазаров или две одлични крила, така што тоа не е лесно да се реши, вели Ѓукиќ.

Актуелниот македонски, но и европски и СЕХА шампион Вардар прераснува во бренд низ целиот свет. Доказ за тоа е фактот што во далечно Мексико, во градот Монтереj, областа Нуево Леон е формиран ракометен клуб по името РК Вардар МX.

Овој клуб е релативно нов, формиран пред крајот на 2017 година и за почеток е аматерски. Се натпреварува во Втора регионална лига и е составен од ентузиасти.

Просто да не поверуваме, но вистина е. Дојде време и наши клубови да се бренд низ светот. За храбрите Мексиканци и идејата да формират клуб со името на Вардар секоја чест, им посакуваме за неколку години да ја освојата лигата на Мексико.

A post shared by RK Vardar MX (@rkvardarmx) on

Дури и логото на мексиканскиот Вардар е со налик на оргиналното лого на нашиот Вардар, а и дресовите на клубот се „црвено-црните.

Team RK Vardar?⚫? #HandballParaTodos #RKVardarMX #NosVemosEnPrimera

A post shared by RK Vardar MX (@rkvardarmx) on

Филипе Кутињо во текот на вчерашниот ден официјално го потпиша договорот и беше претставен пред јавноста и навивачите на Барселона, додека пак денеска бразилскиот репрезентативец ги запозна новите соиграчи од кои со дел добро се познава.

Тука секако е сонародникот Паулињо, но некако во прв план се истакува Луис Суарез со кого се одлични пријатели од времето кога двајцата го носеа дресот на премиерлигашот Ливерпул.

-Добредојде пријателе. Колку е убаво што повторно сме заедно во иста екипа. Многу успех во новата етапа, сите заедно тоа ќе го постигнеме, -напиша Суарез на Твитер.

Тешки денови за Македонскиот интернационалец Езџан Алиоски по нерешениот резултат без голови меѓу неговиот тим од втората англиска лига Лидс против Нотингем Форест.

Алиоски кој во ноември даде 4 голови по ред на четири меча сега е на мета на навивачите како главна причина за лошите игри на Лидс.

Португалските фудбалски гиганти Бенфика, Спортинг Лисабон и Порто се под обемна истрага по сомневањето дека вршеле притисок во определувањето на судии, соопштија медиумите во земјата Европски првак. Прва цел на Обвинителството бил шампионот Бенфика, а подоцна во скандалот се вметнати и другите два водечки локални клубот.

Властите ја испитуваат сомнителната коресподенција на вработените во трите тимови со судиите. Ако обвиненијата за корупција бидат докажани, клубовите можат да бидат казнети со одземање на бодови, но и со лишување од учество во првенството и купот во период од три години.

“Никој од Бенфика не извршил нешто нелегално. Активностите против тимот можам да ги споредам со грубо нарушување на приватноста на вработените на клубот. Од она што го знам и сум го чул од раководните луѓе во Бенфика, можам да гарантирам дека нема никакви контакти со судии или официјални лица. Нема корупција или трговија со влијание, сигурно”, рече адвокатот на Бенфика, Жоао Кореја.

Во ноември, 2005. година, на Сантиаго Бернабе, Реал Мадрид го дочека големиот ривал Барселона. Натпреварот заврши со победа на гостите од Каталонија со 3:0. Сепак, ова "El Clasico" е познато по тоа што по крајот на натпреварот, целиот стадион стана и му аплаудираше на Роналдињо, кој самиот постигна два гола. Тоа не се случува често...

 

Актуелниот европски шампион Вардар освои најмногу награди во изборот за спортисти на 2017 година што го спроведе Сојузот на спортови на град Скопје.

Капитенот на РК Вардар, Стојанче Стоилов е избран за најдобар спортист, пред Дејан Георгиевски (Теквондо) и Евгениј Поп Ацев (маратонско пливање).

Меѓу десетте најдобри уште влегоа: Дејан Недев (традиционално карате), Сара Ристевска (ракомет), Слободан Ивчевски (мотоциклизам), Игор Стефановски – Иџе (автомобилизам), Берна Шерифовска (џудо) и Дарио Ивановски (атлетика, маратон).

За најдобар странски спортист е прогласен голманот на Вардар, Арпад Штербик.

Тренерот на „црвено-црните“ Раул Гонзалез е најдобар тренер.

РК Вардар е најдобар клуб во машка конкуренција.

ЖРК Вардар е најдобар женски клуб.

