Крајот на годината се приближува, што значи желбата за новогодишно украсување полека, но сигурно го достигнува својот врв. Бидејќи сигурно не сакате домот да ви изгледа исто како лани, ви предлагаме 20 нови, креативни идеи кои може да ги искористите за да го зголемите празничното расположение. 1. Облечете ги ногарките на масите и столчињата. 2. Навлаките за столчиња исто така оваа година ги доживуваат своите 5 минути слава.   3. Винските шишиња нема да бидат здодевни ако им облечете џемперчиња. 4. Исто така, во нив може да ги ставите сијаличките. 5. Поставете венчиња и внатре низ домот, не само на…
Системот за евакуација наречен “Nerigo” е направен во Јужна Кореја и истиот би можел да спаси илјадници животи во случај на евакуација.  Станува збор за лифт кој се поставува на терасата од зградата и со помош на кој сите станари можат брзо и безбедно да се евакуираат во случај на евентуален пожар или некои други непредвидени ситуации.   “Nerigo” функционира благодарение на хидраулика, па затоа за истиот не е потребна електрична енергија. Сè што треба е само да застанете на платформата, по што таа полека ќе почне да се спушта надолу.   Погледнете го видеото:
Оригиналните улични дизајни се вистинска реткост, а има многу кои сакаат улиците да им ги красат уникатни дела. Декорирани тротоари, впечатливи пешачки премини, примамливи излози од продавници и необични автобуски станици се само дел од работите со кои дизајнерите низ светот можат да се пофалат. Постојат многу начини како луѓето да се воодушеват додека шетаат по улиците, а истовремено да имаат корист од дизајните кои некој добро ги смислил. Неколку примери за надворешни дизајни кои секој би посакал да ги има во својот град:                  
Ако имате впечаток дека празничната опсесија започна порано оваа година, дефинитивно сте во право. Овојпат низ неколку фотки ја славиме Божиќната еуфорија низ Лондон. Дури и да преферирате селски зимски идили и прошетки низ мали снежни улички, грандиозната убавина на Лондон со светилки и украси ќе ве освои за неколку минути. Не го пропуштајте Лондон за Божиќ, бидејќи… Буквално по која улица и да тргнете, ќе забележите тон светилки над вас. Голем број на продавници, излози и згради се украсени во празничен дух. Може да се возите во висок автобус и да поминувате под уличното светлечко шоу. А, може и…
Првата дама Меланија Трамп вчера одржа прес и кратка прошетка додека ги откриваше новогодишните декорации низ сите соби. Оваа година темата е „Почитувани традиции“ и декорациите вклучуваат 53 новогодишни елки, 71 Божиќен венец, повеќе од 12.000 лампиони и слатка копија на белата куќа од колачи со тежина од 90 килограми. Главното фоаје и хала се украсени со дрвја на кои се поставени кристални лампиони и лажен снег. Црвената соба има помало новогодишно дрвце и украс околу каминот.  
Станот кој ќе го погледнете на следните фотографии има само 45 метри квадратни, но со одличен распоред на просториите. По малиот ходник веднаш наидувате на дневната соба од која дел се употребува како спална соба. Овој простор е опремен со едноставни, неутрални и класични парчиња мебел како што е сивата аголна гарнитура, црни маси и минималистички столици. Во самиот агол на просторијата изградена е бела платформа со вградени полици и три скали кои водат до брачниот кревет. Со цел да се одбегнат незгоди во текот на ноќта, платформата е заштитена со бела ограда, а дополнителна приватност може да се постигне…
Сигурно и на вас често ви се случува да си купите долна облека со помислата дека изгледа прекрасно. Но, всушност, многу често, така избраната долна облека или нема намена, или изгледа лошо на вас. Постојат неколку правила кои секогаш треба да ги почитувате кога станува збор за тоа, а ние сме тука да ви помогнеме. Грешките кои најчесто ги правите при бирање долна облека: Текстура под мазен материјал Не носете чипкана долна облека под тенка блуза или панталони, посебно ако се во светла боја. Ќе се создадат нерамнини кои ќе бодат во очите на останатите и ќе го нарушат вашиот изглед.  …
Доколку се прашувате како изгледа домот на една од најпознатите жени на светот, одговорот дознајте го во продолжение. На пазарот на недвижнини, неодамна се појави оглас кој ги заинтригира многумина.  Имено, пејачката и актерка Џенифер Лопез го продава својот раскошен пентхаус на Менхетен, а нејзините обожаватели добија единствена прилика да дознаат како изгледаат просториите во кои таа го поминува своето слободно време. Станот се наоѓа во зграда која датира од 1924 година, а истиот е со поглед кон Медисон Сквер Парк. Во текот на 2013 година е завршен процесот на реставрација, а Лопез се одлучила за купување на овој пентхаус…
loading...