По долг период на апстиненција, се враќа „лудилото“ во Англија: Се почести упади на навивачи на терените, полицијата има полни раце работа

Како никогаш досега во последните години Англија се соочува со инвазија на навивачи кои влетуваат во теренот и ги прекинуваат натпреварите.

По немилите сцени минатиот викенд кога нападнат беше Џек Грилиш од Астон Вила, а во проблеми се најде и Крис Смолинг на натпреварот против Арсенал, и оваа сабота се случија неколку одвоени инциденти.

Седум навивачи на Њукасл се уапсени поради попречување на натпреварот против Борнмут, а меѓу нив најмладиот има само 14 години. Медиумите во Англија пренесоа дека еден од редарите на стадионот е повреден по ваквиот инцидент.

И на натпреварот против Свонси и Манчестер Сити тројца играчи влетаа на теренот и истите веднаш се приведени.

Англиските власти мора да размислат и да го решат овој горлив проблем кој доколку продолжи, може да ескалира. Познато е дека фановите на Островот важат за најжестоки во светот, па лесно може да дојде до инцидент од поголеми размери.

Top