Канадскиот авантурист Елија Сајкали фотографирал една застрашувачка сцена на врвот на Хималаите.

Имено, веќе со денови се пишува како на патот кон Монт Еверест настанал голем “метеж” поради што починале 11 планинари за само 9 дена. Редовите за нив биле кобни поради недостатокот од кислород. 

На фотографијата на Сајкали се гледа мртов алпинист кој сè уште бил врзан за патеката која води до врвот на Еверест.

“Овој јаден човек виси таму, 2.130 метри над т.н. “Долина на тишината”, сите можеа да го видат и да се потсетат дека смртта е секогаш зад аголот. Дали е ова “сонот за Еверест кој го замислувавме”, напишал алпинистот.

 

“Пројдовме покрај 60 луѓе во текот на ноќта и дојдовме до врвот дури по изгрејсонцето. Температурата беше под нулата, а нивото на кислорот многу ниско. Сонцето го осветлуваше патот кон врвот и видовме човек кој починал. Иако ми беше жал за него и за неговото семејство, знаев дека морам да продолжам понатау. На 9000 метри над нивото на морето, немате друг избор. Кој е тука одговорен? Поединци, компании? Владата? Што е тука решението?”, се запрашал Сајкали.

View this post on Instagram

What’s next for us? The Lhotse Face and Camp 3. . Thousands of feet of sheer vertical ice, Lhotse is the gateway to Mt. Everest on the South Side in Nepal. Just a few weeks ago, the face was crystal smooth. Thanks to Madison Mountaineering and the Sherpa fixing team, safety ascent and descent lines have been installed to assist everyone accessing the upper part of the mountain all the way to the summit. . In this photo you can see the Yellow Band and the Geneva Spur. Two iconic obstacles we must overcome to reach the South Col of Mt. Everest. . Today, we sit at camp 2, monitoring the wind and weather patterns, ready to move or hold back, all pending the weather forecasts. . Summiting Everest comes down to a number of factors, some you can control others you cannot. Timing your ascent to coincide with the right weather window is everything. You can have done everything right and if you get this detail wrong it will shut your entire operation down, force you back and abandon your dream. . You make choices every day. The culmination of your choices lead you to success or failure. The choice of your Everest logistical outfitter IS the key to your success. In our case, I’m incredibly confident in @madisonmtng and the entire Nepalese team that makes the magic happen behind the scenes. . I’ll do my best to keep you all updated as we get closer to the top of the world. . . . #Everest #Mountaineering #summit #Everest2019 #adventure #travel #nature #photography #explore #wanderlust #EarthCapture #instagood #mountains #travelphotography #beautiful #sky #travelgram #hiking #outdoors #naturephotography #winter #sunset #instatravel #trip #timelapse #astrophotography #night #RemeberingDad

A post shared by Elia Saikaly (@eliasaikaly) on

Поради новонастанатите случаи, властите на Непал се под удар на светската јавност. Тие ги отфрлиле обвиненијата дека за зголемениот број на жртви на Монт Еверест се виновни преголемиот метеж, односно преголемиот број на планинари на врвот. Директорот на одделението за туризам, Данду Раџ Гимир, изјавил дека е потребно да се разгледаат и други аспекти како што се лошите временски услови.

Фотографијата на Нирмал Пурџа најдобро го покажува метежот на највисокиот врв на светот.

 

Иврит Тејлор има само 29 години, но зад него стои технолошко-маркетиншко деловно царство кое го градел во последните десетина години.

Тој веќе два пати досега се нашол на листата “30 под 30” на Форбс, посветена на младите успешни претприемачи, но неговиот пат воопшто не бил лесен. 

Секако, не е лесно да се изгради успешна компанија од ништо, но патот на Тејлор до деловното царство делумно го одбележал и фактот дека тој на само 17 години останал бездомник, а раното детство го поминал опкружен со банди и улични конфликти.

Имал само 7 години кога за првпат бил сведок на пукање, раскажал во разговор со претприемачот Џерард Адамс.

Младиот сериски претприемач изјавил за “Business Insider” дека благодарение на проектот “ArtX” верува дека ќе ја трансформира индустријата на уметноста. Станува збор за дигитална платформа која на уметниците, со помош на вештачка интелигенција, би требало да им помогне нивните дела да допрат до пошироката јавност, да ја градат и зајакнуваат својата публика и поефикасно и поуспешно да ги продаваат своите дела. Тејлор се водел од личните мотиви кога ја покренал оваа платформа:

“Одев во галерии и луѓето не ме забележуваа и не разговараа со мене. Сакав да купам уметничко дело, но ме избегнуваа”, го споделил своето искуство, додавајќи дека се случувало и галериите да го одбијат кога посакувал нешто да купи.

