(0 гласови)

Ужасната вест која пристигна од Калифорнија ја потесе цела светска спортска јавност, бидејќи денешниот ден ќе се памети по прераната смрт на легендарниот НБА кошаркар, Коби Брајант.

Човекот кој беше идол на милиони луѓе ширум светот денеска трагично го загуби својот живот на 41-годишна возраст, откако беше една од петте жртви во катастрофалната хеликоптерска несреќа која се случила во округот на Лос Анџелес. Сите реномирани американски медиуми со огромна жалост потврдија дека „црната мамба“ замина во историјата, а катастрофалната вест ги трогна големите НБА ѕвезди кои почнаа да се збогуваат од Коби преку социјалните мрежи.

– Уништен сум, – гласеше кратката порака на Џинобили.

– Срцето ми е скршено од оваа вест. Ти беше вистинска легенда, пријател. Почивај во мир. Моите мисли и молитви одат до неговата сопруга и децата, – напиша Тони Паркер.

– Не знам од каде да почнам. Почнав да играм кошарка поради КОБИ, откако го гледав во финалињата во 2010 година. Никогаш претходно не играв кошарка и тие финалиња беа пресвртница во мојот живот. САКАВ ДА БИДАМ КАКО КОБИ. Премногу сум тажен во овој момент, – порача ѕвездата на Филаделфија, Џоел Ембид, а со реакции се јави и Лука Дончиќ кој се молеше овие вести да не се вистинити.

(0 гласови)

Вселената е вечната мистериј за човекот затоа што снимките од вселената масовно се шират и се споделуваат. На интернт се појави снимка во HD резолуција од вселената, а фотографиите кои биле направени тогаш сигурни сме дека никогаш сте немале можност да ги видите.

 

(0 гласови)

Розовото морско суштество локалните жители ги оставило во чудо откако се појавило на плажата во Јужна Каролина.

Ова суштество на плажата Фоли го пронашол Александар Илг, а фотографијата ја објавил на социјалната мрежа Фејсбук на која побарал помош за идентификација на животното.

„Знае ли некој што е ова?“ - прашал тој откако ги поставил двете фотографии во Фејсбук групата I love Folly Beach SC.

„Морски марсовец“ - се пошегувале луѓето во коментарите, а некои отишле толку многу далеку што пишувале дека тоа е отсечен дел од човечкото тело.

 

Но, набрзо потоа извлекле заклучок дека потеклото на животните е помалку егзотично отколку што на прв поглед изгледа.

Многумина веруваат дека станува збор за животно кое живее во сите мориња и кое живее од почетокот на морето до длабочини од неколку стотици метри.

Овие суштества не се необични ни за водите во Јужна Каролина, но ретко се забележувани таму поради што фотографиите кои биле поставени на Фејсбук предизвикале големо внимание кај луѓето.

 

Инаку, овие суштества може да се забелажат и во други бои, вклучувајќи и црвена, зелена и црна.

Можат да бидат пронајдени во морските води од поларните региони до тропските региони, но и покрај тоа луѓето кога ќе ги видат во водата или пак на плажите веднаш бегаат исплашени. 

(0 гласови)

Индијката Ниланши Пател ја одбранила титулата тинејџерка со најдолга коса на светот, а оваа година дури и го соборила сопствениот рекорд кој изнесува 190 центиметри. 

Девојката од градот Модасе во индиската држава Гујарат во 2019-та година повторно го добила сертификатот од Гинисовата книга на рекорди, со тоа што го подобрила својот резултат од декември 2018-та година, кога нејзината коса била долга 170,5 центиметри.

Пријателите и колегите ја нарекуваат Златокоса по принцезата со долгата коса од бајката на браќата Грим. Ниланши Пател може да се пофали дека 11 години не била на фризер.

"Кога имав 6 години, доживеав многу лошо искуство во локалниот фризерски салон. Од тогаш се плашев да ја скратам косата. Моите родители го почитуваа мојот избор", објаснила таа.

За да може да оди и притоа да не се сопнува од својата коса ако е пуштена, 17-годишната Ниланши мора да носи високи потпетици.

Најчесто носи плетенка, а проблем има единствено при пливањето, признава девојката која сака да стане инженер.

(0 гласови)

Компанијата Amazon развива терминали за плаќање во продавниците за малопродажба во кои наместо кредитни картички или други системи за безготовинско плаќање ќе ја читаат дланката на корисникот за време на трансакцијата.

