(0 гласови)
На својата конференција Xiaomi Developers Conference во Пекинг, оваа кинеска компанија ја претставила новата технологија за брзо полнење на батерии на паметни телефони, која до следната година би требало да почне да се вградува во уредите од премиум сегментот. Станува збор, за претходно најавуваната, Super Charge Turbo технологија за брзо полнење од дури 100W, која е претставена преку промотивно видео прикажано на настанот.  Од Xiaomi тврдат дека на Super Charge Turbo полначите ќе им бидат доволни само 17 минути целосно да наполнат батерија на телефон со капацитет од 4.000 mAh. Кинеската компанија уште не објавила официјално кои паметни телефони би…
(0 гласови)
На својата конференција Xiaomi Developers Conference во Пекинг, оваа кинеска компанија ја претставила новата технологија за брзо полнење на батерии на паметни телефони, која до следната година би требало да почне да се вградува во уредите од премиум сегментот. Станува збор, за претходно најавуваната, Super Charge Turbo технологија за брзо полнење од дури 100W, која е претставена преку промотивно видео прикажано на настанот.  Од Xiaomi тврдат дека на Super Charge Turbo полначите ќе им бидат доволни само 17 минути целосно да наполнат батерија на телефон со капацитет од 4.000 mAh. Кинеската компанија уште не објавила официјално кои паметни телефони би…
(0 гласови)
Лични податоци од 1.2 милијарди корисници на интернет се нашле незаштитени на еден сервер на кој можел да пристапи било кој со точна веб адреса. Како што пишуваат од американскиот стручен весник “Вајерд“, станува збор за незаштитена база на податоци за која не се знае кој ја креирал, но јасно е дека до податоците се дошло преку повеќе извори. Базата е составена од лични податоци на 1.2 милијарди корисници на интернет, како што се социјални мрежи, а воглавно се состои од имиња, меил адреси и броеви на телефони. Среќа во несреќа е тоа што во базата на податоци нема лозинки…
(0 гласови)
Ваквите услуги ќе бидат обезбедени од сателитскиот систем „Гонец“ од втората генерација, чие поставување во вселената ќе започне во 2024 година. Орбиталната група ќе има вкупно 28 сателити. Првиот заменик-генерален директор на компанијата „Гонец“ (единствениот оператор на „Роскосмос“ за системи за комуникација, емитување и ретранслација) Олег Химочко во интервју за РИА „Новости“ изјави дека Русија ќе направи сопствен сателитски систем за телефонска комуникација. „Во новата генерација на системот„ Гонец“ се планира да се реализира функцијата за сателитска телефонија на територијата на Русија, а со оглед на тоа дека денес на рускиот пазар на сателитска телефонија главно се застапени странски компании како што се Iridium,…
(0 гласови)
Доколку некој се обиде да ве измами, блокирајте го, а принтскрин може да испратите и на “Вибер“ за да дознаат за спамот и да предупредат за некој друг да не може да биде измамен. Овие денови ширум светот на мобилната апликација Вибер пристигнува необична порака. Некои од корисниците добиле порака од сомнително потекло од бројот +79183301602 во која се наведува дека токму вие сте среќен добитник во рамките на “интернационалниот вибер награден фонд“. Во пораката стои дека наградата изнесува 500.000 американски долари, а за да ги добиете парите потребно е да испратите барање преку меил, а со тоа ќе добиете дополнителни информации,…
(0 гласови)
Huawei својот најнов премиум паметен телефон од висока класа - Mate 30 Pro и официјално го претстави во септември, но продажбата на овој телефон сѐ уште нема започнато. Главната причина за тоа секако е неможноста за добивање на сертификат на Google за користење на Play сервисите, а тоа е поради забраната за соработка на американските компании со Huawei која ја воведе американскиот претседател Доналд Трамп. Сепак, ако може да им се верува на новите гласини кои што доаѓаат од Кина, Huawei Mate 30 Pro би требало наскоро да се појави на европскиот пазар.   Колку продажбата ќе биде успешна, тешко…
(0 гласови)
Разликата во квалитетот очигледно станува се помала, а во некои случаи ниту напредните фотографи не можат да откријат дали одредена фотографија е направена со iPhone или пак со професионален Canon кој заедно со објективот чини 7,500 долари. Напредокот на полето на мобилната фотографија во последните неколку години е прилично неверојатен, а фотографиите направени со малите сензори на телефоните на Apple, Samsung, Google, Huawei и останатите производители се фантастичен. Дел од тој напредок може да се припише на хардверот, но тајната сепак во голема мера лежи во софтверот и напредните техники на процесирање кои што ги подобруваат фотографиите. Сепак, и покрај…
(0 гласови)
Како што паметните телефони стануваат сè поскапи, преку продажба на старите модели корисниците најчесто себеси си го олеснуваат купувањето на новиот модел на некој одреден телефон. Трговијата со старите уреди може да биде ризична доколку на нив останат некои податоци. На потрошувачите им е потребна поголема свест за заштитата на нивните податоци. На тоа предупредува Рас Ернст од компанијата „Blannco“, специјализирана за заштита на податоци или чистење на “чувствителни“ податоци кои остануваат на уредите за следниот корисник да не може да има пристап до нив. „Тоа е темпирана бомба“ - тврди тој кога станува збор за трговија со користени телефони…
Top