(0 гласови)
Ако сте голем љубител на паметните телефони на Apple, тогаш од оваа снимка дефинитивно ќе ве заболи главата... Тарас Масимук, попознат како TechRax, во својот најнов видео запис на YouTube мрежата одлучил за новиот Apple iPhone да го тестира, такашто ќе го фрли од Бурџ Халифа, највисоката зграда на светот. А тоа значи дека новиот iPhone 7 "летал" од височина од импресивни 829 метри... TechRax за овој свој експеримент, ако воопшто и може да се нарече така, се искачил на 148-от кат, како оттаму на земја би го фрлил својот iPhone 7 Plus. А дали новиот iPhone преживеал, и во…
(0 гласови)
Google подготвува нов оперативен систем за компјутери во кој ќе го поврзе Андроид со Chrome OS. Од Google неодамна најавија дека имаат намера да овозможат користење на апликациите наменети за Андроид оперативниот систем за паметни телефони на своите Chromebook преносни компјутери. Chromebook (повеќето од нив) се евтини преносни компјутери кои што работат на оперативнито систем на Google – Chrome OS и се наменети за корисници кои што го користат својот лаптоп само за сурфање на интернет, прегледување на социјалните мрежи, испраќање на мејлови и слично. Ваквите компјутери, секако не можат да им бидат реална конкуренција на компјутерите кои што работат…
(0 гласови)
Агенцијата за напредни истражувачки проекти за одбрана (DARPA), како дел од програма „EXACTO“ разви нов самоуправувачки куршум. Тоа значи дека куршумот може да маневрира во лет, односно да ја смени својата насока откако ќе биде испукан. На својата веб-страница „DARPA“ вели дека куршумот користи оптички систем за управување во реално време, кој го следи движењето на куршумот и го насочува кон својата цел. Овој водечки систем всушност ја обезбедува високата стапка на прецизност кај снајперистите, без оглед на надворешните фактори кои можат да влијаат на траекторијата на куршумот, како што се временските услови или движењето на целта. „DARPA“ за прв пат го…
(0 гласови)
„Microsoft“ најави амбициозен план кој вклучува користење на компјутерски науки за да се ослободиме од ракот во текот на следната деценија. Тој план вклучува многу амбициозни планови, но сепак еден од најинтересните предлози го вклучува создавањето на ултра мали ДНК компјутери кои ќе живеат во телата на луѓето, следејќи ги клетките на ракот и репрограмирајќи ги во здрави клетки веднаш штом се појават. „ Сметам дека е многу нормална работа за „Microsoft“ да бара лек за ракот, бидејќи ние имаме огромна експертиза во компјутерските науки и тоа што се случува со ракот е компјутерски проблем. Тоа не е само аналогија,…
(0 гласови)
Да, очилата на “Snapchat“ се реални и се познати под името “Spectacles“, а шефот на компанијата Еван Шпигел ги претстави на една мала група на луѓе. Исто така тој открил дека компанијата е ребрендирана и преименувана во “Snap Inc“.  Според “Wall Street Journal“, првиот погоден за носење производ на “Snap Inc“ доаѓа “вооружен“ со камера која може да снима 10 секундно видео, кога ќе го допрете копчето во близина на украсните шари. Со секој допир се започнува ново снимање.  Резултатите не изгледаат како типично видео снимени со мобилен телефон или камера. Шпигел верува дека правоаголниот формат е "непотребен белег за…
(0 гласови)
Новата апликација на Google наречена Allo, доаѓа со „четбот“ кој овозможува следење на сите наши пораки кои потоа ги испраќа на анализа, со цел апликацијата во иднина да стане подобра. Google овие денови конечно ја претстави чет апликацијата Allo која беше најавена пред неколку месеци како апликација која ќе ги загрози WhatsApp и Viber. Сепак, непосредно после претставувањето на апликацијата, бурно реагираше Едвард Сноуден, кој ги советува луѓето да не ја користат Allo апликацијата, затоа што истата им овозможува на Google да ги читаат нашите пораки. Новата апликација на Google доаѓа со „четбот“ кој овозможува следење на нашите пораки и…
(0 гласови)
Паметните часовници дефинитивно не го остварија очекуваниот успех на пазарот. Токму затоа може и да го поставиме прашањето – што може да очекуваме од производителите? Овогодинешниот IFA Berlin саем веќе се одржа, а од паметните часовници не видовме речиси ништо. И додека Samsung и Apple сè уште до некаде туркаат со новиот хардвер, остатокот од индустријата ги паузираше новите производи сè додека не се утврди како стојат нештата помеѓу потрошувачите, а токму поради тоа најмногу ќе пати Google, односно неговата Android Wear платформа. Всушност, според последните извештаи од индустријата, трите најголеми Android Wear партнери LG, Lenovo и Huawei не планираат…
(0 гласови)
Според соопштението на Јапонската железничка компанија „JR Tokai“, рекордот од 590 километри на час е постигнат на тест полигонот со должина од 18 километри, а патувањето траело 19 секунди. На истиот овој полигон во Декември 2003 година беше поставен претходниот светски рекорд кој изнесуваше 581 километар на час. Од компанијата „JR Tokai“ тврдат дека ова не е максималниот лимит што овој воз може да го постигне и најавуваат наскоро пробивање на бариерата од 600 километри на час. Јапонците развиваат Маглев технологија уште од почетокот на седумдесетите години на предходниот век, но дури во 2011 година донесоа одлука за модернизација на железниците и…
Top