Како никогаш досега во последните години Англија се соочува со инвазија на навивачи кои влетуваат во теренот и ги прекинуваат натпреварите.

По немилите сцени минатиот викенд кога нападнат беше Џек Грилиш од Астон Вила, а во проблеми се најде и Крис Смолинг на натпреварот против Арсенал, и оваа сабота се случија неколку одвоени инциденти.

Седум навивачи на Њукасл се уапсени поради попречување на натпреварот против Борнмут, а меѓу нив најмладиот има само 14 години. Медиумите во Англија пренесоа дека еден од редарите на стадионот е повреден по ваквиот инцидент.

И на натпреварот против Свонси и Манчестер Сити тројца играчи влетаа на теренот и истите веднаш се приведени.

Англиските власти мора да размислат и да го решат овој горлив проблем кој доколку продолжи, може да ескалира. Познато е дека фановите на Островот важат за најжестоки во светот, па лесно може да дојде до инцидент од поголеми размери.

Претседателот на Реал Мадрид, Флорентино Перез си го врати доброто расположение по враќањето на Зинедин Зидан на чело на „белите“. Реал ќе испрати сезона без трофеј, но веќе гледа со ентузијазам кон иднината. Веднаш по претставувањето на Зидан на „Сантијаго Бернабеу“, Перез се појави на добротворен настан во шпанската престолнина. Тој веднаш беше „нападнат“ од новинари со прашања во врска со клубот.

– Меѓу Реал Мадрид и Зинедин Зидан има љубовна приказна која трае веќе 18 години. Тој е човек кој предизвикува ентузијазам, не само во Шпанија туку и во целиот свет. Ги видов реакциите во странство и се уверив во тоа. Промени во Реал ќе има, но за револуција е пресилно да се зборува. Сега најважно е да ја завршиме сезоната и да се подготвиме за следната, прокоментира Перез.

Тој индиректно ја отфрли можноста за враќање и на Кристијано Роналдо на „Сантијаго Бернабеу“.

– Кристијано е таму каде што е и справува многу добро, рече Перез

На прашањето за можноста да го привлече Килијан Мбапе од Париз Сен Жермен, шефот на „белите“ одговори вака: „Зидан е Французин, тој може да направи нешто во врска со тоа“.

За крај, тој беше замолен да направи избор меѓу Мбапе и неговиот соиграч во ПСЖ Нејмар.

– И двајцата, одговори Перез, пред да се приклучи на настанот организиран од Естебан Гранеро.

Хуан Фернандо Кинтеро беше џокерот на Ривер Плата во големото Суперкласико финале кое се одигра во Копа Либертадорес и тој и пресуди на Бока Јуниорс во незаборавната пресметка на „Сантијаго Бернабеу“, а дека фантастичниот колумбиски репрезентативец има страшна левица ни докажа и на синоќешното дерби во аргентинското првенство.

Ривер Плата успеа да го победи лидерот Расинг со 2:0 на домашен терен, а вистинска лудница на „Монументал“ настана во 31-та кога Кинтеро постигна гол од слободен удар каков што ретко се гледа. Кинтеро го погоди вистинското место од голема далечина и во ситуација кога изгледаше дека има навистина тежок агол, а неговото ремек-дело го фрли во транс и аргентинскиот коментатор кој порача дека има „демонска левица“.

Овој погодок стана апсолутен хит на социјалните мрежи, а голем дел од фановите се уверени дека ова експресно влегува во топ пет најдобри голови од слободен удар во историјата на фудбалот…

Од таборот на Тотенхем и официјално потврдија дека постигнале договор со кинескиот клуб Гвангжу за трансферот на Муса Дембеле.

Белгискиот интернационалец се приклучи на „Петлите“ во 2012 година од редовите на Фулам и од тогаш се наметна како клучен играч во првиот тим.

Се почестите повреди во последниов период го оддалечија од првиот тим, па интересот од Гвангжу дојде одлично и за двете инволиврани страни.

Сега, медиумите во Англија ги пренесуваат можните наследници на белгискиот интернационалец во редовите на Тотенхем. Нашиот репрезентативец, Елиф Елмас е меѓу имињата кои се поврзуваат со трансфер во Лондон.

Жозе Мурињо во вторникот беше разрешен од управата на Манчестер Јунајтед и со самото тоа беше ставен крај на неговата две иполгодишна авантура на „Олд Трафорд“, период кој португалскиот стручњак сигурно ќе го памети по двете освоени титули, но и по сериозните критики кои мораше да ги трпи од јавноста, а особено од поранешните легенди на клубот.

Жестоката и непоправлива атмосфера која настана во соблекувалната на крајот резултираше со отказ за искусниот португалски стручњак, кој на денот кога Манчестер Јунајтед оствари висока победа од 1:5 на гостувањето кај Кардиф, беше актуелен во својата родна земја каде се појави на натпреварот на Сетубал.

 

Мурињо е роден во овој град и во присуство на својот тим го проследи првенствениот меч на Сетубал во првата португалска лига, но мора да се напомене дека присуството на Жозе не им донесе среќа на домашните фудбалери кои загубија со 0:2. Искусниот стручњак секако беше атракција на трибината, а даде и изјава за домашните медиуми преку која испрати нова порака до фановите на Јунајтед.