“Да не бев веќе одредена личност, воопшто не би имал пристап до тие дела. Просто помислив колку е тоа недемократски и нефер”, истакнал Тејлор. 

Токму затоа, неговата платформа им нуди простор токму на оние неафирмирани и потценети уметници кои не би можеле да го пронајдат своето место во традиционалните галерии. Освен тоа, сака секој кој го интересира некое дело или уметнички правец, да може на достапен начин да дознае нешто за истото, независно од тоа колку е стручен во тоа поле.

 

Втората најмала држава на светот, Монако е меѓу најгусто населените земји на светот со своите 38,300 жители, но исто така е и дом на дури 12,261 милионери.

Оваа бројка за само пет години скокнала за 12%, па сега секој трет жител на Монако на својата сметка има барем најмалку еден милион долари, пренесува “Business Insider”.

Стапката на сиромаштија во Монако изнесува нула, а БДП по глава на жител изнесува 165,420 долари.

Всушност, Монако е една од само четирите земји ширум светот чиј што БДП по глава на жител надминува 100 илјади долари. На прво место е Лихтенштајн со 166,021 долари (но оваа земја иако е мала, сепак има 80 пати поголема површина од Монако), на второ место е Монако, а потоа следуваат Луксембург и Бермуда.

Од вкупниот број на жители, дури 75% се доселеници, односно постојани жители на оваа држава кои што се родени во некоја друга држава. Монако е домот на една од најскапите улици на светот, авенијата Принцеза Грејс која го добила името по некогашната принцеза на Монако.

 

Освен што станува збор за прескап град-држава, Монако исто така е и меѓу најбезбедните места на светот. Во Монако има по еден полицаец на 100 жители и градот е покриен со 24-часовен видео надзор.

Потрагата па исчезнатото девојче и натаму трае и повеќе од една деценија подоцна, бројни детективи за британските медиуми ги изнесуваат своите мислења во врска со случајот.

Еден од најпознатите детективи во Велика Британија, тврди дека исчезнатото девојче Медлин Мекен можеби одлутало, пред да ѝ се изгуби секаква трага, пренесува британски „Мирор“.

Џим Гембл бил најстариот полицаец кој работел на заштита на децата во Велика Британија кога Медлин Мекен исчезна во 2007-ма година. Тој тврди дека малата Медлин можеби и воопшто не излегла од својата соба.

 

„Или некој ја одвел – тоа би можело да биде било кој, или пак Медлин лутала таа ноќ, се повредила и нејзиното тело никогаш не е пронајдено. Морате да ја земете во предвид и хипотезата дека е можно и дека е киднапирана“, изјави Гембл кој на почетокот беше еден од клучните детективи во истрагата.

Тој за британските медиуми изјави дека ништо не е сигурно, освен тоа дека Медлин исчезнала и додаде дека разбира дека семејството на девојчето не го поддржува овој аргумент. Извор близок до истрагата тврди дека родителите отсекогаш тврделе дека нивната ќерка е киднапирана и тврдат дека таа едностано не одлутала самата.

Малата Медлин исчезна во 2007-ма година кога со нејзините родители била на одмор во Португалија. Тогаш имала само три години и засега нема никаква трага од девојчето.

 

Британската полиција неодамна ги контактирала португалските власти во врска со овој случај, но сето тоа и повеќе од една деценија подоцна е во ќорсокак. Една од можностите кои сега се истражуваат е тоа дека Медлин можеби и самата го напуштила апартманот.

Досега се проценува дека над 13 милиони евра се потрошени за потрагата по Медлин, а дополнителни 170 илјади евра беа одобрени оваа година од страна на британското министерство за внатрешни работи.

Во текот на последните две децении, Џејми Оливер бил еден од најпознатите телевизиски готвачи на светот, а до таа титула дошол благодарение на својата емисија "Гол Готвач".

Меѓутоа, минатите неколку години Џејми се наоѓа во сериозни финансиски проблеми, што кулминирало со затворање на дури 22 негови ресторани ширум Велика Британија. 

Компанијата "Jamie Oliver restaurant Group" во вторникот поднела барање за стечај, а повеќе од 1.000 луѓе останале без работното место. Меѓународната франшиза Џејми Оливер, односно 61 негов ресторан ширум светот, ќе продолжи со работа.

