Една стјуардеса од кинеската авио-компанија "Урумки Ер" била отпуштена од работа кога на виделина се појавила снимка од авионот.

Камерите ја фатиле како го пробува секое јадење кое е наменето за патниците. 

Снимката била објавена и пред авионот да слета, а изгледа била направена од колега на стјуардесата, бидејќи таа изгледа дека е свесна дека некој ја снима.

Сите кои го погледнале видеото побарале објаснување од авио-компанијата и ги истражувале хигиенските услови во авионот.

Компанијата објаснила дека станува збор за храна која не им била послужена на патниците.

И покрај тоа, стјуардесата веднаш била отпуштена.

Од невиден луксуз до живот во потпросечни услови, драстичните класни разлики во Кина ќе ве наежат. Фотографот на Ројтерс Kim Kyong-Hoon, кој е роден во Јужна Кореа ја работи својата работа во многу тешки услови, како воени зони, сиромашни земји и други стресни ситуации. Тој ја жртвува комфорноста на работењето на сигурно со цел на луѓето да им ја покаже вистината.

Во последниот серијал фотографии тој ја избра Кина затоа што таа е најбрзорастечка економија на светот по САД, а има драстична разлика во начинот на живеење на нејзините жителите од различни слоеви во општеството.

На суров начин тој ја долови класната разлика, претставувајќи како живеат богатите, а како сиромашните луѓе во Кина:

1. Гостите пијат шампањ додека чекаат да започне модно шоу во Пекинг.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-02.jpg

Бездомниците се коцкаат под улични светилки во едно мрачно соседство во Пекинг.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-03.jpg

2. Познатите личности и други видни гости се на коктел забава.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-04.jpg

Жителите од областа за мигранти ја гледаат претставата на еден патувачки циркус.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-05.jpg

3. Кинези присуствуваат на престижна изложба на луксузни и ретки автомобили.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-06.jpg

Маж го вози своето семејство на електричен трицикл во Пекинг.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-07.jpg

4. Среќното и безгрижно детство на децата од богатите семејства во Кина.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-08.jpg

Тешкото детство на децата во социјалните станови во Кина.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-09.jpg

5. Жени во чевли на високи потпетици за време на една фотосесија.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-10.jpg

Голи, калливи нозе на една фармерка во село на 80 километри од Пекинг.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-11.jpg

6. Богати луѓе пијат кафе во хотел со 5 ѕвезди во Пекинг.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-12.jpg

Сиромашни луѓе ручаат во заедничкиот дел од социјалните згради.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-13.jpg

7. Жена ја плаќа сметката во продавница на луксузен странски бренд.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-14.jpg

Семејство минува покрај уличната продавачка.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-15.jpg

8. Жена во бунда држи куче во книжарница на аеродромот.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-16.jpg

Куче бара храна во ѓубрето во еден сиромашен кварт.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-17.jpg

9. Момче користи тоалет во еден трговски центар.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-18.jpg

Јавен тоалет во еден сиромашен кварт.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-19.jpg

10. Луксузни продавници од светски брендови.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-20.jpg

Локални продавници со пристапни цени.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-21.jpg

11. Луѓе се релаксираат на СПА третмани.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-22.jpg

Уморни луѓе одмораат на нива, а дете си ја мие глава во леѓен.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-23.jpg

12. Нова зграда во Пекинг.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-24.jpg

Стара зграда во Пекинг.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-25.jpg

13. Луксузен ресторан, каде една порција чини над 60 долари.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-26.jpg

Улична тезга за храна, каде една порција чини 1,6 долари.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-27.jpg

14. Жена шета куче во богат кварт.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-28.jpg

Маж шета во сиромашен кварт.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-29.jpg

15. Луксузен дом за стари лица.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-30.jpg

Стар човек во инвалидска количка во сиромашно соседство.

surov-prikaz-na-razlikata-vo-zivtotot-na-bogatite-i-siromashnite-kinezi-foto-31.jpg

 

Убавицата од Калифорнија, познатата Џиџи Хадид е уште една од славните дами која гордо ја прикажа својата неуредна и недепилирана пазува. Само да ве потсетиме, младата Џиџи е прогласена за најубавата жена на светот за 2017 година.

Нејзините обожаватели и поддржувачи на нејзината работа секогаш добро ги прифаќаат нејзините ангажмани за модни магазини и модни ревии, но со последната фотосесија за календарот на магазинот "Love" ги изненади сите. 

