Се чини дека во Apple се откажале од идејата за поевтин телефон со помал екран и идната година можеме да очекуваме iPhone XE со 4,7 инчен екран и цена од околу 650 долари.

Како и минатите години, Apple во септември ќе ги претстави новите модели на Ајфон, а ако може да им се верува на гласините, не треба да се очекуваат никакви револуционерни новитети, туку само надградба на хардверот, поквалитетни камери и слично.

Но, се чини дека тоа не се единствените планови на оваа компанија за пазарот на мобилни телефони и наводно за првиот квартал од 2020-та година подготвуваат уште еден модел чиј што главен адут ќе биде цената.

 

Станува збор за наследникот на моделот iPhone SE кој најверојатно ќе се продава под називот iPhone XE, а ќе има помал екран во однос на актуелните модели. Додека iPhone SE имаше екран со дијагонала од 4 инчи, новиот iPhone XE според гласините ќе пристигне со екран со големина од 4,7 инчи каков што има iPhone 8.

Ќе биде интересно да се види каков дизајн ќе има овој модел и дали Apple ќе го следи трендот актуелен кај новите модели со екран од раб до раб. Доколку се одлучат за такво решение, iPhone XE би имал солидно голем екран, но помали димензии од „осмицата“.

 

Хардверски, можеме да ја очекуваме последната генерација на процесори на Apple (се споменува A13 bionic кој Apple би требало да го претстави исто така во септември), потоа 128 GB интерна меморија и една камера на задната и една селфи камера на предната страна.

Исто така постојат гласини дека екранот би можел да биде со големина од 5,4-инчи и би бил опремен со Face ID технологијата. За производство на овој телефон ќе биде задолжена компанијата Pegatron и се очекува Apple да нарача 20 милиони телефони.

Доколку во моментов се замислувате себеси како лежите на некоја песочна плажа, тонејќи во некој безгрижен попладневен сон со смирувачкиот звук на брановите, тогаш на вистинско место сте.

Пред да си го испланирате летото кое е пред нас, ве советуваме да ја прелистате нашата галерија и да ги откриете најдобрите плажи за оваа година. Оваа листа на плажи ја претстави сајтот „TripAdvisor“, која е одредена според квалитетот и квантитетот на патниците и рејтинг во период од дванаесет месеци. На листата се наоѓаат десет плажи, а истите се наоѓаат некаде низ нашата планета и нудат различен амбиент за уживање, така секој еден од нас може да го пронајде она што најмногу му одговара. 

Без да ве задржуваме понатаму, прелистајте ја нашата галерија, а потоа фрлете се на планирање на вашиот совршен летен одмор.

1. Baia do Sancho, Fernando de Noronha, Бразил

 

2. Varadero Beach, Varadero, Куба

 

3. Eagle Beach, Palm, Аруба

 

4. La Concha Beach, San Sebastian, Шпанија

 

5. Grace Bay, Providenciales, Туркс и Каикос

 

6. Clearwater Beach, Флорида (САД)

 

7. Spiaggia dei Conigli, Lampedusa, Сицилија (Италија)

 

8. Seven Mile Beach, Кајмански Острови

 

9. Playa Norte, Isla Mujeres, Мексико

 

10. Seven Mile Beach, Негрил (Јамајка)

 

 

Три калуѓерки од САД заработуваат речиси милион евра годишно од производство и продажба на марихуана во здравствени цели.

Тие одлучиле самите да одгледуваат и продаваат марихуана, а проектот го започнале пред седум години со само 12 билки. 

Калуѓерките тврдат дека со своите производи успеале да излечат дури 8 луѓе од нивната зависност, а марихуана одгледуваат за да лечат луѓе од болести како рак и епилепсија.

"Работевме со неколку луѓе кои се зависни од алкохол, цигари или некои видови на дрога. Успеавме да ги излечиме, сите се чувствуваат многу подобро", рекла сестрата Кејт.

Таа марихуаната ја нарекува прекрасна билка која "лечи на посебен начин".

"Светот полека се повеќе се отвора кон идејата да го користи канабисот како лек, а не како опасна дрога", вели таа.

За овие калуѓерки е снимен и документарец, а тие се надеваат ќе успеат во борбата против законот кој забранува користење на марихуана.

 

Најдобар! Најплатен! Најбогат! Секако и најпосакуван. Сите го сакале неговото внимание и сите го посакувале него, од спонзори па до жени. Но, за разлика од Роџер Федерер, кој целиот свој живот и кариера ѝ ги предаде на една жена, овој никако не се најде во тоа сценарио.

