Научниците пронајдоа докази на крајбрежјето на шкотските карпи во камените остатоци кои настанале поради огромен удар. Научниците сметаат дека дошло време за целосен геофизички преглед на Минч за да се открие дали шкотскиот мореуз крие древен метеорски кратер.

Идејата за тоа дали таква структура се наоѓа помеѓу западниот остров и копното на Шкотска, првпат е спомната во 2008-та година.

Тимот од Универзитетите на Оксфорд и Абердин веруваат дека можат да одредат каде паднал вселенскиот објект на Земјата.

 

Уредниците на списанието „Геолошко друштво“, д-р Кен Амор и неговите колеги велат дека таа локација е сместена на околу 15 до 20 километри западно и северо-западно од заливот Енард - на дел од патот преку Минч кон Сторновеј во Надворешните Хебриди.

Објектот би бил закопан длабоко под морското дно, додаваат тие. Тоа е интригантна перспектива, пишуваат од Би-би-си.

 

Досега доказите објаснуваат дека тоа се случило пред околу 1.2 милијарди години кога континентите изгледале многу поразлично од сегашните , а животот на нашата планета постоел само во океаните.

Клучниот доказ кој го потврдува тоа е групата на црвенкасти карпи на источната страна од Минч. 

Ако на детето сте му купиле компјутер или го подготвувате компјутерот за користење во училиште, или пак, имате лични причини како „случајно“ влегување на Редит или Инстаграм преку работното време, постои решение.

Која и да е вашата причина за блокирање на веб-страниците во Google Chrome, процесот е многу едноставен. Сè што треба да направите е да инсталирате „Block Site“.

Дополнителната апликација за Chrome, можете да ја инсталирате откако ќе се пријавите на својот Google профил, а потоа симнете ја преку официјалното мени на Chrome. Во горниот десен агол од екранот, треба да видите портокалов штит со симбол „Cancel“. Кликнете на него и потоа на точката која ќе ја видите во прозорчето што ќе се отвори.

 

Внесете лозинка и размислете за активација на „Работниот режим“ во одредени часови од работниот ден. Како да додадете страници?

Постојат два начини:

1. Во опцијата за проширување, кликнете на „Block Sites“ на врвот на менито на левата страна на екранот и потоа рачно внесете ги веб-страниците кои сакате да ги блокирате на табличката од десна страна.

2. Втората опција е едноставно да отидете на страната што ја сакате и да ја блокирате со тоа што само ќе кликнете на штитот и потоа опцијата „Block This Site“.

Ако некогаш сакате да ја промените опцијата, кликнете на штитот, отидете во опциите и погледнете ја листата со „Blocked Sites“. Таму кликнете на црвениот круг со бела цртичка за веднаш да ја одблокирате веб-страницата. 

 

По објавувањето на скандалозната снимка од возилото на итна помош, била отворена истрага против работникот.

На социјалните мрежи се појавила шокантна снимка од Романија на која се гледа како медицински работник со салама по глава удира човек во несвест, додека пациентот се пренесува во болница. 

Работникот неколку пати со салама го удира човекот со маска за кислород на лицето, а во еден момент, се слуша како вели: "Сакаш салама, еве ти ја во глава! Пијаницо".

Откако снимката се проширила, отворена била истрага против работникот и романската итна помош. Реагирала и министерката за внатрешни работи на Романија, Кармен Дан.

"Бев огорчена од снимката која покажува како член на итната помош се шегува со пациент на кој му е потребна помош. Неговата постапка фрла дамка на целата институција и на стотици луѓе кои својата должност ја вршат чесно и професионално", рекла таа.

 
 
 

 

Тајлах Робертс (24), поранешна натпреварувачка за австралиски „Топ модел“, сега е блогерка која промовира позитивен став кон телото.

Своите полуголи фотографии не ги фотошопира на Инстаграм, туку без проблем ги покажува сите мали несовршености од кои секоја жена се срами.

Откако објави селфи со долна облека и го покажа целулитот, нејзините 47.000 следачи се воодушевиле.

