Одлуката на "Google" да му ја ускрати лиценцата на "Huawei" за користење на оперативниот систем "Android" предизвикала вознемиреност меѓу корисниците на паметните телефони на кинескиот произведувач, а од двете компании порачуваат дека нема место за паника. Од "Huawei" потврдиле за CNBC дека развиле сопствен оперативен систем за смартфони и компјутери во случај да им биде забрането користење на софтвери на американски компании, а од "Google" тврдат дека сегашните корисници на паметните телефони на "Huawei" и натаму ќе може да користат, ажурираат и симнуваат апликации преку "Google".  Ричард Ју, главен извршен директор на секторот за корисници на "Huawei", рекол дека компанијата…
Кинеската компанија "Lenovo" претставила, на својата конференција "Accelerate 2019" во Орландо, прв компјутер со свитлив екран. Станува збор за свитлив екран сличен на оние кај паметните телефони, како што "Samsung Galaxy Fold" и "Huawei Mate X".  Од "Lenovo" порачуваат дека тука не станува збор за замена на паметен телефон, туку иновација која ќе го замени денешниот лаптоп. "Ние овој производ го гледаме како замена за лаптоп, и веруваме дека тие на луѓето ќе им отворат нови можности", рекол маркетиншкиот директор на "Леново", Том Батлер. Кинеската мултинационална компанија веќе три години работи на развој на прототип на компјутерот "Think Pad" кој…
Компаниите Apple и Samsung пријавиле забавување на продажбата на паметни телефони во првиот квартал од оваа година, додека кинескиот технолошки див Huawei забележал тренд на пораст. Имено, испораките на паметни телефони на Huawei се зголемиле за 50 проценти во првиот квартал во однос на истиот период минатата година, додека испораката на iPhone од Apple паднала за 30 проценти, според новите податоци од истражувачката компанија IDC. Во исто време, испораките на Samsung паднале за осум проценти во споредба со претходната година, објави CNBC. Најновите податоци покажуваат дека Huawei има удел од 19 проценти на глобалниот пазар на паметни телефони, што е…
Марк Зукерберг има намера да го подели Facebook на јавен и приватен дел. Тој го најави ова на својот блог, објавен минатата недела во кој тој објаснува во детали што всушност планира. “Сакам да создадам два различни простори. Еден ќе биде јавен форум, односно т.н. градски плоштад, додека другиот простор би бил приватен и шифриран, и тој би бил дневна соба”, изјавил основачот на најпопуларната социјална мрежа во светот. Не е сосема јасно што значи тоа во пракса, но се претпоставува дека новоста подразбира поврзување на различни Facebook платформи за разменување на пораки на Instagram, WhatsApp и Facebook Messenger со цел…
Марк Цукерберг најави големи промени на популарната друштвена мрежа во текот на годишната Фејсбук конференција Ф8. Како што сам истакна, ова се можеми најголемите промени досега. Препознатливата сина боја на позадината ќе биде бела, а се воведуваат и бројачи на лајкови. Што се однесува до самиот дизајн, логото на Фејсбук нема да има квадратен облик, туку ќе биде во вид на круг, а по првпат се менува и бојата. Мобилната апликација ќе биде претежно бела, додека препознатливата сина заминува во историјата. Цукербег објаснил дека планот на компанијата е на прво место да ја стави приватноста и игурноста на корисниците, а…
Според DxO Mark, Samsung направи драстичен исчекор кога станува збор за камерата и софтверот за камерата кај моделот Galaxy S10 5G. Овој телефон е речиси идентичен како и Galaxy S10+ моделот и изненади на тестовите на DxO Mark со тоа што застана рамо до рамо со Huawei P30 Pro кога станува збор за квалитетот на камерата. Компанијата од Јужна Кореја успеа да го подобри софтверот, по што на големо изненадување на сите, квалитетот на камерата е рангиран исто како и досега „кралот“ меѓу паметните телефони, моделот P30 Pro на Huawei. DxO Mark го пофали Galaxy S10 5G за одличниот баланс…
За разлика од истиот период минатата година, ова ќе биде втор квартал по ред во кој опаѓа бројот на продадени iPhone паметни телефони. Аналитичарите од OTR Global и Wall Street предвидуваат дека Apple ќе има лош втор фискален квартал, после големото изненадување кога на почетокот на оваа година пристигна веста дека во времето на Божиќните и новогодишните празници опаднала продажбата на паметни телефони за 15%, а со тоа и приходите. Apple тогаш наместо очекуваните 89-93 милијарди долари заработија “само” 84 милијарди, што резултираше со пад на вредноста на акциите за 9%. Аналитичарите предвидуваат дека Apple на пазарот повторно ќе испорача…
Се чини дека во Apple се откажале од идејата за поевтин телефон со помал екран и идната година можеме да очекуваме iPhone XE со 4,7 инчен екран и цена од околу 650 долари. Како и минатите години, Apple во септември ќе ги претстави новите модели на Ајфон, а ако може да им се верува на гласините, не треба да се очекуваат никакви револуционерни новитети, туку само надградба на хардверот, поквалитетни камери и слично. Но, се чини дека тоа не се единствените планови на оваа компанија за пазарот на мобилни телефони и наводно за првиот квартал од 2020-та година подготвуваат уште…
Top