Wall Street Journal вели дека технолошкиот гигант веќе го нуди својот систем кој го поврзува отпечатокот на корисникот со неговaта сметка, за плаќање во кафетерии, ресторани за брза храна и други фирми кои имаат постојани клиенти.

Amazon, исто така, наводно веќе работи со Visa и преговара со Mastercard за тестирање на својата иновација.

Ниту една од наведените компании не одговори на прашањата на новинарите за новиот систем.

New York Post минатиот септември објави дека Amazon тестира биометриски скенери за плаќање со дланка на автомати во своите канцеларии, а сличен систем планира да воведе во своите Whole Foods супермаркети во текот на 2020 година.

Една од подружниците на Amazon во Индија, исто така, кон крајот на минатата година поднесе барање за патент, со кој би се идентификувале биометриските карактеристики на дланката, која би ги анализирале сите карактеристики на тој дел од телото, како што се брчките и вените.

(0 гласови)

Apple наскоро би можел да понуди нов, подостапен iPhone. Според Bloomberg, добавувачите од компанијата со седиште во Купертино, ќе започнат со составување на подостапен модел на iPhone почнувајќи од февруари. Исто така, според наводите, Apple новиот телефон ќе го претстави во март.

Извештаите, гласините и предвидувањата за поевтиниот iPhone модел започнаа да се појавуваат уште од минатата година. Некои од нив потекнуваат од аналитичарот Минг-Чи Ку, кој има добра репутација кога се во прашање предвидувања за состојбата во Apple екосистемот.

Ку и Bloomberg претходно истакнаа дека претстојниот достапен iPhone ќе изгледа како iPhone 8 и ќе има 4,7-инчен екран. Ќе се напојува со Apple A13 чипсет, кој се наоѓа и во iPhone 11 моделот. Во посебен извештај Bloomberg посочува, дека Apple неодамна од своите партнери побарал да го засилат производството на процесори со серија А.

Во извештајот, исто така се спомнува и дека телефонот ќе има вграден Touch ID во копчето за вклучување и нема да има Face ID поддршка.

(0 гласови)

Facebook објави дека оваа година планира да отвори илјада нови работни места во Велика Британија.

„Засилувањето“, меѓу другото, би требало да вклучи развој на алатки за отстранување на штетните интернет содржини.

Новите работни места ќе бидат отворени пред планираното отворање на новата канцеларија во Лондон во 2021 година, а со нив вкупниот број на Facebook работници на островот ќе се зголеми на 4.000.

Главниот град на Велика Британија е најголемиот инженерски центар на Facebook надвор од САД.

Според извештаите, повеќе од половина од нови работни места ќе бидат фокусирани на технологија, вклучувајќи софтверско инженерство, дизајн на производи и наука за податоци. Новите работници исто така ќе бидат вклучени во развој на WhatsApp апликацијата и Workplace.

Дел од новите работници би можеле да бидат ангажирани во Facebook тимот Communication integration, кој произведува алатки за откривање и отстранување на штетни содржини на платформите како што се Messenger, Instagram и WhatsApp.

Проширувањето на тимот временски се совпадна со напорите на Facebook да ја врати довербата на корисниците по скандалот со Cambridge Analytica.

Во 2018 година, компанијата се најде на удар од критики, откако беше откриено дека британската фирма за политичко советување Cambridge Analytica добила пристап до податоците на 87 милиони корисници без нивна дозвола.

Во јули, истата година, американската Федерална комисија за трговија (FTC) му изрече казна на Facebook од пет милијарди долари, бидејќи не успеа да ги заштити податоците на корисниците и поради кршење на правно обврзувачкиот договор со американската влада за заштита на приватноста.

(0 гласови)

„Мојот сопруг целосно ја упропасти нашата прва брачна ноќ нарекувајќи ме со име на друга девојка додека водевме љубов“ - напишала оваа девојка во својата анонимна исповед која ја испратила за британскиот „The Sun“.

„Бевме заедно три години, а венчавата ја организиравме на Карибите. Тој има 28 години, а јас 26. Беше толку многу романтично и совршено додека не го кажа тоа. Остатокот од вечерта го поминав во тоалетот плачејќи. Тој не  престанува да се извинува и да е колне дека сè ќе биде во ред. Има пријателка со тоа име, но јас мислам дека меѓу нив нема ништо“.

„Сепак тоа име секогаш ми ѕвони во главата. Се чувствувам грозно. Доколку ја погледнам фотографијата од венчавката сè ми се враќа. Нашиот сексуален живот кој беше брилијантен повеќе не постои. Тој се обидува да се преправа дека ништо не се случило, но не е во состојба“ - напишала анонимната девојка.