„Можам да напишал долг статус за тоа колку ова претходно ме повредуваше и колку плачев бидејќи без незадоволна од својот изглед, но со поголемо задоволство ова ќе го објавам со намера да го прикажам целулитот како нешто нормално, со надеж дека некој ќе сфати дека и тоа е прекрасно“, рекла Тајлах.

View this post on Instagram

CHESSIE, can you handle this? (She can defs handle it?) @chessiekingg Jiggling was literally always one of my worst fears in life. I remember in primary school I would pinch my thighs and calves wondering why they were so much bigger than the other girls. Why did I have to wear sizes that were so much bigger? Why was I so much taller and broader? Diet culture somehow had already weaved its way into my adolescent brain and I was dieting from a very young age. I used to eat plain wheat-bix for breakfast because sugar was the enemy and I would run on a treadmill after school until I couldn’t go any further desperately wanting to look like the girls who always won cross country. When I failed I blamed my willpower, my lack of self control and just kept thinking that the next week when I started all over that this time would be different. THIS is what I want young girls to avoid, to teach them that there are far worse things in life than a jiggle or a roll. If you are jiggling YOU ARE LIVING! And that in itself is incredible. I’m not going to lie, posting this slightly terrified me but I wanted to prove to myself that no matter what others think I still am capable of loving myself. Can YOU handle that? I challenge you to take a little video and send it over to @chessiekingg she’s about to make THE most iconic film clip???✨ Summer is coming ladies. Get that bikini body out, we’ve all got them. No matter what size you are??? #bodyconfidence #bodylove #jiggle

A post shared by TAYLAH ROBERTS (@taylahroberts1) on

Нејзините следачи веднаш го пофалиле овој храбар чекор и ја наградиле со повеќе од 5.000 лајкови.

„Како мајка на четири деца, ти благодарам за ова. Луѓето како тебе треба на идните генерации да им пренесат дека е сосема во ред да не бидеш совршен“, гласи еден од коментарите.

Тајлах уште претходно открила дека настојувањето да стане модел ја одвело на, како што рекла, мрачно место и постојано се прашувала дали некогаш ќе биде доволно слаба.

View this post on Instagram

❗️TW❗️All I see in the photo on the left is sadness, exhaustion, insecurity and lack of worth beyond size. This is what an industry only focusing on what your outer shell looks like does to you. Especially to someone that is not supposed to be that small, I was always always fighting to stay that way. Terrified that in an instant my dreams would be ripped away from me if the number on a measuring tape had increased by half an inch. I feel blessed to have almost fully recovered from this dark place I once called home but I still get glimpses of it and it’s usually around this time of year.. Fashion week. I see past the glossy backstage images of playful smiles, toned fit bodies, the most elite of the industry and remember the 5am wake ups, your face prodded with makeup all day, on and off until your eyes are bloodshot and can’t take it anymore. Your hair is pulled, curled, straightened, gelled, brushed, broken, extensions put in then ripped out, handled like it’s not attached to a person underneath. If you don’t smoke already now is the time to contemplate it, maybe that will make me not want to eat the sweets put out whilst I stand around in a bikini, waiting to be pushed onstage in shoes that are 2 sizes too small. These are just half the physical limits you’re pushed to don’t get me started on the emotional ones. Being told “if you’re not opening or closing the show that you’re just a filler.” Feeling humiliated in a room full of models when the castings director doesn’t even bother to look up from his desk when you’ve waited in line for hours. Comparing yourself to every single other girl and racking your brain as to why you didn’t book the show that you’ve always wanted. Questioning if it was my walk, am I not pretty enough, I must not be thin enough, I’m definitely not good enough. And this is only in Australia! Where it’s deemed “not as serious,” “not as bad” and “chill in comparison to FW overseas.” I cast for couture one show season in Paris and I thank fuck I didn’t book any of those shows. Don’t get me wrong there were some highlights, some smiles and memories shared with friends but all the shit that comes with it outweighs those moments CONT.

A post shared by TAYLAH ROBERTS (@taylahroberts1) on

Под фотографиите - “како модел и несигурна личност“ и “денес“, напишала: „Сè што гледам на левата фотографија е тага, исцрпеност, несигурност и недостаток на самодоверба. Тоа е она на што се фокусира модната индустрија.“

Еден корисник на Редит упатил прашање до сексуалните работнички кои се најсмешните работи кои клиентите некогаш ги побарале од нив, а расправата привлекла илјада корисници на оваа социјална мрежа.