За најдобар млад спортист е избран Петар Заборски од Макпетрол, пред Мартин Томовски (ракомет, Металург), Хамза Јашари (џудо, Миоки), Мила Саздовска (традиционално карате, Работнички) и Аид Салихаси (борење, Тефејуз).

Манчестер Сити има 11 бодови повеќе од градскиот ривал Јунајтед, а иако според многумина „Граѓаните“ веќе ја имаат обезбедено титулата во Премиер лигата, Мурињо нема намера да се откаже.

Жозе Мурињо наводно побарал од управата на Манчестер Јунајтед веќе во јануари да подготви вртоглави 140 милиони евра за напаѓачот на Интер, Мауро Икарди.

Аргентинецот веќе има во неколку наврати изјавено дека сака да остане уште многу долго на „Џузепе Меаца“ и да го постигне тоа што го има постигнато легендарниот Хавиер Занети, но секако, нема да му биде лесно да донесе одлука за својата иднина кога ќе биде контактиран од Мурињо.

Аргентинските медиуми пренесуваат дека Јунајтед има намера на 24-годишниот напаѓач на Интер кој оваа сезона на 17 натпревар постигна 17 погодоци, да му понуди 328 илјади евра неделна плата и да го направи еден од најплатените играчи во Европа.

Најдобриот македонски ракометен состав, Вардар ќе има сосема поинаков лик во следната натпреварувачка кампања со тоа што веќе се официјализирани заминувањата на дел од играчите, си оди и тренерот Раул Гонзалес што значи „црвено-црните“ ќе отворат сосема ново поглавје.

Од истото и понатаму ќе биде одличниот хрватски бек, Игор Карачиќ кој е еден од играчите со најголем стаж во клубот со оглед на тоа што во Скопје е од 2012 година. Ова го најави самиот Игор кој посочи дека очекува Вардар добро да се засили.

– Имам договор и за следната сезона и сигурно останувам до тогаш, потоа се е магла. Ќе видиме што ќе биде. По оваа сезона ќе имаме доста промени во играчкиот кадар. Многумина ќе си заминат, но очекувам и засилувања, -истакна Игор кој го искоментира овој Вардар.

– Ова е зрел тим и машинерија, што е резултат на напорите кои траеја четири години. Постигнавме огромен успех за македонскиот спорт, колку се цени тоа во земјата се гледа по тоа што државата ги одликува Македонците од екипата. Нема да се правам важен и да зборувам за одбрана на титулата во ЛШ, императивот е да се пласираме на завршниот фајналфор. Сепак, се надевам дека нема да застанеме на тоа. Не очекува пауза во ЛШ до февруари и ќе се обидеме што подобро да се подготвиме за следните предизвици. Ќе одиме чекор по чекор, како што го правевме тоа и минатата сезона, -порача Игор за „Независне“.

Вардар денес го очекува последниот меч од групната фаза од Европа лига, а противник е екипата на Розенборг. Стратегот на „црвено-црните“ пред мечот со составот од Норвешка најави храбра игра кој неговиот тим треба да го одведе до први бодови во дебитантската сезона во групната фаза од ова натпреварување.

„Како што знаете ова за нас е последен натпревар во Лигата на Европа. Сите досегашни мечеви ни служеа да собираме искуство, и ние како стручен штаб и фудбалерите видовме што значи да се игра во една ваква Лига. Овие мечеви треба да ни бидат мотив за следните сезони исто така да се обидеме да обезбедиме учество во вакви натпреварувања, бидејќи од овие фудбалери еден ден многумина ќе играат надвор, да знаат што ги очекува, и како е да се игра во Европа. Во овој последен натпревар сакаме да ги освоиме првите бодови, затоа што освен искуството мора да гледаме и резултатски. Знаеме дека резултатски не поминавме добро. На гостувањата бевме блиску, против Розенборг на гости одигравме добар натпревар со шанси, но за жал го загубивме. Со Зенит исто бевме рамноправен противник, особено во второто полувреме, каде што можевме да дојдеме до тој историски бод, и таму не успеавме. Утре ни е последен натпревар, последна шанса да дојдеме до бодови. Како тоа би го направиле? Со еден добар пристап организациски, тактички, желба, знаење и верба во своите квалитети и пред нашата публика, бидејќи знаеме дека двата меча дома не ги одигравме на нивото и доживеавме порази кои и ден денес не болат. Кончено очекувам со поддршка на нашата публика да ги освоиме тие бодови“, изјави Јаневски.

Сепак предводникот на Вардар пред денешниот меч се соочува со проблеми околу играчкиот кадар. Нема да може да смета на  Ховханес Хамбарџумјан кој што има жолти картони, а Владица Брдаровски одамна не е во комбинација поради повреда.

Top