Во живот се одржале и три ресторани на лондонскиот аеродром Гетвик, но не е познато уште колку долго. Ако дојде и до нивно затворање, без работа ќе останат уште 300 луѓе.

 

Џејми Оливер моментално е во минус од 71,5 милиони фунти. Проблемите на славниот готвач и не се толкава новост, со оглед на тоа дека бројот на неговите ресторани внатре во ланецот, во последните две години, се намалил за дури 17.

Оливер за тоа го обвинил растот на цената за закуп и работа, како и "гостите кои крадат работи од тоалетите, и персоналот кој краде намирници и вина".

Растот на цената на закупот на простор и натаму се наведува како една од причините за пропаста на ова 11 години старо кулинарско царство, но е и како единствена.

 

Компанијата уште пред две години била потресена од референдумот за Брегзит и тогашниот пад на фунтата, поради што поскапел увозот на намирници, а компанијата на Оливер речиси банкротирала. Како причина се споменуваат и големиот број на ресторани во Британија.

Сето тоа, во комбинација со, како што велат гастрокритичарите, прескапите јадење на Оливер, не можело да излезе на добро.

Некои експерти, како причина за падот на посетеноста на рестораните ја наведуваат и нефлексибилноста во работењето, со оглед на тоа дека Џејми упорно се спротивставувал на трендот за достава на храна.

Компанијата "Facebook" го финализира планот за лансирање на сопствени криптовалути наредната година.

Компанијата има намера до првиот квартал на 2020-та година да воспостави систем за дигитално плаќање во десетина земји, а до крајот на оваа година ќе почне со тестирање на своите криптовалути, кои интерно ги нарекува "GlobalCoin". 

Се очекува дека Фејсбук на лето подетално ќе ги претстави плановите, а основачот на Фејсбук, Марк Цакерберг веќе за тоа разговарал со гувернерот на Банката на Англија, Марк Карни.

 

Двајцата минатиот месец разговарале за можностите и ризиците кои ги носи создавањето на криптовалута, а Facebook исто така од службениците на американското Министерство за финансии барал совет за оперативни и регулаторни прашања.

"Facebook" е во преговори со компании за трансфер на пари, вклучувајќи ја и "Western Union", бидејќи бара поевтини и побрзи начини за праќање и примање на пари од оние кои немаат банкарски сметки.

 

На денешен ден, 25-ти мај, се славеше најпопуларниот празник во поранешна Југославија – Денот на младоста.

Централниот настан на овој симболичен празник на социјалистичкиот концепт на братство и единство беше слетот на стадионот ЈНА во кој учествуваа пионери, младинци, студенти, но и припадници на сите родови на војската на СФРЈ. На настанот му претходеше носење на штафетата на младоста која претходно поминуваше илјадници километри од Триглав до Гевгелија, за на “саканиот претседател” да му ја предадат познати спортисти или угледни младинци. 
 

Последната штафета е направена и донесена во Белград во 1987 година, седум години по смртта на Јосип Броз Тито.

И покрај тоа, празникот кој го одбележуваше датумот на раѓање на претседателот успешно ја “преживеа” и неговата смрт и распадот на Југославија, а со тоа многумина и денес го одбележуваат, но тврдејќи дека тогаш се живеело многу подобро.

 

На денешен ден, на тие убави времиња ќе се присетат и оние кои со носталгија гледаат на животот во Југославија, но и оние кои не би се вратиле во тоа време, а дел од тогашната атмосфера е прикажана на видеото во продолжение:

 

Пред нас е лето со опасни топлотни бранови, долги сушни периоди и временски непогоди, објави метеоролошкиот сервис “AccuWeather” во својата долгорочна прогноза за цела Европа.

Балкански полустров 

Додека сувото и врело време ќе доминира во поголемиот дел од Европа, на Балсканскиот полустров му се заканува невреме со грмотевици. Иако регионот нема да биде имун на топлотните бранови, екстремните горештини ќе бидат ограничени на одредени области.

Непогодите со грмотевици од Медитеранот и источна Европа ќе ја загрози областа од Грција до Србија, Романија и Бугарија. Грмотевиците претежно ќе се појавуваат во попладневните и вечерните часови, со зголемен ризик од силни ветрови и град. Бурите често ќе се шират кон запад, носејќи олујно време во Италија.

