Мурињо присуствуваше на првиот фудбалски натпревар по отказот и испрати нова порака до фановите на Јунајтед

Жозе Мурињо во вторникот беше разрешен од управата на Манчестер Јунајтед и со самото тоа беше ставен крај на неговата две иполгодишна авантура на „Олд Трафорд“, период кој португалскиот стручњак сигурно ќе го памети по двете освоени титули, но и по сериозните критики кои мораше да ги трпи од јавноста, а особено од поранешните легенди на клубот.

Жестоката и непоправлива атмосфера која настана во соблекувалната на крајот резултираше со отказ за искусниот португалски стручњак, кој на денот кога Манчестер Јунајтед оствари висока победа од 1:5 на гостувањето кај Кардиф, беше актуелен во својата родна земја каде се појави на натпреварот на Сетубал.

 

Мурињо е роден во овој град и во присуство на својот тим го проследи првенствениот меч на Сетубал во првата португалска лига, но мора да се напомене дека присуството на Жозе не им донесе среќа на домашните фудбалери кои загубија со 0:2. Искусниот стручњак секако беше атракција на трибината, а даде и изјава за домашните медиуми преку која испрати нова порака до фановите на Јунајтед.

 

– Неизмерно сум горд што го претставува грбот на Манчестер Јунајтед. Тоа беше така уште од првиот ден кога пристигнав и верувам дека сите навивачите на Манчестер Јунајтед ќе го признаат и ќе го почитуваат тоа. Како што беше случај и со моите претходни клубови, работев со прекрасни луѓе и верувам дека ќе ми останат пријатели до крајот на животот. Знам дека вие новинарите саката да ги знаете моите професионални принципи. Секогаш кога една етапа е завршена, покажувам неизмерна почит и не давам изјави за клубот кој сум го напуштил. Се надевам дека и јавноста ќе го почитува тоа и дека ќе ме остави да имам нормален живот додека не му се вратам на фудбалот. Дотогаш, ви посакувам среќен Божиќ на сите, – порачал Мурињо.

primer 8

Top