(0 гласови)
Изумот на Морган Калбертсон е толку многу опасен што две компании за информатичка безбедност, објавиле посебни извештаи за него. 25-годишниот Американец Морган Калбертсон, е брилијантен студент и вработен во фирмата „Fire Eye“, е најопасниот светски хакер, тврди Федералното истражно биро (ФБИ). Истражувачите се убедени дека токму Калбертсон го креирал злогласниот софтвер „Dendroid“ за провалување во оперативниот систем „Android“ за собирање информации од други уреди. Американското Министерство за правосудство го затворило црниот пазар за хакери. Инаку, Калберстон работел со елитен тим за ''напредни закани'' кој што ги проучува тактиките за напади, како оние на американските банки, трговски податоци или пак Белата куќа, кога хакерите провалуваат во системите и со месеци крадат информации.…
(0 гласови)
Apple има стотици продавници ширум светот кои служат како изложбени, продажни и сервисни центри. Сепак, сега за прв пат ќе биде отворена нова продавница, која ќе биде изградена на вода. Компанијата ги потврди плановите за изградба на продавница во форма на топка во близина на одморалиштето “Marina Bay Sands” во Сингапур. Продавницата ќе биде лоцирана на местото на „кристалниот павилјон“ каде порано таму се наоѓал ноќен клуб. „Apple“ ќе направи структура од стаклени панели кои ќе го рефлектираат небото над Сингапур во текот на денот, и ќе свети како фенер во текот на ноќта. Врската со копното ќе биде двојна –…
(0 гласови)
“Microsoft” објави дека наскоро ќе престане да го поддржува носталгичниот “Internet Explorer” и дека ќе го укине програмот до 2021 година. Според најавата, поддршката за овој пребарувач завршува на 30 ноември оваа година за веб апликацијата “Microsoft Teams”, додека преостанатата поддршка за неговата мрежна услуга како што се “Office 365”, “OneDrive” и “Outlook” ќе престане на 17 август 2021 година.  “Купувачите одамна користат “Internet Explorer” и некогаш онлајн опкружувањето беше многу помалку софистицирано отколку денес”, велат од “Microsoft”.   “Оттогаш отворените веб стандарди и новите пребарувачи – како новиот “Microsoft Edge” – овозможуваат подобри, поиновативни искуства во мрежата. Веруваме дека…
(0 гласови)
Откако хакерите успеаа да упаднат во Twitter и Nintendo, уште еден технолошки гигант се најде на нивна мета – станува збор за Intel. Имено на интернет се појавиле дури 20 GB доверливи документи на Intel кои се однесуваат на инженерските податоци поврзани со нивните чипови и процесори. Податоците биле објавени на популарната платформа Telegram, а иако на прв поглед не изгледале како важни, всушност би можеле да претставуваат голем проблем за Intel и милиони корисници ширум светот. Имено во таквите податоци се кријат и информации за BIOS што може да доведе до развој на злонамерни програми кои би искористувале било какви слабости кои евентуално се…
(0 гласови)
Веројатно досега сте испратиле многу барања за пријателство на социјалната мрежа Фејсбук, а конечно може да видите дали вашата покана сè уште е на листата на чекање, доколку сакате да ја повлечете истата. Да разјасниме. Доколку некоја личност го прифатила вашето барање за пријателство, тогаш автоматски истата ќе биде видлива на вашата листа на пријатели. Меѓутоа, постојат и личности кои што допрва треба да го прифатат повикот. Некои можеби не го виделе, или пак свесно го игнорираат. Директен линк Најлесен начин да проверите дали некој го прифатил вашето барање за пријателство или пак не е да кликнете на ОВОЈ линк, доколку веќе…
(0 гласови)
Мрежата од новата генерација ќе ви овозможи да симнете филм од 2 часа за помалку од 10 секунди. Новата 5G технологија, иако честопати е во средиштето на теориите на заговор и лажните вести за штетноста, во пракса носи големо подобрување на постојната технологија 4G/LTE. Брзината е една од најголемите предности на мрежата 5G и се очекува да биде до 100 пати побрза од редовниот 4G. Брзината на преземање(download speed), која се проценува на околу 10 MB/s кај мрежата 4G / LTE Advanced, за 5G мрежата е 100 MB/s. Со овие брзини, 2-часовен филм може да се преземе за помалку од…
(0 гласови)
„Ракутен Вибер“, една од водечките апликации за размена на пораки и бесплатна комуникација, соопшти дека ја прекинува деловната соработка со Фејсбук, објави весникот The Sunday Morning. „Злоупотребата на кориснички податоци од страна на Фејсбук и неможноста да се справиме со насилниот говор на оваа социјална мрежа ги премина сите граници, поради што Вибер презема соодветни мерки, како што е прекин на закупот на рекламен простор и отстранување на сите точки на контакт од неговата платформа за да заштити повеќе од милијарда свои корисници,“ стои во изјавата на компанијата „Ракутен Вибер“ цитирана од весникот.  „Фејсбук покажува слаба проценка и не умее…
(0 гласови)
Израелските научници измислија маска за повеќекратна употреба која може да го убие коронавирусот од топлината со напојување преку полначот за мобилен. Процесот на дезинфекција трае околу 30 минути – и корисниците не би требало да ја носат маската додека е поврзана со полначот, изјави професорот Јаир Еин-Ели, кој го водел истражувачкиот тим на Универзитетот Технион во Хаифа. Новата маска има USB порт кој се поврзува со извор на струја како што е стандарден полнач за мобилен и го загрева внатрешниот слој со јаглеродни влакна до 70 степени Целзиусови, што е доволно висока температура да ги убие вирусите. Еин-Ели изјави дека…
Top