(0 гласови)
На овогодишната конвенција на “CES”, еден од изумите кој привлече големо внимание е “обратната микробранова печка” наречена “Juno” која може да излади пиво, шише вино или лименка газиран пијалак за многу кратко време. Овој специфичен уред е дизајниран од страна на калифорниската компанија “Matrix Industries” чија специјалност е производство на паметни часовници со топлинско напојување.  Ваквиот “изладувач” користи термоелектричен мотор за ладење кој ја струи водата околу пијалакот со голема брзина, со што се намалува неговата температура и истиот е спремен за консумирање штом излезе од “обратната микробранова печка”. Претставен е прототип кој може да излади само еден пијалак, но…
(1 Гласај)
Според информациите кои излегоа после работилницата која ја организирал Твитер во средата на саемот за потрошувачка електроника (CES) во Лас Вегас, наскоро на оваа социјална мрежа ќе се појават значителни можности. Корисниците ќе можат да одредат кој смее да одговара на нивните објави, на пример само оние кои се споменати или некоја посебно формирана група. Ќе биде овозможена и целосна забрана за одговарање. Целта на компанијата е да спречи „затрупување“ на оригиналните пораки со голем број одговори како и потсмевање. Ограничувањето на одговори може да се направи пред објавата на твитот, а и понатаму секој може да го цитира вашиот…
(0 гласови)
Научници развија систем на ласери кој може да го испитува човечкото тело, приближно како ултразвук, но од далечина.Системот може точно да претстави што се случува во телото на личноста до длабочина од околу 6 сантиметри, стои во соопштение од Технолошкиот институт во Масачусетс (МИТ). Иако тоа не изгледа како многу, сепак, е важен прв чекор во отстранувањето на физичкиот контакт од ултразвучните скенови бидејќи тоа некогаш може да воведе варијабилност во читањата на лекарите.Системот опишан во истражувањето објавено во списанието „Лајт: Сајенс енд апликејшнс“ користи два ласера: еден за генерирање звучни бранови кои отскокнуваат во телото на пациентот и вториот…
(0 гласови)
Сензорите на "Insight Lander" на НАСА, на Марс детектирале звук кој го произведуваат северозападни ветрови, кои дуваат со брзина од 16 до 24 километри на час. Звукот го забележал сензорот, откако ја кренал вибрацијата која ја создала насоката на ветерот. Друг сензор кој детектирал звук на Марс бил сеизмометарот "Insight", кој го снимил звукот кој ветерот го произвел додека минувал над поставените соларни панели.  ""Insight Lander" е однесува како огромно уво", објаснил Том Пајк, член на научниот тим на "Insight", пренесува "Sputnik". "Lander" на Марс се спуштил на 26-ти ноември 2018-та година. Веќе пет дена подоцна сеизмометарот забележал вибрации, кои…
(0 гласови)
Употребата на 3Д печатачите во архитектурата во последно време значително напредува. Уште еден од доказите колку технологијата во денешно време брзо напредува е веста дека во Мексико е изградена првата населба со помош на 3Д печатачи. Идејата на проектот која ја покренала непрофитната организација „New story“ е дека се обезбедуваат пристапни станови за социјално загрозните семејства. Во населбата во гратчето Накајуки, во мексиканската област Табаско досега се населени две куќи. Предвидено е таму наскоро да бидат населени вкупно 50 семејства. Употребата на 3Д печатачите во архитектурата напредува па новиот пристап кон изградбата е насочен кон таа технологија - новите генерации.…
(0 гласови)
Купивте одличен нов телефон и неколку месеци подоцна сфативте дека не е брз како некогаш? На сите тоа им се случува порано или подоцна, а проблемот не е ограничен на поевтините уреди - и многу врвни телефони се склони на барем благо забавување по повеќемесечна употреба. За среќа, пишува "AndroidCentral", постојат неколку едноставни начини да го вратите својот телефон во полна брзина.  Користете "Files by Google" да ги исчистите кешираните податоци и просторите за складирање Апликацијата за управување со датотеки која ја направил Google, не само што ги анализира неискористените датотеки и апликации, туку овозможува и лесен пренос на датотеки.…
(0 гласови)
Компанијата која се занимава со интернет безбедност и заштита на лозинки “SplashData”, секоја година од 2011 формира листа на најлоши лозинки на светот. Оваа година, компанијата анализирала повеќе од 5 милиони лични лозинки кои во текот на годината се појавиле на интернет и со тоа ја формирала деветтата по ред годишна Листа на најлоши лозинки (Worst Passwords List).  Листата ги прикажува најлошо рангираните лозинки за 2019 година и местото на кое тие се наоѓаат во однос на минатата година (стрелката покрај секоја лозинка покажува за колку места таа опаднала или се искачила на листата во однос на 2018 година). На…
(0 гласови)
Последната деценија беше одлична за Facebook, кој според листата на фирмата за аналитика App Annie, ги поседува четирите најпопуларни апликации. Прво место на списокот на најпопуларни апликации за уреди со Android и iOS го зазема Facebook, потоа следи второпласираниот Facebook Messenger, третопласираниот WhatsApp и Instagram на четвртото место. Сите четири апликации се во сопственост на компанијата Facebook. Во топ пет влезе и Snapchat, шести е Skype, седмото место припаѓа на апликацијата TikTok, додека UC Browser е на осмото место. YouTube е дури девети на листата, а Twitter ги заокружува топ 10-те. Овие податоци јасно говорат дека Facebook доминира во секојдневието на луѓето од 2010…
Top