Камерунскиот интернационалец Кларенс Битанг е новото засилување во средниот ред на екипата на Вардар. 25-годишниот фудбалер потпиша договор на 2.5 години со нашиот тим, и веќе денеска се приклучи на екипата на тренинзите во Скопје. 

„Задоволство е што сум дел од оваа екипа. Во Анталија бев неколку дена со екипата, и можам да кажам дека има квалитет. Ќе дадам сè од себе да ја оправдам довербата, и се надевам дека оваа година ќе славиме нова шампионска титула. Знам дека тимот моментално е на втората позиција, но во пролетниот дел одиме на освојување на бодови, и се надевам дека на крајот ќе славиме уште една шампионска титула“, рече Битанг на денешната промоција. 

Битанг се приклучи на екипата во Анталија, меѓутоа по минувањето на медицинските прегледи, денеска и официјално стана дел од „црвено-црнот“ тим. 

„Очекувам брзо да се прилагодам во клубот, и да бидам прифатен од моите нови соиграчи. Ова за мене е нов предизвик во кариерата, и подготвен сум да дадам се од себе за доброто на клубот, и за нови успеси. Видов дека екипата играше во групната фаза од Лигата на Европа оваа сезона, и посакувам најмалку заедно да го повториме тој успех“, изјави Битанг. 

Актуелниот европски ракометен шампион Вардар, ќе отвори ново поглавје идната сезона откако ќе им дозволи на повеќе ракометари да побарат нови предизвици откако освоија се што можеше да се освои со „црвено-црниот“ дрес, а еден од оние кои заминуваат е фантастичниот голман Арпад Штербик.

Шпанскиот репрезентативец кој е припадник на унгарското национално малцинство во Србија веќе објави дека се сели во Веспрем, а колку ќе биде тешко да се пополни неговото место укажува и неодамнешниот „Блиц-криг“ во финалето на Еуро 2018, каде што беше прогласен за најкорисен играч во мечот за златниот медал.

Сега во игра остануваат неколку опции, а погледите се свртени кон Пик Сегед и голманскиот тандем кој го сочинуваат Хозе Мануел Сиера и Марин Шего. Шпанецот веројатно е прв избор на идниот тренер Парондо кој е негов сонародник, а Хрватот Шего заслужува внимание поради своето досегашно искуство и настапи во неколку европски клубови. Доаѓањето на Штербик во Веспрем предизвика трансфер на Мирко Алиловиќ во Пик Сегед, па Шего веќе го најавил своето заминување, но се уште е нејасно дали тоа ќе биде во Вардар. Хрватското „лоби“ во Скопје ќе го загуби Лука Циндриќ, но идната сезона остануваат Игор Карачиќ и Иван Чупиќ, па воопшто нема да биде изненадување ако Марин Шего им се придружи.

Уште една алтернатива е рускиот интернационалец Вадим Богданов, кој во моментов е дел од полскиот клуб Азоти-Пулави и сигурно би сакал да настапува за клуб како Вардар кој во моментов е со далеку поголемо реноме на европската ракометна сцена.

Како што „Дерби“ претходно најави, Сергеј Самсоненко веќе мерка неколку играчи од руските простори, а левото крило Андреј Јуринок веќе е завршена работа, додека преговорите со Богданов и некои други играчи се уште траат.

Шпанецот Роберто Гарсија Парондо од следната сезона ќе биде нов тренер на Вардар, како наследник Раул Гонзалес. Парондо доаѓа од женската екипа на Вардар каде е помошник тренер и во следните две сезони ќе го предводи машкиот европскиот првак од клупата.

Парондо (38) е и актуелен помошник во машката сениорска репрезентација на Македонија и беше дел од стручниот штаб на последното ЕП во Хрватска. Претходно тој помагаше и во подготовката на машката младинска репрезентација на настапот на СП во Алжир каде стигнавме до Топ-8. Во моментов заедно со Ирина Дибирова седат на клупата на женската екипа на Вардар и се единствен тим во лигата на шампионите што е без пораз сезонава во елитното европско натпреварување.

Со назначувањето на Парондо за тренер продолжува низата од шпански стратези на клупата на „црвено-црните". Тој е поранешен ракометар на Валјадолид, Адемар Леон, Сиудад Реал, а има настапувано и за ПИК Сегед и Будакалаш, два тима од Унгарија.
Со Адемар Леон го освои КПК во 2005, со ПИК Сегед го освои ЕХФ купот, а со Атлетико Мадрид го освои Супер Глоуб во 2012 година.

