Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала внатрешната истрага водена на милиони апликации. Во повеќето случаи, сепак, укинувањето не следувало после сериозни истраги, туку затоа што програмерите на апликациите не успеале да одговорат на барањата за бараните информации. Од март 2018 година, Фејсбук почна да се занимава со апликации кои имаат пристап до податоци на корисниците, откако беше откриено дека компанијата Кембриџ Аналитика на тој начин користела приватни податоци на милиони корисници во обид да влијае врз изборите во САД. По избувнувањето на скандалот, Фејсбук беше изложен…
Huawei во Минхен ја претстави својата нова генерација смарт часовници HUAWEI WATCH GT 2, заснована врз неодамна објавениот чипсет Кирин А1. Благодарение на малата потрошувачка на енергија на чипот, паметните часовници од серијата 42 и 46мм WATCH GT 2 ќе имаат непобедлив век на траење на батеријата и на своите сопственици ќе им овозможат уште подобро корисничко искуство што ќе ја промени идејата за тоа што може да направи еден уред за носење. Паметните часовници WATCH GT 2 се првите уреди на Huawei кои имаат „all-in-one“ стаклен 3D екран, кој формира поширок дисплеј. Новите паметни часовници ќе обезбедат повеќе спортски карактеристики…
Основачот на Фејсбук веќе подолго време работи на развој на геџет кој би го променил начинот на кој комуницираме. Фејсбук веќе одамна е многу повеќе од социјална мрежа. Денес тоа е и хардверска компанија која продава паметни екрани и очила за виртуелна реалност, а развива и сопствена криптовалута "Libra". Но, се чини дека ниту еден од тие проекти не е важен како "Orion" на кој Фејсбук работи веќе подолго време и кој би можел целосно да го промени начинот на кој комуницираме, пристапуваме и ги споделуваме содржините. Станува збор за очила за проширена реалност коишто компанијата на Закерберг ги развива…
Првата страница за онлајн запознавање match.com се појави во 1995-та година, популарниот Tinder беше лансиран во 2012-та година, а постои податок дека денес секој трет брак има започнато преку запознавање на интернет. И Фејсбук од минатата седмица има своја опција за запознавање. Имено, лансирана е нова услуга наречена "Facebook Dating" која беше претставена минатата година на "Facebook F8" конференцијата. Оттогаш беше тестирана во Колумбија, а од неодамна стана достапна во САД и уште 19 земји. Во Европа „љубов преку Фејс“ пристигнува на почетокот на 2020-та година. "Facebook Dating" е опција која всушност ќе создаде нова мрежа во рамките на Фејсбук,…
Опасниот софтвер во позадина тајно клика на оглас во рамките на апликацијата и се пријавува без ваше знаење на онлајн сервис кој се плаќа. „Џокер“ опасниот софтвер е наречен по негативецот од серијалот за суперхеројот Бетмен, доега е пронајден кај 24 апликации за Android оперативниот систем на Google кои се до неодамна беа достапни за симнување на Google Play. Пред Google да ги открие и отстрани, апликациите биле превземени и инсталирани повеќе од 472 илјади пати. Додека не се открие дали има уште заразени апликации, тешко е со сигурност да се процени колку уреди се потенцијално загрозени. Но, едно е…
Ова е телефонот чиј што назив е цврст/издржлив и веројатно е најверодостојниот наследник на еден од најиздржливите модели кои што ги паметиме, Нокиа 3310. Наследникот на 3310 е наречен 800 Tough, кој што може да се каже дека е направен за да биде неуништлив. Секако, поседува IP68 сертификат, но го поседува и воениот MIL-STD-810G сертификат. Направен е од гума најтврда полимер пластика и метал. Прашината и водата ништо не му можат, ниту пак калта, мразот, а под вода може да издржи до половина час на длабочина од метар и пол. Куќиштето е специјално изработено за да може телефонот да се…
После руската апликација за стареење, сега пристигнува една кинеска, но далеку поопасна. Да се разликува вистината од лагата на интернет станува сè потешко. Кинеската апликаиција ZAO е таканаречена автоматизирана "Deepfake" апликација која од една фотографија прави неверојатно реални видео монтажи. "Deepfake" е измама која стартуваше како интернет шега - на нечие тело може да се „залепи“ лицето на друг човек, па луѓето веднаш ја злоупотребија и лицата на популарните холивудски актерки и актери се најдоа „залепени“ на бројни порно филмови. "Deepfake" сега стана достапен за сите преку апликацијата ZAO која го автоматизира процесот на лажирање на видео снимки до таа…
Поради извештаите дека MacBook Pro моделите во 2015 година се запалија поради проблеми со батеријата, одредени авиокомпании почнаа да забрануваат внесување на лаптопи во пријавениот багаж. Наместо тоа, патниците мора да го носат со себе во рачниот багаж. Меѓутоа, се чини дека некои авиокомпании отидоа еден чекор понапред. Во разговори за Bloomberg, австралиската авиокомпанија Qantas потврди дека ќе ги забрани сите 15-инчни модели на MacBook Pro модели. Ова вклучува дури и новокупените 15-инчни MacBook Pro од 2019 година да бидат дел од тој список. Авиокомпанијата истотака забрани употреба на лаптопи во текот на летот, наведувајќи дека тие мора да останат…
Top