Пујол: Меси е најдоaб, a дуелот меѓу Барселона и Ливерпул ќе биде…

Легенда на шпанскиот фудбал и Барселона, Карлес Пујол го искажа својот став за престојната пресметка меѓу неговиот поранешен клуб и Ливерпул во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Легенда на шпанскиот фудбал и Барселона, Карлес Пујол го искажа својот став за престојната пресметка меѓу неговиот поранешен клуб и Ливерпул во полуфиналето на Лигата на шампионите.

Тие средби се играат на почетокот на наредниот месец, а според Пујол тие битки ќе бидат вистински празник на фудбалот, дуело кои посакуваат да ги видат сите вистински љубители на оваа игра.

-Тоа ќе биде навистина тешко полуфинале против Ливерпул затоа што тие имаат одлична сезона, но навивачите сакаат сакаат да видат вакви натпревари, за тоа е и Лигата на шампионите. Играчи доаѓаа и си заминуваа, ама стилот на Барселона остана ист. Тие имаа одлична генерација на играчи која постигна неверојатни резултати. Најважно е амбицијата на клубот да продолжи да прави историја, -рече Пујол кој нема дилеми дека Лионел Меси е најдобриот играч во историјата.

-Тој игра на неверојатно ниво. За мене, тој е најдобриот играч во историјата на оваа игра. Тоа го покажа од сезона во сезона и можете да видите како неговата игра еволуираше, сите работи што сега ги прави. Можете да видите дека тој се подобрува секоја година со нови атрибути што ги донесе во неговата игра. Се подобри на секој начин и прави чекор напред на лично ниво. Отсекогаш бил лидер на терен, но сега може да се види дека е лидер на и надвор од теренот. Тој е интровертна личност, но сега може да се види дека како капитен ја води Барселона.

Top