За репрезентацијата на Шпанија настапуваше на Медитеранските Игри во 2005 година (злато) и на СП во 2007 (7 место). Последен настап за репрезентацијата на големо натпреварување имаше на ЕП 2012 година во Србија каде Шпанците беа четвртопласирани.

„ Многу сум среќен што добивам шанса да бидам дел од европскиот првак Вардар. Верувам дека довербата  ќе може да ја оправдам преку резултатите. Да се биде дел од тим што зад себе има таква спортска традиција и постигнати одлични резултати се голем предизвик за мене.

Вардар веќе го чувствувам како свој дом, тука сум речиси една сезона и условите што ни ги дава клубот ми даваат за право да се надевам за успешна соработка. Сега сум целосно посветен кон обврските во женската екипа на Вардар и сакам со успех да ја завршиме сезоната пред да ја преземам машката екипа.

И покрај ангажманот во женскиот тим доста сум запознаен и со работата на машкиот тим, и затоа очекувам брзо да се вклопат во таа приказна, и исто така и екипата да ме прифати мене и мојот начин на работа. Високите резултати секогаш ќе бидат наш приоритет, за клубот да остане онаму каде што е – во самиот европски врв, вели Роберто Гарсија Парондо.

Манчестер Сити се чинеше дека ќе биде доста повлечен и незаинтересиран во актуелниот зимски преоден рок, но откако останатите најголеми клубови во Англија преземаа акција на трансфер пазарот, на крајот покуси не останаа ниту „граѓаните“ кои ова попладне и официјално го изрежираа најскапиот трансфер во историјата на клубот.

Младиот стопер Ајмерик Лапорт се претвори во најспап играч во историјата на Сити со рекорден трансфер од 65 милиони евра, сето ова откако управата на клубот ова попладне го исплати депозитот во шпанската Ла Лига, процедура која е стандардна во Шпанија кога се исплаќа откупна клаузула на еден фудбалер. Атлетик Билбао не сакаше да преговара за трансферот на својот најдобар дефанзивец, но сепак тоа не значеше негово останување во клубот, бидејќи Сити го искористи своето право да ја отплати клаузулата и да го доведе Лапорт.

Актуелниот лидер во Премиер лигата официјално го потврди ангажманот на фудбалерот, а со тоа го надмина рекордот на Кевин Де Брујн кој досега важеше за најскап играч на Сити кога во 2015 година беше доведен за 55 милиони фунти (трансферот на Лапорт во фунти изнесува 57 милиони).

Вториот најскап фудбалер во историјата на Барселона, Усман Дембеле повторно се повреди ќе биде надвор од терените околу еден месец.

Медиумите во Шпанија веднаш ги најдоа причините за тоа. Наводно, од доаѓањето во Барселона, Французинот живее неспортски живот, постојани излегува и седи до доцните вечерни часови во ноќните клубови. Такво нешто можеше да си дозволи поради претходната повреда поради која не играше натпревари на својот тим.

@o.dembele7 famous fkayer BARSELONA

A post shared by Dragana Spasovska (@spasovskadragana) on

Најсвеж таков пример е оној од пред новогодишните празници кога Дембеле уште не беше вратен во тимот по по повредата.

Morning #positivevibes

A post shared by Dragana Spasovska (@spasovskadragana) on

Шпанските медиуми објавија дека тој интензивно се дружел и лудувал со македонската секс-бомба Драгана Спасовска. Станува збор за поранешна манекенка која по татко е Македонка, а по мајка Бугарка. Меѓу другото, ја бие глас дека е магнет за фудбалски ѕвезди.

#vacasionmood? yalla party ❤

A post shared by Dragana Spasovska (@spasovskadragana) on

http://sportclub.mk

После победата над Црна Гора, Филип Миркуловски на Фејсбук го објави победичкото селфи од соблекувалната.

Како што дозноваме, ракометарите во соблекувалната славеле со песната „Налеј, налеј“.

Вечерва од 20.30 часот македонската ракометна репрезентација ја очекува вториот меч на европското првенство во Хрватска од групата Ц каде за противник ќе го има тимот на Црна Гора. Ова ќе биде прв офоцијален меч против Црногорците бидејќи од осамостојувањето на Црна Гора па досега, овие две селекции единствено се среќавале на пријателски натпревари, вкупно шест.

Македонија има четири победи и само еден пораз (на првиот меч во 2013 година), додека еден дуел завршил со нерешен резултат (30:30) во ноември 2015 година.

