„Инстаграм, апликацијата за споделување фотографии, не ги шпионира приватните разговори на своите корисници за подоцна да им праќа насочени реклами“ - изјавил денес директорот на оваа апликација, Адам Мосери, во интервју за американската телевизиска мрежа „CBS“.

„Не ги гледаме вашите пораки, не ги слушаме вашите разговори. Би било многу проблематично доколку го правиме тоа. Меѓутоа, Свесен сум дека ќе ви биде тешко да ми поверувате“ - изјавил Мосери.

Директорот на Инстаграм, филијалата на Фејсбук, одговорил на тоа прашање на новинарите, бидејќи на корисниците на Инстаграм им се појавиле реклами за одредени производи кои претходно ги спомнувале во нивните разговори на Инстаграм.

 

Прашањето на доверливоста на податоци на корисниците на социјалните мрежи е чувствителна тема со која се соочува и Фејсбук по скандалот од 2018-та година со податоците на девојчето кои ги презела фирмата „Cambridge analytica“.

Мосери го насочил вниманието и на технологијата за правење различни видео снимки на кои на некои популарни личности може да им се “стави во уста“ некоја изјава која никогаш не ја кажале. Тој вид видео снимки ги нарекол “длабоко лажни“ (deepfake).

Претседателката на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси, кон крајот на месец мај се налутила на Фејсбук, бидејќи таа социјална мрежа одбила да ги повлече “Deepfake“ снимките на кои изгледа дека зборува како да е под дејстово на алкохол. Мосери изјавил дека сè уште не постои политика против таквите снимки и додал дека Инстаграм се обидува да направи рамнотежа помеѓу безбедноста и слободата на изразување, што и не е толку лесно.

Постојат три сексуални фантазии кои се сметаат за сексуално девијантни од страна на психолозите (кои се сметаат за перверзни), но во реалноста често се присутни и речиси секој човек има слична фантазија.

Честа е фантазијата за садо-мазо секс. Одредени делови од овој сексуален жанр се попопуларни од останатите, како врзување, лисици итн. Можеби токму тоа ја објаснува популарноста на книгата “50 нијанси сиво”. Истовремено, желбата за мешање на задоволство и болка е многу популарна помеѓу мажите и жените, па така неретко некој обожува шамар во креветот. 

Сексот на јавно место е уште една фантазија која ја поседуваат повеќето мажи и жени, а се смета за сексуално девијантна. Иако многу парови немаат намера да ги вознемируваат другите со својот сексуален чин, она што ги возбудува е фактот дека прават нешто забрането и опасно. За жал, некои парови го прават тоа надвор бидејќи немаат каде на друго место.

Уште една парафилија која е особено популарна, особено кај мажите, е воајеризмот, односно тајно набљудување на сексуален однос, голо тело, долна облека или било што друго што набљудувачот го смета за сексуално привлечно. 

 
Меѓутоа, она што ја разликува личноста на која ѝ е потребна психијатриска помош од онаа која нема потреба од истата е дали тоа често го прави или само фантазира. Ваквите видови на фантазии се чести, но доколку некој вистински ужива во ваквата реалност, психолозите го карактеризираат како сексуално девијантен.

 

Синовите не некогашните лидери на белградските кланови и главни луѓе на "подземјето" се почесто одлучуваат да тргнат по стапките на своите, по лошо познати татковци, па од време на време се појавуваат на страните за црна хроника во српските весници. Некои од нив, иако само што прераснале во момчиња, зад себе веќе имаат дебело досие полно со кривични пријави и сериозни криминални дела.

На социјалните мрежи се фалат со луксузен живот, скапи автомобили, излегувања, оружје и дрога, а сите биле апсени поради разни кривични дела: од насилничко однесување, преку трговија со дрога, па се до убиства. 

Најсвеж пример дека "крушата под круша паѓа" е апсењето на 20-годишниот Вукашин Шијан, најмладиот син на убиениот лидер на "Сурчинците", Зоран Шијан. Шијан бил лидер на најдобро организираниот криминален клан во Србија, а неговите машки наследници, по се судејќи, тргнале по неговите стапки.

Наследниците на Шијан

Најмладиот син на Шијан пред два дена бил уапсен во Нов Белград, бидејќи со двајца пријатели претепал момчиња пред еден фаст-фуд ресторани поради место во редот, а потоа на својот пријател му велел да пука во полицаецот и неговиот пријател, кои се обиделе да ги спречат во дивеењето. Пријателот на Шијан го послушал својот пријател па пукал во мажот и го ранил во рака. Поради тоа најмладиот син на Шијан сега го товарат за поттикнување на обид за убиство, како и за насилно однесување.