Одговорите се секакви... 

1. “Мојата цимерка е ескорт девојка на која еден тип еднаш ѝ плати за да се преправа како трие од себе розова пена за изолација и да му кажува колку тоа ја чеша – додека типот мастурбирал”.

2. “Не сум сексуална работничка, но една моја пријателка беше... Имаше веб шоу и еден тип само сакаше таа да ренда кашкавал пред камерата. Рендаше околу 45 минути, кашкавалот потоа го зазема целото место во нашиот фрижидер”.

3. “Бев професионална домина и имам многу приказни, но една од најчудните е за екстремно напорен клиент кој го возбудуваа гасови. Сакаше да користам пумпа за велосипед за да се наполнам со воздух за да можам да испуштам гасови во неговото лице. Го одбив. Подоцна ме покани да излеземе и беше збунет зошто го одбив”.

 

4. “Имав клиент кој обожуваше да фрлам пити во него додека мастурбираше”.

5. “Еден клиент ми плаќаше да гледа како добивам професионална масажа. Тоа е тоа. Ништо сексуално. Масерката доаѓаше во домот, а тој седеше во аголот и гледаше. Не се ни допираше. Беше неверојатно. Најдобрата работа некогаш, понекогаш ми недостига”.

6. “Мојата пријателка е професионален “гушкач” (160 долари на час) која има клиент кој ѝ плаќа секој понеделник да доаѓа во неговата канцеларија додека тој обавува повици кои не ги сака. Седи зад него и го прегрнува цел час. Доаѓа секоја недела, а неговата продажба “експлодирала”. Ѝ кажал дека го мразел тој дел од работата и дека секогаш бил под стрес пред таа да почне да доаѓа”.

 

Во срцето на италијанската престолнина, во близина од остатокот од древниот Римски форум, археолозите наишле на неверојатно откритие, на уште поневеројатен начин.

Имено, убаво сочуваната мермерна глава, најверојатно од богот Дионис била пронајдена така што археолозите буквално се сопнале од неа. 

Уште не е прецизно утврдено на кого "му припаѓала" оваа глава, но се верува дека прикажува божество, и дека е од царскиот период.

Оваа бела мермерна глава е нешто поголема од човечката. Градското собрание првобитно тврдело дека станува збор за глава од божица, но експертите од Археолошкиот парк Колосеум се двоумат околу тие тврдења.

Во наредното соопштение било наведено дека ова би можело да биде "млад и женствен" приказ на Дионис, грчки бог на виното, екстазите и плодноста, или неговиот римски пандан, Бахус.

 

"Површината на ова откритие уште не е во целост видлива бидејќи не е прецизно исчистена, но мислиме дека постојат траги од оригиналната боја во појасот околу косата", рекол еден од експертите.

Римската градоначалничка на својата Фесјбук страна ова откритие го опишала како "единствено".

 
 
 

 

Снимката од која ќе ви полазат морници, снимена во една британска болница во некогашното психијатриско крило, ги исплашила граѓаните на Бедфордшајр.

Имено, станува збор за снимка од болничка дрвена врата која сама се отвора и затвора како на сцена од хорор филм. Очигледно е дека не станува збор за провев бидејќи вратата најпрво се ниша, а потоа нагло се затвора и отвора. 

Сè започнало кога болничкарката Хана Саутерн забележала сомнителна фигура на прозорецот во болницата во Бедфордшајр.

Хана која била дежурна, решила заедно со својата колешка да истражи што се случува во тоа крило од болницата. Додека им се приближувала на скалите кои воделе до крилото на некогашниот психијатриски оддел, вратата почнала самата да се отвора и затвора без нечие видливо учество во тоа. Сцената траела уште неколку минути додека Хана стоела во ќошот и ја снимала ваквата несекојдневна појава со телефон.

Според извештајот од Националната здравствена служба од 2017 година, ова крило од болницата е прогласено за неадекватно за пружање на здравствени услуги за ментално здравје.

Новото издание на паметниот телефон на Apple нема да ја поседува веќе четири години старата функција која овозможува поинаква интеракција со апликациите.