Црна Гора уште пред почетокот на првенството се сметаше за аутсајдер во групата, а по загубата на вардаровиот бек Вуко Борозан, остана без клучниот играч. Токму затоа Македонија важи за фаворит на оваа средба, а и обложувалниците нудат доста мал коефициент за победа на нашата репрезентација.

Манасков: Не сме велесила и мора да се испотиме за нов триумф

Стрелецот на осум гола на дуелот против Словенија, Дејан Манасков јавно упати апел да се смири непотребната еуфорија и порача дека ќе мора максимално да се потрудат на теренот за да ја совладаат Црна Гора.

– Победивме и се дигна некоја еуфорија, се спомнуваат медали и не знам уште што. Ова е само еден натпревар и мора да сопреме со тие приказни. Утре е нов натпревар и уште ништо не сме направиле. Треба да бидеме сконцентрирани и скромни – да не летаме во облаци. Ние не сме велесила и мора да се испотиме за да ја добиеме Црна Гора, вели Манасков од Хрватска.

Митревски: Црна Гора има одлични бекови

Голманот Никола Митревски кој на саботниот натпревар против Словенија внесе свежина и со одбраните го најави пресвртот, очекува уште подобра игра на „црвено-жолтите“.

– Дуелот со Словенија е веќе зад нас, а пред нас е натпреварот со Црна Гора. Треба да се претставиме во исто такво светло и со Црна Гора, која евидентно не играше најдобро против Германија. Ќе бидат и дополнително мотивирани. Тие се репрезентација со одлични бекови, иако се ослабени бидејќи нема да им игра Борозан. Јасно е дека и ние треба да бидеме подобри од тоа што го одигравме во саботата, вели Митревски.

Црногорскиот селектор:  Македонија игра типичен шпански ракомет

Селекторот на репрезентација на Црна Гора, Драган Ѓукиќ вели дека и покрај тоа што Македонија во овој натпревар важи за фаворит неговите момци не губат надеж.

– Македонците имаат две ударни тупаници – Лазаров и Манасков кои најмногу шутираат и постигнуваат најмногу голови. Но, се се случува на линијата на средниот бек Миркуловски – пивотменот Стоилов. Ако го запрете тоа, може да ја запрете и Македонија. Македонија игра типичен шпански ракомет, сигурно до гол со пивотмен кој е тешко да го чуваш. Често изнудува исклучувања и речиси е незапирлив во игра еден на еден. Од друга страна ако останете „плитко“ да браните, го имате шутот на Лазаров или две одлични крила, така што тоа не е лесно да се реши, вели Ѓукиќ.

Актуелниот македонски, но и европски и СЕХА шампион Вардар прераснува во бренд низ целиот свет. Доказ за тоа е фактот што во далечно Мексико, во градот Монтереj, областа Нуево Леон е формиран ракометен клуб по името РК Вардар МX.

Овој клуб е релативно нов, формиран пред крајот на 2017 година и за почеток е аматерски. Се натпреварува во Втора регионална лига и е составен од ентузиасти.

Просто да не поверуваме, но вистина е. Дојде време и наши клубови да се бренд низ светот. За храбрите Мексиканци и идејата да формират клуб со името на Вардар секоја чест, им посакуваме за неколку години да ја освојата лигата на Мексико.

A post shared by RK Vardar MX (@rkvardarmx) on

Дури и логото на мексиканскиот Вардар е со налик на оргиналното лого на нашиот Вардар, а и дресовите на клубот се „црвено-црните.

Team RK Vardar?⚫? #HandballParaTodos #RKVardarMX #NosVemosEnPrimera

A post shared by RK Vardar MX (@rkvardarmx) on

Филипе Кутињо во текот на вчерашниот ден официјално го потпиша договорот и беше претставен пред јавноста и навивачите на Барселона, додека пак денеска бразилскиот репрезентативец ги запозна новите соиграчи од кои со дел добро се познава.

Тука секако е сонародникот Паулињо, но некако во прв план се истакува Луис Суарез со кого се одлични пријатели од времето кога двајцата го носеа дресот на премиерлигашот Ливерпул.

-Добредојде пријателе. Колку е убаво што повторно сме заедно во иста екипа. Многу успех во новата етапа, сите заедно тоа ќе го постигнеме, -напиша Суарез на Твитер.

Тешки денови за Македонскиот интернационалец Езџан Алиоски по нерешениот резултат без голови меѓу неговиот тим од втората англиска лига Лидс против Нотингем Форест.

Алиоски кој во ноември даде 4 голови по ред на четири меча сега е на мета на навивачите како главна причина за лошите игри на Лидс.

Top