Во провокативното видео, супермоделот позира во спортска облека, спортски градник и шорцеви, додека покажува вешти бокс движења. 

И покрај тоа што во фокусот се нејзиното тело и лице, навистина е тешко нејзината влакнеста пазува да остане незабележана. Очигледно тоа не им се допадна на фановите, кои го занемариле нејзиниот сексапил и поставувале многу прашања како на пример: "Дали таа има влакна под пазувите?", "Нејзините влакненца ми пречеа многу во видеото. Тие требаше да бидат издепилирани, а магазинот тоа требаше да го знае пред снимањето".

Инаку оваа година постои тој тренд "влакна под пазувите" и тоа го промовираат славните холивудски дами. Додека многумина ја осудуваат, ќерката на Мадона, Лурдес постојано се појавува со влакнести пазуви на плажа.

Исто така, дел од нив се и Мишел Родригез и Парис Џексон, ќерката на Мајкл Џексон.

Крајот на годината се приближува, што значи желбата за новогодишно украсување полека, но сигурно го достигнува својот врв.

Бидејќи сигурно не сакате домот да ви изгледа исто како лани, ви предлагаме 20 нови, креативни идеи кои може да ги искористите за да го зголемите празничното расположение.

1. Облечете ги ногарките на масите и столчињата.

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-05.jpg

2. Навлаките за столчиња исто така оваа година ги доживуваат своите 5 минути слава.

 

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-04.jpg

3. Винските шишиња нема да бидат здодевни ако им облечете џемперчиња.

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-03.jpg

4. Исто така, во нив може да ги ставите сијаличките.

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-02.jpg

5. Поставете венчиња и внатре низ домот, не само на влезната врата.

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-07.jpg

6. Направете икебани во дрвени гајби. Наполнете ги со зеленило, шишарки, лампиони, пропрскајте со вештачки снег...

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-06.jpg

7. Сите дрвца и тапи кои ви се наоѓаат дома може да се претворат во рачно изработени украси за на елката.

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-10.jpg

8. Направете снешковци од едно чорапче полнето со ориз:

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-09.jpg

9. Освен главната накитена елка, украсете ги ѕидовите со ѕидна елка од сијалички или ленти вештачко зеленило.

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-08.jpg

10. На безбоен конец закачете лампиони околу прозорецот.

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-01.jpg

11. Украсете ја санката и внесете ја дома.

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-11.jpg

12. Кога ви треба нова идеја за новогодишно украсено дрвце:

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-12.jpg

13. Поставете ќебенце под новогодишната елка.

se-nablizuva-nova-godina-13-idei-kako-da-go-ukrasite-domot-za-praznicno-raspolozenie-13.jpg

 

Рајан е ѕвезда на јутјуб-каналот „Рецензија на играчки според Рајан“ што го следат милион луѓе.

Овој канал реализирал приход од 11 милиони долари во текот на оваа година, според годишната листа со најпребарувани познати личности на „Јутјуб“ што ја објавува „Форбс“. Рајан се најде на осмото место на оваа листа, а својот бизнис го почнал во 2015 година. 

Зад каналот стојат неговите родители, кои секојдневно снимаат видеа и ги објавуваат, но идејата всушност е на самиот Рајан.

Кога имало четири години, ова момче обожавало да гледа „Јутјуб“. Еден ден ги запрашало своите родители зошто не може да гледа оцени на играчките. Тогаш тие одлучиле да создадат ваков канал.

Првите неколку месеци каналот не привлекол многу внимание, но во јули 2015 година направил бум. На снимката што го прославила Рајан, тој отвора и прегледува кутија со над 100 играчки од филмот на Пиксар, „Автомобили“,

Снимката станала вирална, а моментално има околу 800 милиони прегледи. Во меѓувреме Рајан започнал да оценува и прехранбени производи за деца. Снимките обично содржат искрен и ентузијастички коментар на шестгодишното момче за играчките што ги тестира.

Гледаноста на каналот, кој моментално има публика од 10 милиони претплатници, донесува околу милион долари месечно само од рекламните приходи.

„Депресијата е водечка причина за хендикеп во светот. Сите понекогаш се чувствуваме тажно. Но околностите се менуваат и тажните чувства исчезнуваат“, се раскажува во ТЕД-Ед видеото подолу. 

Зарем ова не важи за секого? Очигледно не. „Клиничката депресија е поинаква. Станува збор за медицинско растројство и тоа нема да исчезне само затоа што една личност сака да исчезне“.