 

– Неизмерно сум горд што го претставува грбот на Манчестер Јунајтед. Тоа беше така уште од првиот ден кога пристигнав и верувам дека сите навивачите на Манчестер Јунајтед ќе го признаат и ќе го почитуваат тоа. Како што беше случај и со моите претходни клубови, работев со прекрасни луѓе и верувам дека ќе ми останат пријатели до крајот на животот. Знам дека вие новинарите саката да ги знаете моите професионални принципи. Секогаш кога една етапа е завршена, покажувам неизмерна почит и не давам изјави за клубот кој сум го напуштил. Се надевам дека и јавноста ќе го почитува тоа и дека ќе ме остави да имам нормален живот додека не му се вратам на фудбалот. Дотогаш, ви посакувам среќен Божиќ на сите, – порачал Мурињо.

Оваа година заврши едно од најдобро организираните Светски првенства во историјата на фудбалот. Русите се покажаа како одлични домаќини и ги прибраа сите пофалби од целиот свет. Сега на ред доаѓа Катар, кој во 2022 година ќе биде домаќин на фудбалскиот Мундијал. Катарците ќе испишат историја со тоа што ќе бидат првата земја од арапскиот свет која го организира планетарниот фудбалски собир. Сепак тие сакаат да бидат и првата земја која ќе испише историја во секоја категорија, од публика и посетеност, приходи и заработка, екстрагавантост и луксуз.

Алжирскиот голман во Вардар, Гедбан Калифа е среќен во Скопје, вели дека многу брзо се прилагодил на градот и веднаш се чувствува како дома. 

Иако од неодамна е во Вардар, Гедбан Калифа многу брзо се прилагоди на животот во Скопје. Во интервју за официјалната страна на Вардар тој го истакнува тоа.

„Ми се допаѓа многу Скопје. Луѓето се тука многу гостопримливи и веднаш ме прифатија сите, како во клубот така и надвор од него. Го сакам градот многу и веќе го чувствувам како свое. Буквално не се чувствувам како странец“, вели Калифа.

„За мене беше многу тешко да се промени државата и беше огромен предизвик да дојдам во Вардар. Бев многу возбуден... Морам да истакнам дека играчите и луѓето што работат во клубот ми помогнаа за брзото прилагодување“.

Тој смета дека Вардар ги има најдобрите навивачи во Европа.

„Јас мислам дека атмосферата е најдобра во цела Европа. Вардаровите навивачи се број 1, и во Европа и кога имаш вакви навивачи, многу е полесно да победиш. Тука ракометот е многу популарен и веднаш ме препознаваат на улица“.

Возвратната пресметка меѓу Ривер Плата и Бока Јуниорс во големото финале во Копа Либертадорес се претвори во вистинска агонија, бидејќи натпреварот беше во два наврати одложен и презакажан изминатиов викенд, пред официјално да биде поместен на неодредено време.

Причина за тоа беа жестоките инциденти кои настанаа при пристигнувањето на автобусот на Бока Јуниорс на стадионот „Монументал“, хаос по кој одговорните луѓе одлучија дека атмосферата не дозволува да се одигра ваков натпревар од висок ризик.

Поради тоа, пред два дена КОНМЕБОЛ и официјално соопшти дека големото финале нема да се одигра во Аргентина, а денеска пристигнаа ексклузивни информации дека Суперкласико дербито ќе се игра во Шпанија. Иако до денес во прв план беше Катар, сега на сила доби една друга информација, откако КОНМЕБОЛ го прифатил предлогот на ФИФА.

Светската куќа на фудбалот предложила големото финале да се игра на европско тло, односно на стадионот на Реал Мадрид, „Сантијаго Бернабеу“. Планот е натпреварот да се одигра во недела на 9 декември, а сега само се чека официјална потврда на ваквото сценарио.

Македонската фудбалска репрезентација ја оствари целта и како прва мина низ целта во Групата 4, во Д-дивизијата во Лигата на Нации.

Во конкуренција на Ерменија, Гибралтар и Лихтенштајн, избраниците на селекторот Игор Ангеловски забележаа пет победи и еден пораз и со гол разлика 14:9, освоија 15 бода.

Македонија со освоеното прво место во Групата 4, за две години ќе се натпреварува во Ц-дивизијата, а ќе игра и бараж за пласман на Европското првенство во 2020 година. Против кого ќе игра Македонија во плеј-офот ќе биде познато вечерва и зависи од резултатот на мечот Косово-Азербејџан.

За успешниот настап во Лигата на Нации Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) парично ќе ги награди фудбалерите и стручниот штаб, кои ќе поделат 500.000 евра.

Во Банкок, главниот град на Тајланд допатуваа фудбалери и стручен тим на фудбалскиот клуб Лестер Сити за да му оддадат последна почит на нивиниот сопственик, Вишај Шриваданапраба, кој загина во пад на хеликоптер.

Во Банкок, главниот град на Тајланд допатуваа фудбалери и стручен тим на фудбалскиот клуб Лестер Сити за да му оддадат последна почит на нивиниот сопственик, Вишај Шриваданапраба, кој загина во пад на хеликоптер.

Погребот започна вчера, а според информациите, сите погрени обичаи ќе траат се до 9 овој месец.

Менаџерот Клод Пуел, капитенот Вес Морган, напаѓачот Џејми Варди, дефанзивецот Хари Мекгваер и голманот Каспер Шмајхел се во делегацијата која е во Банкок.

 

Top