(0 гласови)
Ужасната вест која пристигна од Калифорнија ја потесе цела светска спортска јавност, бидејќи денешниот ден ќе се памети по прераната смрт на легендарниот НБА кошаркар, Коби Брајант. Човекот кој беше идол на милиони луѓе ширум светот денеска трагично го загуби својот живот на 41-годишна возраст, откако беше една од петте жртви во катастрофалната хеликоптерска несреќа која се случила во округот на Лос Анџелес. Сите реномирани американски медиуми со огромна жалост потврдија дека „црната мамба“ замина во историјата, а катастрофалната вест ги трогна големите НБА ѕвезди кои почнаа да се збогуваат од Коби преку социјалните мрежи. – Уништен сум, – гласеше…
(0 гласови)
Розовото морско суштество локалните жители ги оставило во чудо откако се појавило на плажата во Јужна Каролина. Ова суштество на плажата Фоли го пронашол Александар Илг, а фотографијата ја објавил на социјалната мрежа Фејсбук на која побарал помош за идентификација на животното. „Знае ли некој што е ова?“ - прашал тој откако ги поставил двете фотографии во Фејсбук групата I love Folly Beach SC. „Морски марсовец“ - се пошегувале луѓето во коментарите, а некои отишле толку многу далеку што пишувале дека тоа е отсечен дел од човечкото тело.   Но, набрзо потоа извлекле заклучок дека потеклото на животните е помалку…
(0 гласови)
Индијката Ниланши Пател ја одбранила титулата тинејџерка со најдолга коса на светот, а оваа година дури и го соборила сопствениот рекорд кој изнесува 190 центиметри.  Девојката од градот Модасе во индиската држава Гујарат во 2019-та година повторно го добила сертификатот од Гинисовата книга на рекорди, со тоа што го подобрила својот резултат од декември 2018-та година, кога нејзината коса била долга 170,5 центиметри. Пријателите и колегите ја нарекуваат Златокоса по принцезата со долгата коса од бајката на браќата Грим. Ниланши Пател може да се пофали дека 11 години не била на фризер. "Кога имав 6 години, доживеав многу лошо искуство…
(0 гласови)
„Мојот сопруг целосно ја упропасти нашата прва брачна ноќ нарекувајќи ме со име на друга девојка додека водевме љубов“ - напишала оваа девојка во својата анонимна исповед која ја испратила за британскиот „The Sun“. „Бевме заедно три години, а венчавата ја организиравме на Карибите. Тој има 28 години, а јас 26. Беше толку многу романтично и совршено додека не го кажа тоа. Остатокот од вечерта го поминав во тоалетот плачејќи. Тој не  престанува да се извинува и да е колне дека сè ќе биде во ред. Има пријателка со тоа име, но јас мислам дека меѓу нив нема ништо“. „Сепак…
(0 гласови)
Делонте Вест, поранешниот НБА кошаркар и член на Хјустон забележан бил на улица - претепан. Спортскиот свет се шокирал откако ја видел видео снимката на некогашниот НБА ас, како како бездомник добива брутален ќотек на улица. Тој играше покрај Леброн Џејмс во Кливленд, заработуваше над 16.000 долари во текот на кариерата, а сега живее на улица. Вест исто така играше и за Бостон, Сиетл, Кливленд и Далас, а во 2008-та годија дијагностицирано му било биполарно пореметување. Неколку луѓе ја снимиле сцената како го претепуваат НБА асот на улица во Вашингтон. По бруталната тепачка Вест бил приведен, но не и човекот…
(0 гласови)
Повратниот натпревар на Конор Мекгрегор на UFC настанот во Лас Вегас, завршил со победа на најпознатиот Ирец на светот. После експресно завршената борба, сите погледи биле насочени кон сопругата на Мекрегор, Ди Девлин, која влетала на терен и се приклучила на славењето. Во тесен зелен фустан, Ди Делвин се затрчала во прегратка на победникот и страсно го бакнала. Многумина се пошегувале дека таа го украла целото внимание на нејзиниот сопруг, кој бил глава ѕвезда на настанот, а не е ни чудно, бидејќи изгледа навистина сензационално. Инаку, парот е заедно веќе 12 години, а нивниот почеток не бил нималку луксузен. Имено,…
(0 гласови)
Јапонските работодавачи воведоа задолжително спиење на работното место, и тоа ќе биде дел од нивните работни обврски. Тоа не значи дека ќе можат на некое време да ги „затворат очите“, туку ќе добијат соба за спиење. И за тоа компаниите имаат вистинско оправдување. Според анализите кои ги направиле, јапонските компании годишно губат дури 138 милијарди долари поради недоволното спиење на работниците. Компаниите до Министерството за здравство доставија предлог-закон во кој се предвидува на работниците да им се дозволи да спијат барем половина час за време на работниот ден. Неколку ИКТ компании веднаш го прифатија овој тренд.
(0 гласови)
Ова е намирницата која често во маркетите може да ја видиме на намаление, а ретко кој би ви кажал дека е штетна за човековиот организам и дека веднаш треба да ја исфрлите од вашата исхрана. Иако знаеме дека истата може да биде многу вкусна сепак експертите се согласни дека таа е полна со отрови, хормони, фекални материи, пестициди и антибиотици. За оние кои не знаат - виршлите се прават од отпадот на животинските органи, р'скавици, коски, црева, нерви и други делови на органите. По деталните истражувања кои биле правени врз основа на поврзаноста на оваа храна и настанувањето на канцерот, резултатите биле…
Top