И постариот брат на Зоран Шијан, кој го добил од бракот со пејачката Гоца Божиновски, Мирко Шијан, често се наоѓал на страните на српските медиуми поради животот што го водел и бројните кривични дела. Тој пред неколку години бил осомничен дека со нож повредил момче на Копаоник, а во 2015-та година бил протеран од Црна Гора поради насилничко однесување. Исто така, има забележано уште неколку проблеми, а возел и автомобил во кој била пронајдена дрога. Еднаш дури и удрил во возило на интервентната полиција и тогаш неговата мајка тврдела дека таа била зад воланот.

Синот на Стаклениот станал посуров и од својот татко

Синот на Љубомир Јовановиќ, некогаш сериозен криминалец од Сурчин, близок пријател на Љубиша Буха Чума и заштитен сведок, е осомничен дека само неколку дена пред да ја рани сопругата и да изврши самоубиство, брутално мачел и убил три лица.

Злосторствата на помладиот Јовановиќ, 25-годишниот Драгослав, ја шокирале цела Србија кога пред неколку дена бил откриен списокот од неговите страшни злосторства.

Имено, Јовановиќ на 10-ти јуни насред улица во блокот 45 ја застрелал сопругата, која го оставила поради насилство во семејството, и тешко ја ранил пред нивниот 11-месечен син. Потоа заминал во бегство, а кога видел дека го брка полицаец, си пукал во глава. Дури тогаш клопчето од страшни злосторства на наследникот на Стаклениот почнало да се одмотува, а синот на полицијата го предал токму неговиот татко.

Имено, Стаклениот слушнал дека неговиот син неколку дена пред да се убие, во неговата перална го донел својот автомобил во кој имало бројни траги од крв. Работничката во пералната му раскажала на Стаклениот дека Драгослав и рекол да го "чува јазикот зад заби" и на никој да не кажува што видела. Од тогаш се посомневал дека неговиот син има врска со исчезнувањето на неговиот пријател и деловен соработник Неџо Шубара, неговата мајка и тетка. Полицијата почнала да ги испрашува пријателите на починатото момче, а еден од нив набрзо признал се. Тој им раскажал на полицајците дека четворица од нив на 6-ти јуни влегле во куќата на Шубара, го врзале и го тепале, а тогаш го натерале да гледа како 24 часа се изживуваат над неговите мајка и тетка. Несреќните жени набрзо ги задавиле, а потоа Јовановиќ го убил Шубара со пиштол. Нивните тела ги пренеле на плацот на Јовановиќ во Сурчин и ги фрлиле во септичка јама.

И другиот син на Јовановиќ, Гвозден, во 2016-та година бил приведен со својот татко откако кај нив бил пронајден пиштол и значка од полиција.

Синот на Кристијан Голубовиќ

Синот на Кристијан Голубовиќ, Лазар Џукиќ, кој од јавноста се криел две децении, на впечатлив начин стапил на сцената. Неодамна во центарот на Белград нападнал момче со дрвена палка и му го скршил носот. Без никаква најава и причина тешко го повредил момчето. Повредениот тогаш изјавил дека му пришол одненадеж, го удрил со палката по лице и заминал во паркот.

Голубовиќ, еден од ретките преживеани "жестоки момчиња" од филмот "Видимо се у читуљи", синот го признал по дури две децении, а се поради, како што вели, негова безбедност.

Синот на Кристијан Голубовиќ

Синот на Кристијан Голубовиќ, Лазар Џукиќ, кој од јавноста се криел две децении, на впечатлив начин стапил на сцената. Неодамна во центарот на Белград нападнал момче со дрвена палка и му го скршил носот. Без никаква најава и причина тешко го повредил момчето. Повредениот тогаш изјавил дека му пришол одненадеж, го удрил со палката по лице и заминал во паркот.

Голубовиќ, еден од ретките преживеани "жестоки момчиња" од филмот "Видимо се у читуљи", синот го признал по дури две децении, а се поради, како што вели, негова безбедност.

Наследникот на Цунер

27-годишниот Марко Гузијан, наречен Мали Цунер, помладиот син на Јован Гузијан Цунер, кој бил убиен од Земунскиот клан пред 15 години, кратко по излегувањето од затвор каде бил поради убиство, завршил во притвор, овој пат поради мачење на друго лице.

