Пред две години Европа била озрачена од висока концентрација на радиоактивен материјал, кој за среќа не бил штетен по здравјето на луѓето ширум европскиот континент.

Изворот на таинственото радиоактивно зрачење од 2017-та година кое ја зафати цела Европа сепак доаѓа од Русија, а радиоактивните траги водат до нуклеарна постројка во јужните делови на Урал во Русија, потврдува најновата студија.

Како што пренесува „Индепендент“, научниците анализирале повеќе од 1300 точки со податоци ширум светот за да го пронајдат изворот на огромното радијациско протекување кое што на територијата на Европа донело 100 пати поголемо зрачење од катастрофата во јапонската нуклеарна централа Фукушима во 2011-та година.

За извор на зрачењето се верува дека е рускиот погон Мајак, а во овој случај не станува збор за реакторска несреќа, туку инцидент во објектите за преработка на нуклеарна енергија, откриваат научниците.

 

Русија секако, негираше дека е изворот на радијацијата и засега не е објавено официјално соопштение како одговор на овие тврдења на научниците.

Алармот беше вклучен во 2017-та година од страна на италијански научници кои што забележаа радиоактивен Рутениум-106. Тогаш истиот елемент беше откриен во многу европски земји, но исто така и во Азија, на Арапскиот полуостров па дури и на Карибите.

Фактот дека Рутениумот е единствениот откриен радиоактивен материјал, сугерира на тоа дека изворот на радијација е постројка за преработка на нуклеарна енергија, затоа што реакторските несреќи обично ослободуваат повеќе различни елементи. Научниците дури успеале и да го одредат времето на протекувањето на Рутениумот, а тоа било на 25-ти септември 2017-та година од 18 часот по локално време па се до пладне следниот ден.

 

„Измеривме радиоактивен Рутениум-106. Мерењата покажуваат најголемо поединечно ослободување на радиоактивност од цивилна постројка за преработка“, изјави Георг Стајнхаузер, еден од водечките истражувачи од Универзитетот во Хановер.

Податоците се земени од 176 мерни станици во 29 земји. Како што велат научниците, и покрај високата концентрација на радиоактивен материјал, тој не бил штетен за луѓето во Европа, стои во извештајот објавен во научниот магазин “PNAS”.

Иванка Трамп, ќерка на претседателот на САД, Доналд Трамп, денес на Твитер напиша порака за Борис Џонсон, новиот премиер на Обединето Кралство, но во својата честитка направила грешка. 

Таа новиот премиер го сместила во измислена држава, „United Kingston“.

„Ви честитам Борис Џонсон, што станавте нов премиер на „United Kingston“, напишала Иванка Трамп која работи како советничка на својот татко. 

Грешката е воочлива, секако дека таа требала да напише United Kingdom (Обединето Кралство).

Инаку, Кингстон е главен град на Јамајка. 

После тоа Иванка ја поправила својата објава, но во коментарите корисниците на социјалната мрежа Твитер постојано ја потсетуваат дека “интернетот никогаш не заборава“.

Краткиот, но силен топлотен бран вчера ја зафати северозападна Европа, зголемувајќи го стравот од уште поголеми суши, а рекордната температура е измерена во францускиот Бордо – 41,2 Целзиусови степени.

Температурите во следните неколку дена ќе продолжат да растат во цела западна Европа, но веќе во петок ќе започнат да опаѓаат, предвидуваат метеоролозите. 

Властите на Париз воведоа трет од четиристепениот план на одбрана од екстремните температури кој предвидува отворање на “дворани за освежување” во јавните објекти и поставување на привремени јавни чешми и распрскувачи на влага како и низа мерки наменети за постарите граѓани, најголемите жртви на летните горештини кога во 2003 година, само во Франција, починаа речиси 15 илјади луѓе. 

 

Слични мерки се спроведуваат и во другите европски градови. Во Белгија, предупредувањето за “силните горештини” се однесуваат на сите делови на земјата освен брегот и на сила е до петок на полноќ. Се очекува температура поголема од Овој топлотен бран, втор за помалку од еден месец, го зголемува стравот кај граѓаните од екстремни суши во наредниот период. рекорд – 38,8 Целзиусови степени, забележани на 27-ми јуни 1947 година.

Во западна Фландрија, гувернерот издал забрана за пушење цигари и палење оган на отворено поради опасност од пожар.

Во Германија, температурата би можела да се спушти до 41 Целзиусов степен во околината на Келн.

“Токсичната комбинација” од влага и полен би можела да биде многу опасна за 5,4 милиони луѓе во Велика Британија кои патат од астма.

