(0 гласови)
Жена која намерно кашлала врз храна во продавница во Пенсилванија ќе се соочи со кривична пријава, соопштила полицијата. Неименуваната жена влегла во продавница на ланецот “Gerrity’s Supermarket” во градот Хановер Тауншип и почнала да кашла врз пекарските производи, месото и останатата роба, напишал косопственикот на ланецот, Џо Фасула, на Фејсбук.  Вработените морале да ја отстранат робата од рафтовите и да ги дезинфицираат местата на кои жената кашлала, а се проценува дека робата вреди околу 35.000 долари. Персоналот брзо ја отстранил жената од продавницата, а полицијата неколку часа подоцна ја пронашла и ја притворила, пренесува “CNN”. “Службениците не веруваат дека жената…
(0 гласови)
Симптомите на вирусот Ковид-19 се со широк спектар, а бидејќи во повеќето земји бројот на тестови е недоволен, постојат луѓе кои го прележале коронавирусот, а не влегле во официјалната статистика бидејќи истиот не им бил дијагностициран. Но, дали е можно да знаете дали сте го прележале? Одговорот на ова и слични прашања ги дал д-р Вилијам Хилмaн.  Дали постои начин да дознаам дали сум го прележал коронавирусот? Во овој момент не постои тест кој би го утврдил тоа. Развиваме тестови со кои би можела да се потврди претходна инфекција, но тие сè уште не се на пазарот. Единствениот начин да…
(0 гласови)
Топлата вода и сапунот или детергентот со леснотија ја отстрануваат нечистотијата и се доволни за отстранување на поголемиот дел микроби. Меѓутоа, во вакво време на пандемија или доколку во домот живеете со лица со слаб имунитет, сигурно ќе сакате да ја зголемите хигиената.   Домашната дезинфекција можете да ја направите со обично евтино дезинфекциско средство. Направете го сами така што ќе измешате избелувач (хлор) со обична вода и тоа во размер – 3 лажички избелувач на 4 литри вода. Водете грижа да не ставате ништо повеќе во овој раствор, особено не оцет или амонијак! Можете да користите и раствор од алкохолен…
(0 гласови)
Заедниците кои што живеат во топлите места имаат компаративна предност во успорување на пренесување на коронавирусот инфекцијата, покажале претходните анализи на научниците од Технолошкиот институт во Масачусетс. Истражувачите откриле дека поголем дел од пренесување на коронавирусот се случило во региони кои што се со ниски температури, помеѓу 3 и 17 целзиусови степени. Додека земјите со екваторијална клима и оние на јужната хемисфера, каде што моментално е средина на лето, пријавиле случаи на коронавирус, регионите со просечна температура над 18 степени целзиусови претставуваат 6 отсто проценти помалку од глобалните случаи досега. „Каде што температурите беа пониски, бројот на случаи почна брзо…
(0 гласови)
Новата хрватска Мис Универзум, Мирна Наиа Мариќ, понеделникот го поминала во разурнат стан на нејзини пријатели. Мирна „се фатила“ за метлата и лопатата и собирала делови од ѕидот кој се распукал од земјотресот кој го погоди Загреб во недела во 6:24. „Им помагам на пријателите после земјотресот“, напишала убавата Мирна. View this post on Instagram Helping my friends after the earthquake ???#staystrong #helpifyoucan #friends #zagreb #earthquakezagreb A post shared by Mirna Naiia Marić (@mirna.naiia) on Mar 23, 2020 at 11:51am PDT View this post on Instagram The most beautiful night in my life ? #missuniverse #missuniversecroatia2020 A post shared by…
(0 гласови)
Новинарот му поставил непријатно прашање на овој доктор, го прашал: „Дали ова е крајот на светот?“... Британскиот професор Хју Монтгомери, директор на UCL Институтот за здравје при Лондонскиот универзитет, ја објаснил разликата помеѓу ‘обичниот’ грип и коронавирусот... „Доколку имам вообичаен грип тогаш јас ќе заразам 1.3 – 1.4 луѓе во просек. Доколку тоа тие го пренесат понатаму, тоа е круг на пренесување. Но, доколку се создадат десет такви кругови на пренесување, тогаш јас ќе бидам одговорен за околу 14 случаи на заразени од грип. Овој, коронавирус е многу заразен, така што секоја една личност во просек заразува уште тројца други.…
(0 гласови)
„Не патував надвор од мојата земја, ниту пак бев во контакт со некој кој што е заразен од коронавирусот“ – истакнала оваа 28-годишна жена. Иако оваа мајка имала добра физичка способност, сепак истата се заразила со коронавирусот па поради тоа сега таа им испрати порака на сите млади, а ситуацијата во која што се нашла ја опишува вака: „Како ѓаволот да беше влезен во мене“ – пренесуваат од „The sun“. Медицинските сестри, Џејми Багет, веднаш ја ставиле на респиратор во изолациска болничка соба на помалку од седум дена, веднаш откако ѝ бил дијагностициран коронавирусот. Џејми сега е на домашно лекување и во…
(0 гласови)
Mногумина ги интересира како изгледа тестирањето за коронавирусот. Токму ова го открива 34-годишната руска тенисерка Светлана Кузњецова, која објави видео на Инстаграм, каде токму неа ја тестираат. На видеото може да се види како медицинско лице ѝ зема брис за тест, прво од двете ноздри, потоа од грлото, а на крајот ги става брисевите во специјализирана амбалажа и ги носи за понатамошни анализи.   View this post on Instagram ❣️Берегите себя и близких! Сил всем и понимания ситуации ❣️ care of yourself and others , stay positive and protected ❤️ #бережоногобогбережет #здоровья A post shared by Svetlana Kuznetsova/ Кузнецова (@svetlanak27)…
Top