Досието го отворил со двојно убиство, а го дополнил со мачењето на момчето Златко Л. Постариот син на Гузијан бил осомничен за убиството на Драган Миладиновиќ Гагец, поранешен припадник на "Земунскиот клан". Исто така бил апсен и поради напад на полицаец, но и како член на новиот Земунски клан.

И синот на убиениот лидер на "ѕвездарски клан" тргнал по стапките на својот татко

Синот на убиениот лидер на "ѕвездарскиот клан", Средоје Шљуќиќ Шљуќе, е осомничен дека оваа година провалил во домот на една старица и ја ограбил.

24-годишниот Андрија Шљуќиќ наводно со соучесникот провалил во куќата на 80-годишната старица, ја мачел неа и нејзината ќерка и од куќата однел околу 30.000 денари.

Андрија воедно е и наградуван спортист кој ја претставувал Србија во веслање на ОИ во Рио. Тој претходно за медиумите истакнувал дека се гордее со својот татко, иако бил познат во белградското подземје.

Малиот Угар го надминал својот татко

Милан Угарковиќ, наречен Мали Угар, речиси ги надминал ликот и делото на својот татко, кој бил убиен во заседа во 1999-та година.

Првото убиство го извршил на 15 години, а под истрага е и поради двојно убиство на Кошутљак во 2002-ра година. При едно апсење, се обидел да скокне од 13-ти кат од зграда. Извршил повеќе разбојништва, напад на службени лица, нанесување на тешки телесни повреди, а на почетокот на оваа година полицијата деактивирала бомба под неговиот автомобил. Неговиот татко во 90-тите години важел за еден од првите луѓе на Земунскиот клан.

Лидер на подмладокот на "земунците"

Немања Бојовиќ, наречен Хемија, е означен како лидер на подмладокот на земунскиот клан, чиј член е и младиот Петар Гузијан. Осуден е на шест години затвор поради трговија со дрога, обид за убиство, рекетирање, разбојништва. По излегување од затвор повторно бил уапсен, и тоа во еден белградски локал, кога кај него биле најдени кокаин и спид. Неговиот татко Горан Бојовиќ бил ликвидиран во 1992-ра година како истакнат член на српското подземје.

Семејство израснато во криминал

Марко Зарубица, бил уапсен веднаш по грабеж на пошта, како дел од шесточлена криминална банда. Неговиот брат Бојан Зарубица бил осуден на 20 години затвор поради две силувања и разбојништво.

Татко им е Миливоје Зарубица, кој во 90-тите години важел за балкански крал на трговијата со луѓе.

 

Стив Ронин, познат урбан истражувач, на својот Јутјуб канал објавил видео од напуштена вила на еден јапонски милијардер која останала речиси недопрена.

“Кога за првпат го истражував ова место, не можев да поверувам што гледам. Делуваше нереално, имав чувство како да сонувам. Најлудо од сè е што овој човек имал посебна вила само за уметнички колекции”, изјавил Ронин. 

Тој во описот од снимката напишал дека точната судбина на сопственикот на овој неверојатен објект е непозната, но се зборува дека проневерил огромна сума на пари и едноставно исчезнал во 2013 година, оставајќи сè зад себе. 

Стив во домот нашол уметнички колекции од разни скулптури и слики за кои се верува дека вредат околу еден милион долари.

Интересно е тоа што иако куќата е напуштена, од неа нема украдени работи и ниту еден прозорец не е скршен, а Ронин објаснил дека една од причините за тоа е што во Јапонија ретко се краде.

 

Huawei е една од првите компании која го стави во пракса мобилниот концепт на вештачката интелигенција. Во текот на 2017 и 2018 година, Huawei направи континуирани подобрувања за беспрекорно да ги интегрира своите EMUI, Кирин чипсетови и NPU архитектурата во своите уреди. 

Вештачката интелигенција ја подобрува компјутерската способност на паметниот телефон, а најдиректно влијание има во обработката на фотографиите и видеата. На тој начин Huawei им овозможува на потрошувачите магична фотографија. 

Новолансираниот HUAWEI P30 Lite исто така е опремен со технологијата на вештачка интелигенција, со Kirin 710, до 128GB складирање, EMUI 9.1 и GPU Turbo што му дава одлични перформанси.

