На повидок „нов Манчестер Сити“: Богат шеик купува клуб од Премиер лигата

Медиумите во Англија пренесуваат дека можно е во следниот период да видиме уште една продажба која ќе ја промени историјата на еден клуб од Премиер лигата.

Имено, полубратот на Шеикот Мансур, сопственикот на Манчестер Сити, бил заинтересиран да го купи тимот на Њукасл. Шеикот Калед бин Зајед Ал Нехјан сакал да го купи клубот од Мајк Ешли и од него да направи силен тим како што неговиот полубрат стори со Манчестер Сити.

Претставниците на богатиот шеик притискале продажбата да се случи ова лето додека преодниот рок е отворен со цел да може да купат силни засилувања во пресрет на следната сезона.

Top