Овој топлотен бран, втор за помалку од еден месец, го зголемува стравот кај граѓаните од екстремни суши во наредниот период.

 

Ќерката на Синиша Михајловиќ, Викторија, се нашла на удар на фановите на Инстаграм кои ѝ забележале што објавува среќни фотографии од излегувања додека нејзиниот татко се бори со опасна болест.

"Излегувам од дома и луѓето ме гледаат како да велат: Дали навистина излегува во оваа ситуација? Боже, дали се смее? Поставува ли фотографии на Инстаграм? 

Дали знаете за што ви зборувам? Излегувам бидејќи сакам да излезам. Се смеам колку што ми се смее и објавувам фотографии кои сакам да ги објавам!

И знаете што треба да направите? Треба да ме погледнете и да сфатите дека во животот треба да реагираш. Ако некој се смее, фотографира, излегува...тоа е бидејќи, дури и ако во нашето животно патување наидеме на пречки, никогаш не треба да заборавиме да бидеме луѓе! Луѓе со душа! И треба да се чувствуваме живи: да се смееме, да се шегуваме, да се дружиме со пријателите и да испиеме неколку пива.

"Сеедно, ве сакам", напишала најстарата ќерка на Миха на Инстаграм, а оваа порака наишла на голем број позитивни коментари.

Нема сомнение дека по нејзините зборови сите добро ќе размислат.

Да потсетиме, Михајловиќ минатата седмица направил прегледи по кои објавил дека боледува од хронична леукемија, болест која се јавува во подоцниот животен период. Таа почесто напаѓа мажи отколку жени.

Оваа болест има три фази - прво е хронична која може да трае три години. Без терапии, таа минува во фаза на акцелерација, која означува напредок на болеста и преминување во бластна криза, во која болеста се однесува како акутна леукемија, брзо напредува и доведува до смртен резултат. Лекот "гливек" чија употреба е одобрена во 2001-ва година, покажал одлични резултати во лечењето на заболените од оваа болест.

Михајовиќ решил да се лечи во клиниката "Сент Орсола - Малпиги" во Болоња, која една од најдобрите кога станува збор за лечење на оваа сурова болест.

 

Ќерката на Синиша Михајловиќ, Викторија, се нашла на удар на фановите на Инстаграм кои ѝ забележале што објавува среќни фотографии од излегувања додека нејзиниот татко се бори со опасна болест.

"Излегувам од дома и луѓето ме гледаат како да велат: Дали навистина излегува во оваа ситуација? Боже, дали се смее? Поставува ли фотографии на Инстаграм? 

Дали знаете за што ви зборувам? Излегувам бидејќи сакам да излезам. Се смеам колку што ми се смее и објавувам фотографии кои сакам да ги објавам!

И знаете што треба да направите? Треба да ме погледнете и да сфатите дека во животот треба да реагираш. Ако некој се смее, фотографира, излегува...тоа е бидејќи, дури и ако во нашето животно патување наидеме на пречки, никогаш не треба да заборавиме да бидеме луѓе! Луѓе со душа! И треба да се чувствуваме живи: да се смееме, да се шегуваме, да се дружиме со пријателите и да испиеме неколку пива.

"Сеедно, ве сакам", напишала најстарата ќерка на Миха на Инстаграм, а оваа порака наишла на голем број позитивни коментари.

Нема сомнение дека по нејзините зборови сите добро ќе размислат.

Да потсетиме, Михајловиќ минатата седмица направил прегледи по кои објавил дека боледува од хронична леукемија, болест која се јавува во подоцниот животен период. Таа почесто напаѓа мажи отколку жени.

Оваа болест има три фази - прво е хронична која може да трае три години. Без терапии, таа минува во фаза на акцелерација, која означува напредок на болеста и преминување во бластна криза, во која болеста се однесува како акутна леукемија, брзо напредува и доведува до смртен резултат. Лекот "гливек" чија употреба е одобрена во 2001-ва година, покажал одлични резултати во лечењето на заболените од оваа болест.

Михајовиќ решил да се лечи во клиниката "Сент Орсола - Малпиги" во Болоња, која една од најдобрите кога станува збор за лечење на оваа сурова болест.

 

Хакер со помош на неколку алатки, аплоадирање на „облак“ и околу 8 илјади денари успеал да пронајде начин за ресетирање на сечија лозинка на профилите на Инстаграм.

Хакерите често се обидуваат да пронајдат нови начини за да заработат со откривање на лични податоци на интернет, но за среќа постојат и хакери кои што работат за да ги предупредуваат големите компании за безбедносните пропусти.

