Дали е на повидок нова холандска ера во Барселона? Летово ќе продава десет фудбалери

Тешкиот пораз на Барселона од Ливерпул и испаѓањето од полуфиналето на Лигата на шампионите (4:0), беше последниот аларм за промените што ќе се случат на Камп ноу.

Според известувањата од шпанските медиуми, поточно листата на АС, шампионот на Шпанија, налето ќе остане без десеторица свои фудбалери.

Кевин Принс-Боатенг и Џејсон Муриљо ќе се вратат во своите клубови како позајмување, додека да му истече договорот на Томас Вермален.

Резервниот голман Јаспер Цилесен сака да си замине, затоа што сака да биде голман и да брани, а Барселона планира да го продаде за 30 милиони евра.

Исто така Каталонците се подготвени да се ослободат и од Филипе Кулиња кој на натпреварот против Ливерпул докажа дека не е доследен да го носи тој дрес. Каталонците ќе бараат 100 милиони евра за Бразилецот.

Дефанзивецот Семјуел Умтити исто така се наоѓа на излезната врата, заради тоа што веќе сите го гледаат капитенот на Ајакс, Матијас де Лихта, на Камп ноу.

Бразилецот Малком може да си оди за 41 милион евра, слободен ќе биде и Иван Ракитич, додека пак Рафињ ќе биде преместен во клубот на Интер.

Дениз Суарез, моментално е позајмица за клубот на Арсенал, а во Барселона е вишок и до летото би требало да си замине.

Секако, на крајот на сезоната си оди и нивниот тренер, Ернесо Валверде. Прв на листата кој можеби ќе го замени, секако е тренерот на Ајакс, Ерик тен Хаг.  

Top