(0 гласови)
Лигата на шампионите се враќа вечерва, но на начин каков што досега не сме виделе и во формат кој би можел да стане редовен. Поради корона вирусот, УЕФА одлучи да го „реши“ прашањето на европскиот шампион со фајнал ејт турнир во Португалија и интересно, само две од осумте екипи ја имаат освоено елитната титула досега. Пред шест години финалето се оддржа во Лисабон, кога навивачите на Атлетико и Реал Мадрид ја „преплавија“ португалската престолнина, но сега ситуацијата не може да биде поинаква – осумте клубови беа пречекани во тишина без своите верни навивачи. Фудбалерите, со маски и ракавици, стигнуваа на…
(0 гласови)
Новинарите на францускиот весник “Л’екип” го прогласија својот земјак, 48-годишниот тренер на Реал Мадрид – Зинедин Зидан, за најдобар експерт на планетата. Конкуренти на Французинот му биле врвни тренери со тоа што на второто место е Шпанецот Пеп Гвардиола (Манчестер Сити), додека на третото место се најде Германецот Јирген Клоп (Ливерпул).  “Зидан тренираше само еден клуб – Реал Мадрид, но со него 3 пати по ред беше освоена титулата во Лигата на шампионите. Исто така, во шпанското првенство беше симната Барселона од тронот, што е голем подвиг”, ја образложил весникот својата одлука.   На победничкиот пиедестал не се нашол ни…
(0 гласови)
Во текот на вчерашниот ден од Шпанија пристигна информација дека за нашиот репрезентативец, Енис Барди постои интерес од тимот на Арсенал. „Топчиите“ ги следеле настапите на 24 годишниот фудбалер од средниот ред и можно е да стапат во преговори со Леванте за негов ангажман по крајот на оваа сезона. На Арсенал им е потребен играч од средината на теренот, посебно по најновите најави дека Матео Гендузи ќе си оди од клубот, а на „Емирејтс“ нема да се задржи ни Дани Себалјос кој ќе се врати во Реал Мадрид. „Онда Серо“ најави дека клубот од Серија А кој се распрашува за…
(0 гласови)
Еден од култните и најомилените стадиони во светот повеќе нема да постои, барем не во форма во која го знаевме. Џузепе Меаца, како што е и неговото официјално име, или Сан Сиро, како што е неформално наречен, дефинитивно ќе биде срушен, а неколку стотици метри понатаму во Милано ќе се гради нов стадион, откако беше срушена последната пречка за ваков исход. San Siro ?Old New pic.twitter.com/HJK8rDGmfa— My Greatest 11 (@MyGreatest11) May 9, 2020 Италијанското Министерство за култура даде мислење дека стадионот „нема културна вредност бидејќи оригиналниот дизајн и конструкција на зградата од 20-тите и 30-тите години на минатиот век беа…
(0 гласови)
Ла Лига пред два дена најави дека клубовите од Примера и Сегунда ја разгледуваат опцијата првенствените натпревари да продолжат во јуни. Ова е само пилот-план без конкретни предлози (дали ќе се игра без публика, дали натпревари ќе се играат на секои два-три дена). Сигурно е само дека првенствата мора да продолжат за да бидат избегнати финансиските проблеми. Шпанските медиуми пишуваат дека покрај едно вакво оптимистичко сценарио постои и уште едно, црно сценарио, кои никој не сака да се случи. Каталонскиот „Спорт“ открива дека највисоките инстанци на шпанскиот фудбал веќе донеле одлука дека доколку Ла Лига не продолжи најдоцна до 27…
(0 гласови)
Македонскиот репрезентативец Ељиф Елмас имаше мали проблеми со повреда, пред да се донесе одлука со која се прекинаа сите фудбалски ективности во Европа. Членот на Наполи ќе го искористи слободниот период за да заздрави и да се подготви за она што следува во остатокот од сезоната. Покрај обврските за калчолигашот, 20-годишникот ќе има задача да и помогне на Македонија да се пласира на Европското првенство, кое неодамна беше одложено за наредната година. Елмас ги послуша сите препораки на Меѓународната здравствена организација и остана дома, но не пропушти можност да тренира напорно. Целиот процес го споделува на социјалните мрежи и го…
(0 гласови)
Фудбалскиот застој кој владее во Европа дефинитивно нема позитивно да влијае врз финансиските структури во клубовите, а по објавите на неколку земји за вонредна состојба во нивните граници, ни пристигна и првиот радикален чекор од еден француски великан. Олимпик Лион стана првиот клуб од Лига 1 кој одлучи комплетно да ги парализира давачките кон своите фудбалски ѕвезди, односно на неодредено време ги суспендираше платита на играчите од првиот тим како последица на големата криза со коронавирусот која силно ја погоди и Франција. – По преземените мерки од авторитетните лица за да се справиме со КОВИД – 19 и со оглед…
(0 гласови)
Француските медиуми доцна синоќа почнаа да шпекулираат дека Нејмар бил видно вознемирен во последните неколку дена поради кризата со коронавирусот, а по сериозните мерки кои ги активираше Макрон, сега пристигна потврда дека исплашениот Бразилец пребегал од Париз. Големата ѕвезда на ПСЖ го напуштил Париз и со својот приватен авион се вратил во родниот Бразил, земја која во овој момент е далеку посигурно и побезбедна со оглед на тоа што жариштето на коронавирусот е Европа. Франција полека влегува во округот на ризични земји со растот на новозаболени, а таквиот тренд го исплашил Нејмар и решил брзо да реагира со заминување од…
Top