Тајгер Вудс бил и останал еден од најспомнуваните ликови во американската и светска спортска сцена. Во една фаза од кариерата Американците имале исклучително позитивни зборови за него, а нешто подоцна таблоидите воопшто не го штеделе: 

"Алкохоличар! Измамник! Наркоман!"

Иронијата на судбината сакаше неговиот скандалозен живот да започне од оној момент кога неприкосновениот првак бил претепан од тогашната сопруга Елин Нордгерн и тоа со палка за голф.

Всушност, се пишуваше многу и за сообраќајна несреќа. После се открило дека до несреќата дошло, бидејќи Тајгер влетал во автомобил со цел да се спаси од Швеѓанката, која еден ден претходно откри за неверството на својот сопруг. Наводно, Тајгер најмногу ја повредил сопругата со тоа што спиел со 21 годишната соседка Рејчел Кудриет која ја познавал од 14 годишна возраст.

Резултат со слика за tiger woods and wife

Кадилакот Ескалејд завршил во хидрантот, а Тајгер имал полесни повреди.

"Ги откажувам турнирите до крајот на годината", кратко ја информирал јавноста во ноември 2009 година.

На почетокот на декември, една по една започнале да се појавуваат во медиумите. Три келенерки, модел за долна облека, дури и порно глумица. И тука не е крајот, туку почетокот - признал 120 "авантури", а признал дека најмногу го обожувал алкохолот.

Започна американската потера, а со цел да го спаси бракот, но и да не си заминат спонзорите, отишол на рехабилитација за да се спаси од зависноста од секс.

"Во склоп на програмата за рехабилитација ги напишал сите имиња на 120 девојки со кои ја изневерил сопругата, но на таа листа не се најде 21 годишната соседка", откриваат медиумите.

Во февруари 2010 одина се согласил и на понижување. Со својата мајка во прв ред, Тајгер околу 15 минути ѝ читал писмо со извинување на сопругата, роднините, пријателите, цела Америка, светот и фановите. Им испратил и писма на родителите на децата во училиштето на своите деца и им се извинил што без своја вина завршил во епицентарот на скандалот.

 

Сопругата? Вооружана со адвокатски тим кој го предводеше нејзината сестра извлече 100 милиони долари од сопругот, а после процесот кој беше финализиран во Мајами му испратила порака:

"Сè ти простив".

Во текот на годините, Тајгер се тешел во друштво на русокоси, а една од жртвите била и Линдзи Вон. Но, две години подоцна во мај 2015 година раскинувањето со Вон беше предизвикано од нов љубовен скандал на Вудс.

Во мај 2017 година полицијата го привела поради возење под дејство на лекови, но неофицијално таблоидите тврдат дека бил во алкохолизирана состојба.

И големото филмско враќање се случи пред неколку дена. Откако Италијанецот Франческо Молинари испуштил неколку "зицери во вода", сè беше отворено за второпласираниот Американец.

 

Тајгер го освои турнирот во Аугуста по петти пат во кариерата, односно тоа му е 15 титула, за првпат после 2008 година, периодот кога среќно беше оженет со шведскиот модел.

 

Американката Челзи Флеминг и нејзиното момче Џони станале родители пред осум месеци. Родителството, како и кај сите други родители, им го променило животот, но Челзи и Џони ја довеле ваквата ситуација до крајност.

Тие, како и секој пар, пред доаѓањето на детето се припремале и ги планирале своите финансии за да бидат сигурни дека ќе можат да му обезбедат на детето сè што му е потребно. А потоа тетката на Џони им покажала еден нов начин на штедење. 

“Таа веќе долго пребарува по контејнери и секој пат кога нѝ доаѓа во посета, нѝ носи различни работи – од парфеми и шминки до храна и облека”, вели Челзи.

На почетокот таа идеја ѝ била неприфатлива, но што повеќе размислувала за тоа, сè повеќе се предомислувала. А кога еднаш пробала, како што вели таа, веќе немало назад. 

“Нашето прво пребарување по контејнери беше неверојатно. Најдовме различни работи кои сè уште имаа етикети и вредеа неколку стотици долари”.

Потоа, тие почнале и да ја собираат храната од контејнерите бидејќи често се случува супермаркетите да ја фрлаат храната која е пред истек на рокот.

“Со тоа ги преполовивме трошоците за храна, месечно трошиме 200 долари помалку. Не само што заштедуваме туку и дополнително заработуваме бидејќи препродаваме дел од работите што ги наоѓаме”, вели парот.

Но, најголемите критики ги доживуваат кога луѓето им велат дека го учат своето дете на погрешни вредности.