Западна и централна Европа

Пиринејскиот полустров ќе биде погоден од растечки температури со многу мал процент на дождови веќе од јуни. Областа од Португалија и Шпанија до Унгарија и Полска ќе биде погодена од долги топлотни бранови. Пеколните горештини ќе започнат во јуни и ќе траат подолго од претходното лето кога беа забележани рекордни температури во Португалија, Белгија, Холандија, Германија и на Скандинавскиот полуостров.

Интензивно високите температури и долгите сушни периоди ќе го зголемат ризикот во поголемиот дел од западна и централна Европа. Најзагрозени ќе бидат подрачјата помеѓу северна Португалија и северна Шпанија, како и од Алпите до Германија и Чешка.

 

Топлотни бранови во внатрешноста на Европа

Сувото и сончево време ќе доминира во Ирска, јужниот дел од Велика Британија и северна Франција. Кратките топлотни бранови ќе траат околу три дена пред студениот ветер да донесе освежување. Температурите воглавно ќе бидат над просекот од јуни до август, но најсилниот топлотен удар ќе ја погоди внатрешноста на Европа.

За разлика од минатото лето кога беше погодена од екстремни температури и пожари, Скандинавија во наредните месеци ќе може да очекува потипично време за тој период од годината. Пеколните горештини ќе ја заобиколат и источна Европа, иако температурите таму би можеле да достигнат и до 38 Целзиусови степени кон средината на летото.

Областа од јужна Литванија до западна Украина има најмногу шанси да биде погодена од екстремно високи температури, додека бурите со грмотевици можат повремено да се очекуваат во јужна Белорусија, Украина и Молдавија.

Џордан Адлард Роџерс целиот живот бил сиромашен работник, а потоа една несреќа и ДНК анализа целосно му го промениле животот.

Имено, Џордан целиот живот се обидувал да докаже дека е син на аристократот Чарлс Роџерс, но богаташот константно ги одбивал неговите барања за ДНК тест. 

Меѓутоа, Чарлс кон крајот на август минатата година бил пронајден мртов од предозирање во својот автомобил, па било изведено тестирање. Џордан докажал дека е син на Чарлс.

Бидејќи братот и мајката на Чарлс се исто така мртви, на Џордан му припаднал неговиот имот од 1.536 ари и имот во вредност од 50 милиони фунти. Џордан сега живее во неговата вила. Бидејќи живеел од помош на државата, сега не може да верува колку ДНК тестот го променил неговиот живот.

Момчето се сомневало дека Чарлс е негов татко од својата осма година, му доаѓал на врата, му пишувал писма, но се било залудно.

 

"Му понудив да направи ДНК тест кога бев помлад, но тоа никогаш не се случи, па кога имав 18 години му тропнав на вратата и го прашав дали можам да го добијам тестот, и ми кажа тоа да го направам преку адвокат. Тогаш имав 18 години. Напишав уште писма во своите 20-ти години, но никогаш не добив одговор, а потоа пред три години стапив во контакт со полномошникот Филип Кер, кој ме извести дека тестот е одбиен. Кратко потоа ми се јави, но да ми каже дека Чарлс бил пронајден мртов", се потсетува Џордан.

Чарлс и покрај богатството имал тежок живот, бидејќи бил зависник од наркотици, и умрел од предозирање. Во последните месеци живеел во својот автомобил, наместо во својата вила. Служел како морнарички поручник во британската војска, а тешко го погодила смртта на својот брат Најџел, кој починал од рак.

 

Џордан, кој и самиот неодамна станал татко, вели дека нема да заборави од каде дошол.

 

 

"Apple" би можел да има големи проблеми поради ставањето на "Huavei" на црната листа на Америка.

Имено, светските пазари за капитал нервозно реагирале по блокирањето на таа компанија. 

Акциите на "Apple" вчера паднале по предупредувањето на аналитичарите од HSBC дека поголеми тарифи на кинеската роба ќе ја принудат компанијата да ги крене цените, со сериозни последици за побарувачката на Apple производите.

 

Аналитичарите од "Morgan Stanley" предупредуваат дека пропаста на преговорите и долгорочно високи царински тарифи би можеле да ја турнат глобалната економија во рецесија.

Кинеската влада веќе најавила дека ќе го возврати ударот. Доколку тоа го направи, забраната би можела да ги опфати и кинеските добавувачи на Apple, како и нивните производи.

Штета ќе имаат и "Qualcomm" и "Corning" кои ќе ги изгубат приходите од милиони телефони кои "Huawei" глобално ги продава.

 

Top