(0 гласови)
Оригинален и целосно функционален Apple-1 компјутер се најде на аукција и се очекува дека ќе биде продаден за нешто повеќе од 300 илјади долари. Според аукциската куќа RR Auction, овој компјутер е само еден од двата компјутери со процесор за кој се знае дека имаат „преживеано“, за разлика од Apple-1 моделот со MOS 6502 кои ги има повеќе. Synertek C6502 се смета за најредок пример на лиценцирање на 6502 процесорот од 1976-та година. Пронајдениот компјутер е реставриран и доведен во оригинална состојба минатата година, а реставрацијата ја извршил познатиот Apple-1 експерт, Кори Коен. Сопственик на компјутерот е SoftwareHouse, компјутерска продавница…
(1 Гласај)
Руските научници предложиле поставување соларни електрани на надморска висина од 300 и 1.000 километри. Московскиот радио-технички институт при Руската академија на науките, регистрирал патент за системски пренос на енергија од соларна електрана во орбита до планетата Земја, покажуваат податоците на веб страницата на руската Државна служба за интеркултурни иновации. Според документите, руските научници предложиле поставување на соларна електрана на надморска висина од 300 и 1.000 километри, а во текот на преминувањето на површинскиот рецептор, електричната енергија на Земјата да се пренесува со помош на микробранови.   „Преносот на енергија на Земјата од вселената може: 1. Да го осигура преносот на енергија…
(0 гласови)
Оваа професорка предвидува дека мобилните телефони ќе станат “минато“. Професорката од Универзитето Стерн во Њујорк, Ејми Веб, предвидела дека мобилните телефони наскоро би можеле да исчезнат и наведува дека тоа не би било првпат да дојде до радикална промена кога станува збор за модерната технологија, пренесуваат од агенцијата „Tanjug“. Таа предвидува дека ќе се појават нови уреди кои ќе ја преземат функцијата на мобилните телефони. „Денес расте продажбата на безжичните Блутут слушалки преку кои лесно се управува и со телефоните. Има сè повеќе направи со кои може да се управува со гласовни команди. Мислам дека наскоро повеќе нема да има…
(0 гласови)
Кинескиот технолошки гигант Huawei објави датум и место на претставувањето на Р40 серијата. Директорот на Huawei, Ричард Ју и официјално потврди дека Р40 серијата ќе биде претставена на 26-ти март во Париз. Претставувањето на Р серијата обично се случува на почетокот на годината, а минатогодишните модели Р30 и Р30 Pro исто така беа претставени на 26-ти март. Оваа година се очекуваат моделите Р40 и Р40 Pro, а можно е да бидат претставени и Р40 Lite и Р40 Lite Premium модели.   Инаку, Р40 и Р40 Pro ќе имаат значително подобри камери во однос на своите претходници. Pro моделот наводно ќе…
(0 гласови)
Позади ова производство на брендот „Prestigio“ стои визионерска екипа од Белорусија која смислила несекојдневен уред. Станува збор за тастатура која во поголемиот дел на својата поршина е чувствителна на допир и ефективно служи како тачпед. Притоа, преминот на дугмињата за куцање е целосно автоматски. На прв поглед, ова е уште една комплетно безжична тастатура - додека не ја допрете. Нејзините копчиња се чувствителни на допир. Со лесен допир на тастатурата и повлекување на прстoт на Click&Touch таа автоматски преминува во тачпед режим на работа.   Исто така првото притискање на некој од тастерите ја префрла во режим на куцање.   Во категоријата…
(1 Гласај)
Поради неверојатната сила и широк спектар на употреба, графенот (анг. graphen) се смета за материјалот на иднината, потврдиле европските истражувачи кои со оваа тематика се занимаваат веќе седум години. Во нивната книга, поточно деталниот водич за производство, група од 70 научнии на 500 страници ги доловила сите начини на графенот кои можат да донесат до револуција во речиси сите индустриски грантови. Ова истражување воедно спаѓа во групата на три најголеми научни проекти кои ги финансира Европската унија, а во која вложени се над милијарда евра. Станува збор за слоеви од графит, со дебелина од еден атом и должина од неколку…
(0 гласови)
Компанијата "Airbus" претставила модел за кој се верува дека е можеби иднината на дизајнот на патничките авиони. Моделот "Маверик", е претставен на Сингапурскиот саем за авијација, а со новиот дизајн "Airbus" настојува да ја избегне дологодишната традиција трупот на авионот да биде во облик на цевка.  Моделот, кој е во почетните фази на развој, одразува како би изгледал дизајнот на едно големо крило, концепт кој во главно се користи кај воените авиони. "Airbus" го започнал проектот во 2017-та година и почнал со истражувања на мал модел со далечинско управување во 2019-та година. Иако изгледа како да е од научнофантастичен филм,…
(0 гласови)
Јужнокорејската компанија ги изненади сите во салата за време на доделувањето на Оскарите, но и оние пред малите екрани, прикажувајќи реклама за својот нов телефон на преклопување кој и официјално ќе биде претставен утре во Сан Франциско. На видеото кое трае околу половина минута, не се споменува името на новиот уред, но ни дава увид во потенцијалните можности. Може да се види дека телефонот има минијатурен екран на надворешната страна кој ќе ги покажува основните нотификации како повици, пораки и слично. Исти така, видливо е дека во Samsung го задржале системот на преклопување кој беше развиен за Galaxy Fold. Новиот…
Top