“Ние сме штедливи и внимаваме на што даваме пари. Не само што штедиме туку во истовреме и рециклираме и не дозволуваме добрата храна да пропадне. Не е точно дека погрешно го одгледуваме нашиот син, токму напротив – треба да им служиме за пример на другите родители”, заклучила Челзи.

Дури 79 отсто од странците тврдат дека е лесно да се пронајдат пријатели во Србија. Оваа земја, покажува истражувањето на “Expat Insider”, е една од оние во кои странците многу лесно склопуваат пријателства.

По преселбата во странство, најголемиот предизвик е пронаоѓање на нови пријатели, а само 57 отсто од оние кои морале поради работата да се преселат, наведуваат дека тоа лесно им оди од рака. 

Тоа го покажуваат резултатите на актуелната студија која се занимава со темата “животот и работата во странство” и која секоја година ја спроведува “Internations”, најголемата мрежа на лица кои поради работата се преселиле во странство.

Врз основа на 18-те илјади испитаници била составена листа од 10 земји во кои странците најлесно склопуваат пријателства, а Србија на оваа листа го зазема високото трето место. На првото место се наоѓа Мексико, земја која од 2014 година постојано се наоѓа помеѓу првите три земји на оваа ранг-листа. Дури 82 отсто од странците изјавиле дека е лесно да се стекнат нови пријателства во текот на престојот во оваа држава. Зад Мексико се најде Бахреин, кој минатата година на листата беше на шестото место.

Србија, за која ова е прво појавување на ранг-листата, го зазела високото трето место од вкупно 68 земји, а 86 отсто од испитаниците оцениле дека ставот на Србите кон странците е пријателски и отворен и дека секогаш се спремни да помогнат.

Дури три четвртини од испитаниците велат дека во Србија општо гледано не е тешко да се склопат нови пријателства.

 

Еден од моторите на „Боинг 737“ се запалил на пистата само неколку минути пред полетувањето на авионот.

Трагедијата е избегната затоа што за среќа сето тоа се случило додека авионот бил приземјен, а патиниците го забележале огнот кој што го зафатил моторот.

Инцидентот се случил на авионот на компанијата “Utair” кој требало да лета од Москва кон Махачкала. Патниците снимиле како пламенот го голта десниот мотор, додека се подготвувале за полетување.

Набрзо настана паника во авионот, а патниците панично дури и се обидувале да излезат од авионот. Неколку патници и успеале да скокнат на десното крило, отворајќи го излезот за во случај на опасност.

Портпаролот на авиокомпанијата за новинската агенција „РИА“ изјавил дека патниците не биле загрозени и тие подоцна биле префрлени во друг авион, по што полетале за Махачкала.

 

Американскиот магазин „Тајм“ објави листа на 100 највлијателни луѓе за 2019 година, а победниците како и досега ги има во повеќе категории, од дебитанти до титани.

На листата на дебитанти има имиња кои имаат различен стаж на јавната сцена. Тука се наоѓаат глумицата Сандра О. (47), која е овогодишна добитничка на Златниот Глобус („Killing Eve“), најдобрата тенисерка на светот Наоми Осака (21), кулинарската ѕвезда Самин Носрат (39).

Американскиот магазин „Тајм“ кој секоја година прави ваков пресек, оваа година на својата листа ја вметнува и интернет ѕвездата Нина (21).

 
 

Голем успех постигна и Криси Тајген (33) која исто така се најде во оваа категорија благодарение на 23,7 милиони следачи на инстаграм.

Во групата на највлијателни уметници се глумците Џејн Џонсон, Реџина Кинг, Емилија Кларк, Глен Клоуз, оскаровците Махершала Али и Рами Малек, пејачката Аријана Гранде.

„Тајм“ ја задржа политичката објективност па на листата за лидери ги стави Ненси Пелоси, која од 2011 година е претставничка во Претставничкиот дом на Америка и американскиот претседател Донал Трамп, неоспорно влијателна фигура на светската политичка сцена, која е честа мета на острите критики.

Меѓу лидерите исто така е и премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Арден, која светот го воодушеви преку покажувањето на сочувствителност за нејзината земја која пред неколку месеци доживеа терористички напади, потоа папата Фрањо, принцот Мохамед бин Зејден. Шветската тинејџерка и активистка за заштита на околината, Грета Тунберг на Тајмовата листа дебитираше како лидер.

 

Во категоријата икона се најде и Тејлор Свифт, а во оваа престижна група се најдоа и поранешната дама на САД Мишел Обама, режисерот Спајк Ли, новинарката Марија Реса која во своето родно место, Филипини, се бори за слобода на медиумите и која поради кавгата со филипинскиот претседател Родриго Дутертеом првобитно беше осудена на затворска казна од 12 години, но подоцна кон крајот на февруари казната била преименувана за условна.