Депресијата може да трае со недели и да стане толку изнемоштувачка, што оние што страдаат од неа не можат ниту да работат. Таа се меша со важните односи и може да има различни симптоми: ниско расположение, губење интерес за работи во кои обично личноста ужива, промена во апетитот, чувство на безвредност и чувство на вина, немир, несоница, екстремна летаргија и мисли за самоубиство. 

„Ако имате најмалку пет од овие симптоми, според психијатриските водичи, вие се квалификувате за дијагноза на депресија“, вели нараторот во видеото. 

Она што обично не го слушаме во фармацевтските реклами се мерливите физиолошки промени што депресијата „ги пишува“ во мозокот, вклучувајќи ја намалената мозочна материја во фронталниот лобус и атрофијата на хипокампусот. Овие ефекти се мерливи кај луѓето и стаорците. Невролозите не ја разбираат целосно биологијата на депресијата. Тие знаат дека некоја комбинација на лекови, терапија и, во екстремни случаи, електроконвулзивен третман, може да им помогне на луѓето целосно да го доживеат животот.

Луѓето што се лекуваат повремено ќе се чувствуваат лошо, исто како и секоја личност. Но депресијата никогаш не треба да се спореди со обичната тага. Нејзините ефекти врз однесувањето и здравјето на мозокот се премногу широки, постојани, продорни и штетни. Овие ефекти може да бидат невидливи, што придонесува за несреќна општествена стигма која ги одвраќа луѓето да побараат третман. Колку поотворено се зборува за депресијата, толку е поголема веројатноста луѓето да побараат помош.

Иако многу познати сликари, поети и актери страдаат од клиничка депресија - и ја направиле дел од својата уметност, нивниот пример не треба да сугерира дека уметниците не треба да се лекуваат.

За разлика од физичката болка, кај депресијата е тешко да се посочат директните причини за тага. Како што покажува видеото, претпоставката дека тагата е предизвикана од надворешни настани се појавила релативно неодамна. Хуморалниот систем на античките Грци ја третирал тагата како биолошки феномен. Грчките лекари верувале дека тоа било израз за црната жолчка, или „мелаина коле“, од каде што потекнува зборот „меланхолија“. Древните хуморални теоретичари препорачувале диета, медицински третмани и физички вежби како третман за меланхолија, исто како што докторите препорачуваат денес за депресијата.

Но меланхолијата е многу поширок поим; тоа е колекција на идеи за тагата што се протега низ илјадници години. Речиси сите од овие идеи го вклучуваат чувството дека тагата е основно искуство. „Ако никогаш не сте почувствувале меланхолија, тогаш сте пропуштиле дел од она што значи да се биде човек“, вели нараторот.

Иднината е многу поблиску отколку што мислите. Кои нови технологии ќе ги видиме за една година? Кои за две? Ви пренесуваме пет големи откритија што, со малку среќа, ќе ни го подобрат светот.

1. Пристигнува глобалниот безжичен интернет


2


Над 50 отсто од руралните подрачја во Европа, Африка и во Азија и понатаму немаат квалитетен и брз интернет. Ако некогаш сте мечтаеле за тоа цел свет да има бесконечен безжичен интернет, имаме одлична вест. Грег Вајлер, основач на „УанВеб“, планира да го направи токму ова во период од десет години. 

2. Во изработка е вакцина против сида


3


Светот го очекува тоа со децении. Научните достигнувања ќе овозможат надеж за создавање вакцина против сида. Научниците од Националниот институт за здравје успеале да создадат антитело што го напаѓа ХИВ од три вектори и тие развиваат вакцина што ќе ја уништи оваа опасна зараза. Ако работите одат како што треба, до крајот на наредната година вакцината ќе биде тестирана кај луѓе заболени од сида.

3. „Гугл“ развива паметни контактни леќи


технологија


Се чини дека „Гугл“ не гледа граници во светот на технологијата и во животот ни донесува работи за кои сме сонувале со години. Во соработка со фармацевтската компанија „Новартис“, „Гугл“ веќе три години развива прототип за паметни контактни леќи. Леќите ќе можат да се користат за следење на нивото на гликоза, анализирајќи ги солзите. 

4. Наредната година Кина планира да слета на темната страна на Месечината

Кина во 2016 година официјално почна со подготовка на нова мисија за истражување на Месечината. Кинезите планираат да го испратат леталото „Чанге-4“ на мрачната страна на Месечината. Колку за потсетување, ова мистериозно подрачје никогаш не било истражувано од луѓе.