Пред четири години, новата технологија 3D Touch кај iPhone 6S понуди нов начин на интеракција со паметниот телефон. Корисниците можеа со апликациите и оперативниот систем да управуваат преку три различни нивоа на чувствителност на притисок.

Аналитичарите од британската инвестициска банка Barclays тврдат дека од Apple донеле одлука да се откажат од ваквата функција кај новите изданија на паметниот телефон – новиот iPhone 11, наместо со 3D Touch, ќе пристигне со поевтината Haptic Touch технологија, премиерно претставена кај минатогодишниот модел iPhone XR.

 

За разлика од 3D Touch, Haptic Touch не нуди повеќе нивоа на чувствителност, туку изборот на можности е ограничен на обичен и подолг притисок на екранот.

Доколку се покаже проценката на Barclays како исправна, секако, тоа нема да биде „крајот на светот“ за фановите на Apple, затоа што, како што пренесува Tech Radar, некои истражувања покажале дека корисниците и воопшто не биле свесни кои функции можат да се извршат со 3D Touch технологијата.

Во новото истражување на CNRS центарот за молекуларна биофизика во Франција, научниците откриле вонземјена органска материја "заробена" во вулкански карпи долж планината Маконџва во Јужна Африка, постари повеќе од три милијарди години.

Од раната историја на Сончевиот систем, метеорити и други вселенски карпи ја бомбардирале Земјата, а според некои теории, донеле и разградливи блокови живот, кои овозможиле настанување на живот на Земјата. 

Наоѓањето на вонземјанска органска материја во планините во Јужна Африка изгледа дека ја потврдуваа таа теорија. "Ова е прв пат да пронајдеме реални докази за вонземјански јаглерод во карпите на Земјата", вели Францес Вестал, астробиолог од CNRS Центарот за молекуларна биофизика во Франција.

Во Џозефсдал Черт, вулканско лежиште во регионот на планината Маконџва, истражувачите откриле плиток слој на карпи кои покажуваат некои абнормални карактеристики.

Меѓу нив, постоеле два вида нерастворена вонземјанска органска материја, што била и најстарата органска материја со вонземјанско потекло пронајдена на земјата, пренесува канадскиот сајт.

Освен тоа, на некои карпи биле пронајдени наночестички од никл, хром и железо, нешто што не е вообичаено меѓу карпите кои настанале на Земјата.

"Овој факт исто така сугерира дека споменатиот слој на камења се појавил благодарение на судирите со вселенските карпи кои доаѓаат длабоко од вселената", објаснил Дидие Гурије, главен автор на истражувањето.

Во заклучокот, научниците изнеле теорија дека вонземјанската органска материја паѓала на Земјата со микрометеорити кои се мешале во атмосферата со вулканска пепел, а потоа биле заробени во вулканските карпи на планината Маконџва во Јужна Африка.

Во согласност со карактерот и сите други работи кои Холивуд може да ги понуди, Лос Анџелес се надева дека ќе стане дом на нов необичен хотел.

Со импресивна платформа од 17 единици во Северна Америка „Rock Group Hotel“ го проширува својот бизнис и го освојува Лос Анџелес. Нормално, тие без многу маки, како што велат и самите, би го засениле познатиот Холивуд знак, бидејќи дизајнирале хотел во облик на гитара со 30 спрата.

 

Seminole Hard Rock Hotel & Casino“ ќе биде отворен во втората половина на оваа година, а ќе ги воодушеви своите гости со гигантската фонтана и апартмани со неверојатни 400 метри квадратни. Нормално, хотелот ќе го поседува оној луксуз на кој се навикнати луѓето кои посетуваат вакви необични места, како што се базените, приватни плажи, клуб на плажата, ресторани и ВИП базени.

 

Она што исто така вреди да се спомене е монументалното казино, кое, меѓу останатото ќе содржи 3.000 слот-апарати и 193 маси за играње покер.

 

Официјално, хотелот ќе биде отворен на 24-ти октомври, каде ќе настапи славната група Maroon 5. Ако сакате да бидете дел од свеченоста по повод отворањето на овој уникатен хотел, својот апартман можете да го резервирате до 24-ти јули. 

 
 

 

Top