 

Икона е и Лејди Гага, добитничка на Златниот Глобус за песната „Shallow“ од филмот „A star is born“, која заради бројните успеси и револуцијата што ја донесе на светската музичка сцена, оваа година го доби најзначајното признание во својата кариера.

Титаните со најголемо влијание се египетските фудбалери Мохамед Салах, make up уметничката Пет Мекгарт, комесар за правда на ЕУ, Вера Јоурова, голферската легенда Тајгер Вудс, американскиот продуцент Рајан Марфи, американската ТВ и кулинарска ѕвезда и најдобра пријателка на Опра Винфли, Џенифер Хајман, сопственичка на компанијата „Rent the runway“.

 

Група научници тврдат дека го направиле првото 3D испечатено срце со човечко ткиво и крвни садови, а иако органот има големина на цреша и не може да пумпа крв, тие уверуваат дека неговото создавање е големо медицинско откритие.

Се верува дека тоа е првото срце кое е испечатено со клетки, крвни садови и комори. Иако на срцето ќе му треба повеќе време пред да може да пумпа крв, научниците се надеваат дека ќе почне да се користи во рок од една година. 

"Луѓето во минатото успеале да ја испишат 3D структурата на срцето, но со клетки и крвни садови. ова е прв пат некој успешно да осмисли и испише цело срце преполно со клетки, крвни садови, комори и преткомори", рекол лидерот на проектот, Тал Двир, од универзитетот во Тел Авив.

Испечатеното човечко срце има големина на зајачко срце, и може да се стега како мускул, но не може да го врши целосното пумпање. Направено е од клетки кои се размножени од примероци на масно ткиво земено од пациент. Научниците нагласиле дека е голем предизвик да се произведат доволно ќелии за да може да се создаде цело човечко срце.

 

Во теорија, технологијата еден ден ќе може да произведе ново срце, користејќи рециклирани клетки од сопственото тело на пациентот, што го намалува ризикот да биде отфрлено.

"Можеби за 10 години во најдобрите болници ширум светот ќе постојат печатачи за органи, а тие постапки ќе се спроведуваат рутински", рекол професорот Двир.

Тој додал дека е побезбедно да се започне со трансплантација на органи кои не се важни како срцето, како што е слепото црево, жолчката, бубрегот, па дури и белите дробови.

 
 
 
 
 

 

Пожарот кој во понеделникот, на 15 април, ја проголта катедралата во Париз, Нотр Дам, го потресе целиот свет. На улиците на Париз излегоа илјадници луѓе и со солзи во очите гледаа како исчезнува важен дел од нивната историја и еден од симболите на градот, а емоционални реакции и изрази на жалење пристигнуваа од сите страни на светот.

Познатата катедрала е длабоко вкоренета во историјата на Париз откако во 1163 година почна нејзината изградба и траеше речиси два века. Пожарникарите успеаја да го спречат уривањето на главната камбанарија и се обидоа да ги спасат религиозните реликвии и бесценетите уметнички дела. „Ние ќе ја обновиме Нотр Дам заедно”, вети францускиот претседател, Емануел Макрон.

По првичниот шок што ја предизвика оваа вест, интернет-корисниците наскоро забележаа необично совпаѓање.

На истиот датум во 2013 година се случи бомбашкиот напад на Бостонскиот маратон. Две бомби експлодираа кога првиот од 27.000 учесници стигна на целта.

Во ужасната експлозија загинаа три лица, од кои едно е осумгодишно момче, а беа повредени 264 лица, од кои некои останаа без раце и нозе.

Но нападот во Бостонскиот маратон не е единствениот катастрофален настан што се случи на 15 април.

Многумина се сеќаваат во 1989 година и катастрофата на Хилсборо, една од најголемите спортски трагедии во историјата. На преполниот стадион Хилсборо во Велика Британија се играше натпреварот помеѓу Ливерпул и Нотингем Форест.

Поради организаторска грешка, на стадионот кој може да прими 39.000 гледачи беа пуштени повеќе од 54.000 обожаватели. Откако некој ја отвори безбедносната ограда се создаде стампедо, каде што 96 фанови на Ливерпул загинаа, а повеќе од 700 луѓе беа повредени.

Датумот 15 април е уште позлокобен ако се потсетиме на уште една трагедија што се случи на тој датум во 1912 година. Во раните утрински часови во Северниот Атлантскиот Океан, по ударот во глечерот, потона британскиот брод Титаник. Во катастрофалната хаварија животот го загубија 1.517 луѓе.

Top