Лаксман Мутијах е професионален „ловец на награди“ – награди кои што компаниите ги нудат за откривање на безбедносни пропусти на нивните платформи. Тој штотуку доби 30 илјади долари од Фејсбук, затоа што откри како да хакира нечиј профил на Инстаграм.

 

Мутијах открил дека може да се измами системот на Инстаграм за испраќање на ПИН кодови кои се користат при ресетирањето на лозинките. Како што самиот опиша, да се откријат трите бројки од ПИН кодот кој од Инстаграм ги испраќаат до корисникот при ресетирањето на лозинката не е никаков проблем.

Но, Инстаграм препознава кога некој пишува „рандом“ бројки, па затоа Мутијах ја искористил ситуацијата на преоптовареност на системот, до која доаѓа кога компјутерите мора да одработат голем број на такви барања истовремено. Со помош на неколку алатки, аплоадирање на „облак“ и за околу 8 илјади денари, тој успеал да најде начин како да ја ресетира сечија лозинка на Инстаграм.

 

Иако 8 илјади денари се можеби преголема цена за хакирање на профил, тоа е сепак ситница ако се цели кон хакирање на профил на некој „инфлуенсер“ со милиони следбеници.

Благодарение на откритието на Мутијах, од Фејсбук (во чија што сопственост е Инстаграм), веќе го поправиле безбедносниот пропуст и ги направиле нашите профили на оваа социјална мрежа побезбедни.

Уште еден пример дека забавата со себе може да донесе и некои сериозни проблеми. Апликацијата „FaceApp“ која повторно стана вирална поради тоа што неверојатно реално ги менува вашите фотографии и покажува како ќе изгледате како повозрасни или како помлади.

Сепак, покрај добрата забава изгледа дека оваа апликација има своја сериозна мрачна страна.

Џошуа Нози забележал нешто крајно необично кога за првпат ја активирал оваа апликација.  

Еднаш кога ѝ дал дозвола да пристапи на неговите фотографии, апликацијата почнала полако да ги прелистува ред по ред.

Во тој момент тој веднаш активирал Airplane Mode на својот телефон и сите фотографии во истиот момент се појавиле.

Меѓутоа, „FaceApp“ не му дозволила да избере фотографија која тој сака затоа што во тој момент бил онлајн.

Поради тоа Нози верува дека тоа е јасен знак дека „FaceApp“ ги аплоудува вашите фотографии.

„Бидете внимателни со оваа апликација. Таа во истиот момент ги аплоудува вашите фотографии без никакво известување, сакале вие или не“ - напишал на Твитер.

Самите правила на користење на апликацијата „FaceApp“ се нејасни и во нив стои дека ги “собира“ содржините како што се фотографии и други материјали кои ги споделувате преку неа.

Поради сето ова многу е важно да бидете внимателни со апликацијата „FaceApp“ која молскавично стана вирална.

И додека нејзиното користење е многу забавно секогаш постои шанса дека позади целата таа забава стои нешто мрачно кое во иднина може да ве чини многу скапо.

Иако се во брак само една година, животот под кралските правила веќе почнал да го наплаќа данокот во врска со принцот Хари и војвотката Меган Маркл.

Ситуацијата дошла до таму принцот Хари да ја моли сопругата да почне да оди на терапија кај психолог.

„Растргнат помеѓу улогата на родител, расправиите со братот Вилијам и снаата Кејт, очекувањата од кралицата и народот, па дури и скандалозното семејство на својата сопруга, Хари само што не експлодирал, а ни Меган не е далеку“, вели извор за „RadarOnline“.

Како што имавме прилика да видиме, откако се венчаа во мај, 2018-та година, Меган не крие дека кралските протоколи не ѝ се допаѓаат и јавно ги игнорира.

„Меган чувствува дека правилата и забраните кои ги почитува кралското семејство не се во согласност со денешното модерно време. Меган и Хари ја почитуваат традицијата, но сакаат слобода за работите да ги прават на свој начин“, додава изворот.

Резултат со слика за duke and duchess of sussex

Однесувањето на Меган Маркл станало повод за постојани расправии во кралското семејство, што само допринело за и онака стресната ситуација. Јасно се гледа дека односите помеѓу браќата и јатрвите се исклучително затегнати, што особено се видело на крстењето на принцот Арчи.

Иако сè поминало по протоколот, на семејниот портрет сите се смеат освен принцот Вилијам, додека сите забележале исклучително чудна насмевка на лицето на Кејт Мидлтон, која “здрвено“ седела бегајќи од Меган колку што можела повеќе.