Функцијата претседател на државата подразбира јавност во сѐ. Театрите, кината, галериите, општествениот живот на највисокиот функционер често стануваат „работа“ во рангот на политичкиот. На некои настани се решаваат одредени прашања, а на други присуството е обврзано од функцијата. Постојат, меѓутоа, места на кои Владимир Путин не оди само по службена должност.

Однос кон театарот

Рускиот претседател во никој случај не е љубител на гостувањата во забавните телевизиски емисии како главен гостин, така што во текот на 18 години колку што е на власт, тој никогаш нема гостувано во таква програма. Наместо тоа, општествениот живот на претседателот главно е фокусиран на театарот, па доколку мора најчесто ќе го избере театарот за излегување.

Путин во театарот Бољшој

Путин во театарот Бољшој

Високите странски гости тој ги носи во театрите познати во целиот свет. Така во 2000 година, на премиерата на операта „Војна и мир“ на Сергеј Прокофјев во Мариинскиот театар, тој го покани британскиот премиер Тони Блер со неговата сопруга. Во театарот Бољшој на заеднички концерт со Израелската опера тој беше во друштво со премиерот Бенјамин Нетанјаху. Тогаш, меѓу другото, во Бољшој беше поставен Антон Чехов и Путин ја одгледа во целост таа претстава. Тој, исто така, го гледаше Чехов и во други театри во земјата кои не им се толку познати на странците, како што се на пример „Современик“, Et Cetera или МХТ Чехов. На некои претстави сакаше да дојде повторно, но околностите не му дозволија.

На пример претставата „Од главата си патиме“ (класичната драма на Александар Грибоедов) Путин ја гледаше во „Современик“ и планираше да ја гледа и во Малиот театар. Меѓутоа, ложата остана празна, затоа што таа вечер, на 19 декември 2016 година беше убиен амбасадорот на РФ во Анкара Андреј Карлов. Малиот театар беше посетен од претседателот четири месеци подоцна, кога ја гледаше „Последнаа жртва“ според драмата на Островски, исто така голем руски класик.

Музика за претседателот

 

„Отсекогаш со огромно задоволство сум слушал, а и сега слушам популарна класична музика, како од европски, така и од наши автори. Бах, Бетовен, Моцарт, се разбира... Потоа од нашите композитори Рахманинов, па Шуберт во преработка на Лист, изјави на времето Путин. Тоа е официјално вкусот на претседателот. Но, новинарите пишуваат и за неговите неофицијални музички афинитети.

Така весникот „Собеседник“ открива дека претседателот всушност повеќе ги сака шансоните, групата „Љубе“ (руски рок), Григориј Лепс, советска филмска музика, како и диско музика од времето на неговата младост (60-те и почетокот на 70-те години на минатиот век), но и циганска музика.

На пример, ансамблот „Цигански двор“ во неколку наврати настапуваше пред Путин, но и пред Џорџ Буш помладиот, кога тој беше во посета на Русија. Така меѓу почитувачите на овој музички состав на неговата официјална веб-страница се наведени „највисоки функционери“ и „шеф на држава“.

 

Сепак, се чини дека Путин вистински ја сака и класиката. Провладиното гласило „Комсомолскаја правда“ тврди дека омилена пејачка на Путин е оперската дива Ана Нетребко.

Кои изложби ги посетува Путин

Во галерии и музеи рускиот претседател ретко се гледа, сепак, тој не ги пропушта главните годишни настани на ликовната сцена. Така, во февруари оваа година тој ја посети Третјаковската галерија, каде што ги погледна експонатите од колекциите на Ватикан „Roma. Aeterna. Ремек-дела на Ватиканската пинакотека” и “Ремек-дела на Византија“. Тогаш изложбата во рок од два часа посакаа да ја видат и купија билети 30 илјади посетители. Некои од изложените ремек-дела никогаш порано не биле изнесени од Ватикан, а во Русија пристигнаа благодарение на разговорите на Путин со папата Франциск пред две години.

Путин на изложбата на Валентин Серов

Путин на изложбата на Валентин Серов

Во јануари 2016 година Путин исто така посети во Третјаковската галерија уште една голема изложба, ретроспективата на Валентин Серов, со чија организација, сепак, немаше никаква врска. Потоа се формираа редици од посетители кои до доцна навечер чекаа да влезат во музејот. Во еден момент граѓаните дури ја изнесоа и влезната врата, а раководството на галеријата мораше да ја запре продажбата на билети за да се избегнат потенцијални жртви.