Камерата на HUAWEI P Lite придружена со вештачка интелигенција препознава 22 категории во повеќе од 500 сцени, вклучувајќи портрет, сино небо, снег и ноќ. Дополнително, HUAWEI P Lite обезбедува уникатна функција за стабилизација на сликата со помош на вештачката интелигенција која им овозможува на корисниците да фотографираат навече, решаваjќи еден од најголемите предизвици во фотографијата. 

HUAWEI P Lite има 24MP камера со поддршка за разубавување со вештачка интелигенција. Тоа им овозможува на потрошувачите да направат фотографија со креативни стилови и да обезбедат квалитет на сликата слична на постер со висока јасност. Вештачката интелигенција автоматски ги прилагодува индивидуалните подобрувања на лицето врз основа на анализа на фацијалните карактеристики на лицето, а потоа се применува индивидуално подобрување на лицето според резултатите. Освен тоа, предната камера на HUAWEI P Lite е во состојба да ги раздели субјектите од позадината и автоматски да ги прилагоди параметрите. Со вештачката интелигенција интегрирана во фотографијата, камерата може многу брзо и точно да се фокусира на предметот.

Заедно со функцијата за разубавување на AI, Huawei P30 lite има камера со triple-shot објектив со широк агол + со еден објектив на задната страна на уредот. Објектив со висока дефиниција од 48MP + широкоаголен објектив од со 120 степени со 8MP не само што овозможува супериорна резолуција, туку и прилагодување на светла и сенки за да создаде совршена фотографија. Исто така, постои и функција за ноќно гледање што му овозможува на Huawei P30 Lite брзо да го прилагоди режимот на снимање на камерата, без разлика дали корисникот е во осветлен простор, дали има позадинско осветлување или темно сценарио, за да им помогне да го постигнат посакуваниот ефект. Huawei P30 Lite е идеален за selfie бидејќи со него можете да откриете различен дел од вашиот одраз преку различни агли на selfie камерата или едноставно да додадете заматен ефект на вашите фотографии за да создадете илузија на сон.

Во однос на игри, технологијата на вештачка интелигенција може да му помогне на системот да научи и да го подобри целокупното искуство. Со анализирање на графичките карактеристики и оперативната флуидност однапред, вештачката интелигенција може да предвиди употреба на ресурси и интелигентно да организира распоред. Преку ова, играчите можат да уживаат во неверојатно брзо и непречено играчко искуство. Оваа функција е веќе вклучена во Huawei паметните телефони, а со надградениот NPU, HUAWEI P30 Lite обезбедува уште помоќни перформанси на игрите.

Huawei континуирано носи изненадувачки карактеристики на вештачката интелигенција за потрошувачите и продолжува да ги истражува и прекинува границите на она што паметните телефони може да го направат. Со лансирањето на HUWAEI P30 Lite, Huawei продолжува да носи повеќе незамисливи карактеристики за потрошувачите.

Природен напиток за исфрлување на токсините од цревата, би требало редовно да консумирате ако имате проблеми со варење. 

Акумулирање на фекалии во цревата можат да доведат до нерамнотежа во телото, предизвикувајќи дебелеење, разни кожни болести и рак.

Овој напиток можат да го користат и останатите поради превенција на општото здравје на организмот. 

Овој напиток може да го пиете секое утро на празен желудник. Лимонот, јаболкото и ѓумбирот содржат минерали, антиоксиданси и витамини кои го зајакнуваат имунитетот во борба против болести и инфекции и ги исфрла токсините од телото. 

Додека го консумирате овој напиток, потребно е да пиете многу вода преку денот за да го зголемите неговото влијание. 

Состојки:

- 1 шолја свежо исцеден сок од јаболко; 
- 2 лажици цеден, органски лимон; 
- 1 лажица сок од ѓумбир; 
- 1 лажица морска сол; 
- пола шолја топла вода. 

Подготовка:

Во сад на тивок оган загрејте вода, но внимавајте да не преврие. Истурете ја во стаклена чаша, додадете ја морската сол и мешајте додека не се растопи. Додадете го сокот од јаболко, лимон и сокот од ѓумбир и добро промешајте. 

 

Ако имате сериозен здравствен проблем, препораката е да се посоветувате со лекар пред консумацијата на овој напиток. 

Бидете внимателни затоа што сите делови од јаболкото не се за јадење.

Агенцијата за отровни супстанции и болести (ATSDR) изјави дека и најмала доза на цијанид може да биде опасна, а овој отров може да се најде во самите семки на јаболкото па затоа пред да го јадете јаболкото треба убаво да го исчистите. 

