Dragan Stefanov

Dragan Stefanov

Email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Прометот во индустријата, во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, бележи пад од 36,6 отсто, во однос на април годинава има раст од 34,7 отсто, а за периодот јануари – мај годинава во однос на тој период лани намалување од 19,8, објави денеска Државниот завод за статистика.

Според главните индустриски групи, вкупниот промет во индустријата во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 20,6 отсто, Капитални производи за 57 отсто, Tрајни производи за широка потрошувачка за 35,1 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 19,8 отсто.

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на прометот во индустријата на домашниот пазар, во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, има намалува од 13,6 отсто.

Според главните индустриски групи, прометот во индустријата на домашниот пазар во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, бележи опаѓање ка Интермедијарни производи, освен енергија за 4,8 отсто, Капитални производи за 16 отсто, Tрајни производи за широка потрошувачка за 34,2 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 18,1 осто.

Прометот во индустријата на домашниот пазар, во мај 2020 година, во однос на април 2020 година, има пораст од 5,3 отсто, додека во периодот јануари – мај 2020 година, во однос на периодот јануари – мај 2019 година, има намалување од 4,9 отсто.

Според податоците на Државниот завод за статистика, на прометот во индустријата на странските пазари, во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, белеѓи пад од 43,2 отсто.

Гледано по главни индустриски групи, прометот во индустријата на странските пазари во мај 2020 година, во однос на мај 2019 година, бележи опаѓање кај Интермедијарни производи, освен енергија за 26,5 отсто, Капитални производи за 57,9 отсто, Tрајни производи за широка потрошувачка за 39,8 отсто и Нетрајни производи за широка потрошувачка за 20,4 отсто.

Прометот во индустријата на странските пазари, во мај 2020 година, во однос на април 2020 година, има зголемување од 53,6 отсто, додека во периодот јануари – мај 2020 година, во однос на периодот јануари – мај 2019 година, намалување од 24 отсто.

Вечер.мк дознава дека Насер Зибери, кандидатот на ДУИ за премиер на Македонија е позитивен на коронавирус. Засега е непознато каде се заразил.

Зибери секојдневно беше во кампања имајќи контакт со илјадници луѓе, но и фукциониери. 

Од ДИК остро ги осудија вчерашните објави на активисти од една политичка партија кои на социјалните мрежи повикуваа да биде прешкртан зборот „Северна“ на гласачкото ливче.

– Јасно се знае кое е важечко ливче со заокружен број пред носителот на листата, јасно изразена волја на гласачот, се друго се смета за неважечко гласачко ливче и ништо друго не може да доаѓа во предвид, кажа Оливер Дерковски.

Научната заедница на Аргентина е соочена со, се чини, нерешлива енигма: седум морнари се заразени со коронавирус, иако биле на море 35 дена. Важно е да се нагласи дека сите членови на екипажот биле тестирани пред нивниот брод да исплови.

Бродот "Echizen Maru" се вратил на пристаништето Ушуаје откако некои од рибарите пројавиле симптоми на Ковид-19, соопштило Министерството за здравство на најјужната аргентинска покраина, Огнена земја.

Локалните власти потврдиле дека биле идентификувани седум позитивни случаи.

Пред почетокот на патувањето, вкупно 60 членови на екипажот минале во 14-дневен карантин во хотел во Ушуаје, а претходно биле тестирани на "SARS-CoV-2" и сите биле негативни.

 

"Тешко е да се утврди како се заразил екипажот, знаејќи дека 35 дена немаа контакт со копно, а снабдувањето е вршено надвор од пристаништето Ушуаје", рекла Александра Алфаро, директорка на болницата во овој град.

Тимот го проучува времето кога рибарите почнале да покажуваат симптоми за да го одредат времето на инфекција.

Според зборовите на главниот специјалист за заразни болести Леандро Балаторе, ова е "случај кој никаде не е опишан во објавените истражување, бидејќи никаде не се бележи толку долга инкубација на вирусот".

"Уште не можеме да објасниле како се појавиле симптомите. Неверојатно е, но имаме пет претпоставки кои мораме да ги разгледаме за да утврдиме што навистина се случило", истакнува тој.

Екипажот е повторно во карантин, но овој пат на сопствениот брод кој се вратил на пристаништето.

Случајот заинтригирал многу научници ширум светот кои сакаат да откријат како е можно заразата да влегла на изолиран брод меѓу, според стандардите, здрави луѓе.

Рита позирала во креација со длабок шлиц, но истата имала и прорези во пределот на стомакот.

Англиската пејачка со потекло од Косово, Рита Ора (29), се пофалила со новиот, сексапилен фустан, па не забележала дека покажува премногу.

Рита позирала во креација со длабок шлиц, но и прорези на стомакот. Таа под фустанот, кој што ги истакнувал нејзините атрибути и облини, не носела градник, па многумина забележале дека ѝ наѕираат брадавиците.

 

Нема сомнеж дека атрактивната русокоса има совршено тело на кое што секој мускул е на свое место, а многумин сметаат дека ова нејзино позирање било за да ги заинтригира своите следбеници.

Таа без сомнеж ги воодушеви сите, особено оние од посилниот пол.

 
 
 

 

Хартиените шишиња за виски ќе бидат направени од дрвени пулпи и ќе можат целосно да се рециклираат.

Вискито Џони Вокер е старо речиси 200 години, а наскоро ќе се продава во хартиена амбалажа.

„Diageo“, компанијата која што е сопственик на овој бренд, соопштила дека планира до пролет, наредната година, во продажба да ја пушти првата количина на вискито во еколошка амбалажа.

Оваа компанија за производство на хартиената амбалажа ќе покрене друга фирма со име „Pulpek“, која што ќе прозиведува амбалажа и за брендовите „Unilever“ и „Pepsi“.

Хартиените шишиња за виски ќе бидат направени од дрвени пулпи и ќе можат целосно да се рециклираат, соопштила компанијата.

Изработувањето на стаклени шишиња трошат енергија и емитираат јаглерод, па многу од компаниите за производство на пијалаци развиваат хартиени амбалажи за да се обидат да го намалат загадувањето и да ги направат производите одржливи.

 

Меѓутоа, Кока-кола во месец јануари соопшти дека нема да се откаже од еднократните пластични амбалажи затоа што потрошувачите и понатаму ги сакаат.

Страница 1 од 2004
Top