Резултат со слика за duke and duchess of sussex baby christening

Принцот Хари одамна јавно ја поддржува стручната терапија и не се плашел да признае дека побарал помош од психолозите во врска со паниката и бесот со кој никако не можел да излезе на крај, особено после смртта на мајка му.

„Тој јавно рече дека психотерапијата ја спасила во минатото и мисли дека истата помош ѝ е потребна и на Меган, пред да биде доцна“, заклучил добро упатениот извор. 

На шефот на најголемиот нарко картел на светот, Ел Чапо, судот во САД денес ќе му ја изрече конечната пресуда, која сигурно ќе биде доживотна казна затвор.

Ел Чапо е прогласен за виновен по 10 точки од обвинението. Се очекува да го мине остатокот од животот во затвор, и тоа во најстрого чуваниот казнено-поправен дом Супермакс во Колорадо. 

Имено, Ел Чапо веќе два пати побегнал од максимално чуван затвор во Мексико. Во своето прво бегство од затвор, Ел Чапо се извлекол со количка за валкана долна облека.

Ако се одлучи на бегство, шефот на картелот го чека малку посериозен предизвик, бидејќи Супермакс, или како што некои го нарекуваат, планинскиот Алкатраз, е на тешко достапна локација со максимални мерки за безбедност и од него се уште никој не побегнал. Опишан како пекол на земјата, затворот е изграден во 1994-та година во близина на старото рударско место Флоренс, на два часа возење од Денвер. Во него живеат најлоши американски криминалци, меѓу кои и Тед Кадински, кој на професори и научници им праќал писма-бомба, терористот од Бостонскиот маратон Џохар Царнаев и припадникот на Ал Каеда Закариас Мусаоуи, еден од учесниците во нападите од 11-ти септември.

 

Меѓутоа, тешко дека Ел Чапо премногу ќе се дружи со останатите затвореници.

Според извештајот на организацијата "Amnesty International", повеќето жители во затворот првите 12 месеци ги минуваат во самица.

Повеќето затвореници живеат во ќелии со големина 2,1 X 3,6 метри. Во ќелиите се фиксирани бетонски кревети, маса и столче и комбинација од тоалет и туш. Единственото природно светло доаѓа од прозорче со поглед кон небото, пишува "Amnesty". Единствениот контакт кој затворениците го имаат со луѓе е персоналот кој им доставува во храна или во текот на ограниченото време за рекреација, а повеќето затвореници надвор од ќелиите на располагање имаат еден или два часа дневно.

 

За да спречат комуникација меѓу затворениците, меѓу ќелиите има цврсти и дебели ѕидови, а во ќелијата се влегува преку дебела, цврста метална врата. Најопасните криминалци се затворени во кафези, обиколени со високи ѕидови на кои има метални решетки.

Дневниот рекреациски програм осмислен за затворениците вклучува хобија како читање, цртање и боење со водени боички.

Еден дел од затворениците од време на време за добро однесување може да почувствуваат некаков луксуз, па може да добијат и телевизор, имаат пристап до Нетфликс и можат да гледаат ДВД.

 

"Животот тука е многу здодевен, и може да претставува предизвик ако не сте психички и физички силен", изјавил еден од затворениците. Друг само кажал дека е среќен што е жив.

Меѓутоа, Роберт Худ, кој таму работел како чувар од 2002-ра до 2005-та година, тврди дека животот во планинскиот Алкатраз е полош од смрт.

Најголемата социјална мрежа на светот неодамна од американската Федерална комисија за трговија доби казна во износ од вртоглави пет милијарди долари поради кршењето на прописот за приватноста на своите корисници.

„Њујорк тајмс“ пренесува дека и покрај казната, акциите на Фејсбук дури и скокнале, што е само еден од низата на докази дека иако казната звучи прилично остро, сепак за компанијата на Марк Закерберг всушност е смешна.

Секако, станува збор за најголемата казна која што Федералната комисија за трговија ја има изречено и е далеку поголема од „само“ 22-те милиони долари казна кои пред седум години ги доби технолошкиот гигант Google.

 

Но, за Фејсбук таа бројка воопшто не е трагична – компанијата имала 15 милијарди долари приход само во претходниот квартал, додека минатата година забележала чист профит од дури 22 милијарди долари. Поради тоа, ако на сето тоа се гледа од математичка страна, Фејсбук нема да биде потресен од оваа казна.

„Казната која за целиот свет звучи астрономски, за Фејсбук е всушност месечен приход“, пренесува „Њујорк тајмс“.

Top