Многумина не знаат дека семките што се наоѓаат во јаболкото всушност се отровни. 

Тие содржат амигдалин кој го ослободува цијанидот. Вистината е дека треба да изедете 40 јаболка за да се затровате со цијанид, но Агенцијата за отровни супстанции и евиденција на болести (ATSDR) изјавила дека и најмалата количина цијанид може да биде опасна.

Поради тоа, најпаметно е кога ќе јадете јаболко, семките кои се наоѓаат внатре во плодот воопшто да не ги голтате.  

Кајсијата е вистинско богатство со витамини и минерали и позитивно влијае на целокупното здравје. Најкорисна е за време на летото, бидејќи пружа заштита од сонцето. 

Препораката е да се изедат барем три кајсии дневно за да се задоволи потребата на организмот за каротен.

Сезоната на кајсии почнува од почетокот на јуни и трае до крајот на август. Надвор од сезоната, можат да се јадат замрзнати, суви или во компот.

Преку лето треба да се јаде речиси секојдневно. Доколку сакате да ја заштитите кожата од негативни дејства од сончевите зраци, јадете кајсии. Кајсијата е посебно богата со бета-каротен, кој ја штити кожата, го подигнува нејзиниот имунитет и го забрзува потемнувањето. Исто така, таа помага потемнетата боја подолго да трае.

 

Многумина мислат дека “тивкиот“ и бавен секс е најдобар, но всушност тоа е голема грешка. 

Сепак испуштањето на звуци во текот на сексот на самиот чин му дава посебен шарм. Во случај тие звуци да почнеме да ги испуштаме пред работата да почне да се загрева, уживањето и на двете страни ќе биде загарантирано. 

 

Кога ќе дозволиме звукот да влезе во нашиот живот тогаш сензуалното задоволство ќе се рашири низ целото тело. Тоа се буди и ги зголемува нашите сексуални воздуби.

Еве неколку совети за максимално задоволство:

- Експериментирајте со звуковите дури и пред да почнете да се чувствувате возбудено. Пробајте звукот да биде почеток на сексуалното уживање, а не само негов спореден производ.

- Обидете се да видите дали додавањето на оргазмичките звуци го возбудува вашиот партнер. Се обложуваме дека ќе “полуди“ од среќа. 

- Секси звуците можат дополнително да го охрабрат вашиот партнер затоа што со тоа ги опуштаме и ги возбудуваме. 

- Секси звуците ни помагаат дополнително да се препуштим на телесното задоволство. 

Тогаш престануваме да размислуваме. Секси звуците ни помагаат да останеме во моментот на еротската поврзаност. 

28-годишната Сара Хагес, долго работела како продавачка на карти во кино и едвај спојувала крај со крај со минималната плата која ја земала. Но, потоа одлучила да го искористи она што го има и да го преземе животот и финансиите во свои раце. 

Сара дипломирала на музичка академија во Њупорт и како школована музичарка одлучила да се “фрли“ на пишување џинглови за ТВ. Поточно, пишување и изведување џинглови. Пред шест години објавила оглас на страната за фриленсери „Fiverr“, а денес го живее животот за кој некогаш сонувала

„Не можат многу луѓе самостојно да напишат, да реализираат и да продуцираат џинглови. Но, мојата диплома ми овозможи во овој дел да се истакнам“, објаснила Сара за „LADbible“. Денес работи три до четири часа дневно, а неделно си дозволува три слободни денови. 

Еден џингл наплаќа по 200 фунти, со тоа што наплатува 100 фунти повеќе ако сама ги пишува и зборовите. Месечно во просек заработува повеќе од 8.000 евра. 

Откако завршила факултет, сите ѝ велеле дека никогаш нема да најде работа, а и таа самата почнала да верува во тоа, па затоа се вработила во локалното кино. После некое време еден пријател ѝ кажал за „Fiverr“, местото каде може да ги огласува своите вештини, а таа одлучила да се обиде.

 

„Тоа не се само компании за играчки и детски реклами. Всушност, мојот наголем извор на приходи во првите неколку месеци беа поткастите и Јутјуб каналите“, вели Сара. 

„Сите сакаат да им кажат на студентите по уметност дека нивните дипломи нема да ги однесат никаде и многу ми е драго што сега успеав да им докажам дека никој од нив не беше во право“, заклучила таа. 

 

Top