Следел одговор од колумнистката:

„Нашите мозоци можат да направат нелогични грешки, особено во специфични услови како што е тензијата на некој голем ден. Го сакаш, тој те сака тебе и не сметаш дека те изневерувал. Тоа е најважно. Кога и да помислиш на неговата грешка, замени ја таа мисла со три среќни спомени од денот на вашата венчавка. Врати се на основата. Држете се за рака, бакнувајте се, бидете блиски и обновете го вашиот однос“. 

(0 гласови)

Делонте Вест, поранешниот НБА кошаркар и член на Хјустон забележан бил на улица - претепан. Спортскиот свет се шокирал откако ја видел видео снимката на некогашниот НБА ас, како како бездомник добива брутален ќотек на улица.

Тој играше покрај Леброн Џејмс во Кливленд, заработуваше над 16.000 долари во текот на кариерата, а сега живее на улица. Вест исто така играше и за Бостон, Сиетл, Кливленд и Далас, а во 2008-та годија дијагностицирано му било биполарно пореметување.

Неколку луѓе ја снимиле сцената како го претепуваат НБА асот на улица во Вашингтон. По бруталната тепачка Вест бил приведен, но не и човекот кој го тепал поради нарушување на јавниот ред и мир.

На снимката се гледа Вест со лисици на рацете додека полицајците го приведуваат, тој вика како другиот човек извадил и пиштол и сакал да пука во него.

Вест најдобрата сезона ја имал во 2006-2007 година кога во просек давал по 12.2 поени од натпревар. Имал големи проблеми со маничко-депресивна психоза, а во септември 2009-та година бил приведен поради тоа шо поседувал два пиштола, а во куфер за гитара сачмарка Remington 870.

Било јасно дека нешто не е во ред со него, но никој толку многу не се грижел за него откако и последниот клуб во НБА лигата, Далас во 2012-та година го отпуштиле поради лошо однесување.

Тој во некое интервју во 2015-та година зборувал дека уште во тинејџерсите години размислувал себеси да си го одземе животот.

По овие брутални снимки се огласиле и некои луѓе од спортскиот свет како Џамир Нелсон кој напишал:

„Лошо ми е поради овие снимки на Делонте. Да им одговорам на сите сега дека ме исконтактираа поради овој повод - се што можеме е да се молиме за него и неговото семејство и да се надеваме дека ќе ја најде вистинската помош. Психичките болести се нешто што многу луѓе го имаат, а тоа не го знаат и понекогаш е предоцна“ - напишал Нелсон на социјалните мрежи. 

(0 гласови)

Повратниот натпревар на Конор Мекгрегор на UFC настанот во Лас Вегас, завршил со победа на најпознатиот Ирец на светот.

После експресно завршената борба, сите погледи биле насочени кон сопругата на Мекрегор, Ди Девлин, која влетала на терен и се приклучила на славењето.

Во тесен зелен фустан, Ди Делвин се затрчала во прегратка на победникот и страсно го бакнала.

Многумина се пошегувале дека таа го украла целото внимание на нејзиниот сопруг, кој бил глава ѕвезда на настанот, а не е ни чудно, бидејќи изгледа навистина сензационално.

Инаку, парот е заедно веќе 12 години, а нивниот почеток не бил нималку луксузен.

Имено, пред да успее во суровиот, често и неправеден спорт, Конор со години работел малку платени професии и едвај успевал да спои крај со крај.

Уште како 17-годишник почнал да работи и да ѝ помага на мајка му. Станувал во 5 часот наутро, работел 12 часа и не бил задоволен со својот живот, бидејќи работел на, како што рекол, ладно, мрачно и влажно место.

„Беше тешко тоа време. Не го сакав својот живот. Не сакав да бидам водоинсталатер“, рекол своевремено.

Подоцна, кога се збогатил, во знак на сеќавање на тој период, направил шах од цевки за вода.

Тој поголем дел од времето го поминувал тренирајќи напорно, верувал во својата цел, а постојано имал материјална и финансиска поддршка од неговата животна избраничка, убавата Ди Девлин.

Ди и Конор се запознале во 2008-ма година, кога овој Ирец имал само 19 години и многу соништа за да стане шампион. Тој ја забележал во ноќен клуб и ѝ пришол, а во една прилика се потсетил на таа средба: „Изгледаше како добра девојка, а јас сакам добри девојки.“

Исто така, оваа бринета многу години подоцна признала дека тој моментално ја привлекол и дека кај него најмногу ѝ се допаднало тоа што секогаш ја забавувал и ја смеел.

Top