Карактеристична градба која има пет кули кои се инспирирани од водите на фјордот Вејле и околните ридови, кои се единствените глетки во данската, инаку прилична рамна сценографија. "Брановите" кои доминираат во Вејле можат да се видат од воз, од улица или од реката во деветтиот по големина град во Данска кој е сместен на југоистокот на полуостровот Јутланд. Архитектонското чудо инспирирано од фјордот Вејле со текот на годините стана еден од препознатливите симболи на градот, но и Данска.  Во текот на денот белите бранови на станбената зграда се рефлектираат во водата, а кога ќе падне мрак, градбата изгледа на планина…
Оваа година заврши едно од најдобро организираните Светски првенства во историјата на фудбалот. Русите се покажаа како одлични домаќини и ги прибраа сите пофалби од целиот свет. Сега на ред доаѓа Катар, кој во 2022 година ќе биде домаќин на фудбалскиот Мундијал. Катарците ќе испишат историја со тоа што ќе бидат првата земја од арапскиот свет која го организира планетарниот фудбалски собир. Сепак тие сакаат да бидат и првата земја која ќе испише историја во секоја категорија, од публика и посетеност, приходи и заработка, екстрагавантост и луксуз.
Првите профили на Инстаграм се отворија во октомври 2010 година и после тоа оваа мрежа стана една од најпопуларните во светот. На бројни познати личности Инстаграм им е омилената мрежа каде со своите фанови споделуваат моменти од нивните приватни животи и секојдневието. На фотографиите имаат вртоглави бројки на лајкови, а некои се истакнуваат и со популарноста.    Од дваесет можни профили со најмногу лајкови, далеку на првото место се најде Кајли Џенер која со првата фотографија од својата ќерка собра 18 милиони лајкови во рок од неколку дена.   Потоа следува Џастин Бибер кој во јули со фотографија ја објави веридбата со Хејли Болдвин и заработи…
Милионите коишто холивудските ѕвезди ги даваат за живот во огромните куќи со десетина, никогаш употребени соби, никогаш мокри бањи и никогаш извалкани кујни, не се ништо во споредба со новата куќа наменета само за милијардерите.   Холивудскиот бизнисмен Брус Маковски вели дека досега никој не правел куќа за милијардери, туку дека досега ги задоволувале потребите единствено само на милионерите, па тој на Бел Ер изградил здание коешто чини неверојатни 250 милиони долари. Маковски е инаку бизнисмен кој богатството го стекнал со продажба на дизајнерски чанти и луксузни имоти.А ако ја добие бараната цена, што и не е невозможно, се работи…
Од големите куќи и шик апартмани во космополитски градови до историски замоци во оддалечени земји, патниците имаат пристап до ретки и луксузни апартмани благодарение на сервисите кои изнајмуваат недвижности за туристи. И верувале или не еден од тие лускузни апартмани во далечните земји се наоѓа во Скопје. Како што вели престижниот магазин Форбс за сите оние кои бараат нешто лускузно и надреално ова е апартман инспиран од Салвадор Дали. Изнајмувањето на апартманот чини 44 долари, а во цената е вклучен приватен лифт и паркинг. Погледнете ги фотографиите од овој простор кои го предизвика светскиот интерес:
Традицијата да се слави Нова година и Божиќ е стара илјадници години, а дел од неа е китењето на елки. Покрај во домовите, денес елки имаме насекаде. Од плоштадите до трговските центри, како кај нас, така и во светот сè е накитено во најубави бои секоја година. Дури и кралицата Елизабета накити огромна елка во својата палата, а пејачката Гвен Стефани пееше при пуштањето на сијаличките на најпознатата елка на светот во Рокфелер центарот во Њујорк. Погледнете ги најубавите елки ширум светот, некои од нив не се буквално елки, но ја имаат таа симболика: Париз, Франција Вашингтон, САД Рокфелер Центар,…
Крајот на годината се приближува, што значи желбата за новогодишно украсување полека, но сигурно го достигнува својот врв. Бидејќи сигурно не сакате домот да ви изгледа исто како лани, ви предлагаме 20 нови, креативни идеи кои може да ги искористите за да го зголемите празничното расположение. 1. Облечете ги ногарките на масите и столчињата. 2. Навлаките за столчиња исто така оваа година ги доживуваат своите 5 минути слава.   3. Винските шишиња нема да бидат здодевни ако им облечете џемперчиња. 4. Исто така, во нив може да ги ставите сијаличките. 5. Поставете венчиња и внатре низ домот, не само на…
Системот за евакуација наречен “Nerigo” е направен во Јужна Кореја и истиот би можел да спаси илјадници животи во случај на евакуација.  Станува збор за лифт кој се поставува на терасата од зградата и со помош на кој сите станари можат брзо и безбедно да се евакуираат во случај на евентуален пожар или некои други непредвидени ситуации.   “Nerigo” функционира благодарение на хидраулика, па затоа за истиот не е потребна електрична енергија. Сè што треба е само да застанете на платформата, по што таа полека ќе почне да се спушта надолу.   Погледнете го видеото:
Top