Кина и ресторани

Морам да признам дека ретко одам на кино, но сакам добри филмови, изјави Путин. За претседателот обично се прикажуваат руски патриотски блокбастери на затворени проекции, а најсвежиот пример е филмот „Саљут 7“, посветен на операцијата за спасување на советската орбиталната станица во која половина од сцените се снимени во бестежинска состојба, што се случи првпат во историјата на кинематографијата.

 

А кога станува збор за ресторани, Путин има омилен локал во речиси секој руски град, иако повеќето од нив се во Москва и Санкт Петербург. Во северната престолнина на Русија тоа е бродот-ресторан со руска кујна New Island чиј гостин беше со поранешниот германски канцелар, како и ресторанот „Стараја таможња“ кој исто така ѝ се допадна на Бернадет Ширак.

Во Москва за најомилени гостилници на Путин важат „Царскаја охота“ на автопатот Рубљово-Успенски, популарно место меѓу руската политичка елита, или ресторанот со украинска кујна „Шинок“. Тука е и ресторанот со германска кујна и пиво „Пивнушка“, угостителски објект кој на својот сајт постави слика на претседателот за да привлече гости.

Кинеската интернет ѕвезда, 26-годишниот Ву Јонгнинг, загина додека се снимаше како вежба на облакодер од 62 ката.

Додека правеше згибови, рацете му попуштија и тој падна од зградата, а мртвото тело подоцна го најде чистачот на прозорци. Несреќниот настан е снимен на камера која Ву ја постави на другиот дел од зградата.

Неговата девојка Јин Јин за Bejing News изјави дека Ву планирал да ја побара нејзината рака од нејзините родители за да дозволат да се венчаат два дена после кобното видео. Вели дека планирал да им однесе и подарок вреден над 11 илјади долари, што воедно беше и сумата која требаше да ја заработи од видеото кое го снимаше кога загина.

Несреќниот настан се случил на 8 ноември, но неговото семејство смртта ја потврди пред неколку дена, откако неговите фанови се загрижија зошто долго време не објавува ништо на својот канал.

Зоран Лакета од Мостар, со својот брат и татко војувал на три различни страни и денес е единствениот кој што успеал да ја преживее војната. Својата трагична приказна тој одлучи да ја сподели со светот.

50-годишниот Зоран Лакета од Мостар е единствениот преживеан во војната во која што тој, неговиот татко и неговиот брат се бореле на три различни страни.

„Се викам Сабахудин, Зоран или Ранко, се презивам Лакета. Сите овие три имиња имаат исто значење, затоа што сите тројца од нив се родени рано на сабајле, во зори или за сабах“, ја раскажува својата трагична приказн Зоран кој што учествувал во војната на свои 25 години и од тогаш неговиот живот повеќе не е ист.

 

„Мојата приказна треба да ја знае целиот свет. Мојот брат беше во армијата на БиХ, јас бев во ХВО, а мојот татко беше мобилизиран од страна на војската на Република Српска. Треба да се знае дека ние сме од иста куќа, ние бевме најобично работничко семејство кое што се бореше на три различни страни“, вели Зоран кој што додава дека патриотизмот не бил нивниот идеал.

Тој раскажува за животот во Мостар пред војната, вели дека не се случило да биде празник Божиќ, Велигден или Бајрам, а тој да не ги посетил соседите, или пак тие него и неговото семејство. А потоа, вели дека некој побарал од нив меѓусебно да се мразат, да се убиваат во „братоубиствена војна“.

„Имав само еден брат, еден татко и една мајка. Тие за жал денес се мртви, а јас, еве, малку сум жив“, раскажува Зоран.

 

Нговиот брат Гордан имал 24 години кога загинал на 6-ти август 1993-та година. Настрадал од минофрлачка граната лансирана од позициите на ХВО во близина на Мостар, во чии што редови бил токму тој, Зоран. За смртта на неговиот брат слушнал после седум дена, преку Радио Мостар.

„Не можев да поверувам во тоа што го слушав. Ми доаѓаат пријатели, ми изразуваат сочувство и тогаш дури станувам свесен. Не можеш да одиш на погребот на твојот брат, не можеш да ја видиш својата мајка која што го загубила едниот син“, раскажува тој.

На крајот од своето интервју за "N1", Зоран испраќа порака до сите народи во Босна и Херцеговина, но и до соседните земји: „Дај Боже ова никогаш и на никого да не му се случи и повтори“.

loading...